banner265

banner571

Esnaf Odası Başkanı Zümbül oldu

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkârlar Odası Olağan Genel Kurulu tamamlandı. 2018 yılındaki oda seçimlerinde 156 oy ile seçimi mevcut başkan Ali Bozdağ’a karşı kaybeden Erkan Zümbül, bugün gerçekleşen kongrede rövanşı farkla aldı. Sandıkta Bozdağ’ı 337 oy farkla geçen Zümbül, 22 yıllık Bozdağ dönemini sona erdirdi ve odanın yeni başkanı oldu.

Çerkezköy 16.01.2022, 17:22 16.01.2022, 19:33 Bakış Haber Merkezi
banner301

Çerkezköy Bakış- Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 8 Ocak’ta yapılması planlanan fakat çoğunluk sağlanamadığı için ertelenen Olağan Genel Kurulu çoğunluk aranmaksızın 16 Ocak pazar günü yapıldı. Kapaklı Spor Salonunda yapılan kongrede esnafın katılımı yoğun oldu.
Kongreye Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve oda üyeleri katıldı. Divan heyetinin oluşturulması ile başlayan kongrede divan başkanlığına Tekirdağ Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Mustafa Kahraman, divan başkanvekilliğine Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Muzaffer Yaztepe, katip üyeliğine Mustafa Duyar, Salih Azbay,  Abdulmenav Dağ seçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden kongrede faaliyet, denetim raporları, bilanço, gelir ve gider hesapları okundu ve oylamaya sunularak kabul edildi.

“YENİLENME, TAZELENME GÜNÜ”

Ardından kürsüye davet edilen Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, selamlama konuşması yaptı. Çetin, “Bugün Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yenilenme, tazelenme günü olması sebebiyle kongremizin hayırlı olmasını diliyorum. Son 2 yılda tüm dünyada olduğu gibi bölgemizde de, ilçelerimizde de zor bir dönemi birlikte geçirdik. Yerel anlamda bizler de zorlandık. Ama en çok siz değerli esnaflarımız bu dönemden etkilendiler. Bizler bütçelerimiz el verdiği müddetçe esnaf kardeşlerimize yardımcı olmaya gayret ettik. Onların temizliğinden, hijyeninden maskelerine varıncaya kadar destek vermeye gayret ettik. Son 6 aydır kaymakamımızla beraber bir çalışmayı yürütüyoruz Kapaklı’da. Bölgesel esnafa destek verecek bir yapılanmayı bir kart sistemini sosyal destek hizmetleri adı altında hayata geçirmek için bir çalışma ortamı içindeyiz. Bunu kaymakamımızı da dahil ettik. Yerel esnafımızdan alışverişi sağlayacak bir organizasyon yapıyoruz. Yeni kurulacak yönetim kurulu da bu işi görüşüp konuşup daha ileriye taşıyıp daha kalıcı kullanımını sağlamak amacıyla elimizden gelen bir çalışmayı yürütüyoruz. Her iki başkanımı da tanıyorum. Esnaf kazansın bölgemiz kazansın diyorum. Hayırlısı olsun” dedi.

“MUTLULUK DUYUYORUM”

Selamlama konuşması yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise, “Bugün Çerkezköy adına, bölgemiz adına, Kapaklı adına Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yenilenme günü. Bugünün Çerkezköy esnafına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Zor dönemde olan, zor dönem geçiren 2020 yılına pandemi ile başlayan onun evvelinde 2018 yılında ekonomik dar boğazla başlayan ve pandemi ile devam eden geçtiğimiz aylarda yine ekonomik dar boğazla mücadele eden esnafımız birlikteliğini bu salonda görüyor olmaktan mutluluk duyuyorum. Umut ediyorum bu güzel birliktelik Türkiye’nin daha da güzel günler göreceğini, esnafımızın daha da güç kazandığı, daha fazla kazanacağı günleri beraberinde getirir. Umut ediyorum bugün bu güzel yarış Çerkezköy ve Kapaklı esnafının kazanmasıyla sonuçlanır. Her iki adaya da başarılar diliyorum” dedi.

YÖNETİM KURULUNA YETKİ VERİLDİ

Konuşmaların ardından yeni dönem çalışma programı ile bu program içinde yer alacak olan eğitim teorik ve pratik kurs programları ve tahmini bütçe okundu ve kabul edildi. Aylık ücretlerin, huzur haklarının yolluk ve konaklama ücretlerinin tespit edilmesinin ardından 5362 sayılı kanundaki sınırlar içinde öğrenci okutulması, muhtaç durumdaki oda üyelerine yardımda bulunulması ve bu konudaki işlemleri yürütmek üzere yönetim kuruluna yetki verildi. Bağlı olduğu birliğin muvafakati alınmak şartıyla kuruluş amacını gerçekleştirmeye yönelik gayrimenkul ve her türlü taşıt alım ve satımına, gayrimenkul karşılığında ödünç para alınmasına karar verilirken, bu konudaki işlemleri yürütmek üzere yönetim kuruluna yetki verildi.

“MEVCUT ODA YÖNETİMİMİZ BU KONUDA SINIFTA KALDI”

Daha sonra listelerin divan başkanlığına teslim edilmesinin ardından Divan Başkanlığı tarafından adaylara konuşma hakkı tanındı. İlk olarak beyaz liste ile seçimlere giren Erkan Zümbül konuşma gerçekleştirdi. Zümbül, “2018’den bu yana kapılarını aşındırdığımız esnafımızın artık değişim şart dediğini gördüm. Yeni bir yönetim işaretini istediğinden dolayı bu yola çıktık. Maalesef 2019 yılında çıkan kovid-19 pandemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok canlar yaktı. Ve bu süreçte biz esnaflar büyük sıkıntılar yaşadık. İş yerlerimizi kapamak zorunda kaldık. Ölen esnaf arkadaşlarımız ve hastalığa yakalananlar oldu. Birçok yakınımızı kaybettik. Ölenlere rahmet hastalara acil şifalar diliyorum. Pandemide devletimizden, belediyelerimizden destek alan esnafımız oldu. Ama maalesef mevcut oda yönetimimiz bu konuda sınıfta kaldı. Mevcut yönetim hiçbir esnafın kapısını açmadı. Bu durum esnafımızın kafasında esnaf odası neden var diye sorguladı. 4 bini aşkın üyesi olan bir odada hizmet etmenin farkındalığını göstermek için gönüllü esnaf arkadaşlarımla birlikte görev almak için sizlerin huzurunda esnafın kaderini değiştirmek için destek ve yetki istiyorum. Bizlere bu görevi layık gördüğünüz takdirde birçok projemizle siz değerli esnaflarımıza yeni bir ruhla hizmet etmeye talibiz. Yenilikçi olacağız. Çırak yetiştirme kurslarını güçlendireceğiz. Ben değil biz olacağız. Birlik olacağız. Sanayi kenti Çerkezköy’ümüze yeni sanayi sitemizin kazandırılmasında emeği geçecek başkanlarımızın sonuna kadar destekçisi olacağımıza tem esnaflarımızın huzurunda söz veriyorum. Esnaf gönlüyle, gözüyle, merhametiyle, sanatkarlığıyla yetiştirdiği insanlarla her zaman örnek olmuştur. Bu duygularla beyaz bir gelecek için beyaz listeye destek olmanızı istiyorum.” dedi.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE MESAJLA BANA TEŞEKKÜR ETMİŞTİ”

Seçime mavi liste ile giren ve Zümbül’e yaptığı konuşma nedeniyle tepki gösteren Ali Bozdağ , “Tabiki burada eleştiri olacak, tabiki burada muhalefet olacak. Ama benim düşündüğüm bir şey var. Muhalefet muhalefet görevi yapacak. İktidar iktidar görevini devam ettirecek. Değerli kardeşim bizim yetersiz faaliyetlerimiz olduğunu söyledi. Pandemi döneminde mesajla bana teşekkür etmişti. Niçin teşekkür etmişti? Büyükşehir Belediyesi ile Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile görüşüp esnafımıza yaptıkları desteklerden dolayı bize  teşekkür etmişti. Bugün çıkıp muhalefet görevini yapıyor. Yanlış hatırlamıyorsam yerel yönetimler iktidara geleli 3,5 yıl oldu. Bu kardeşimiz yanı zamanda Çerkezköy Belediyesi meclis üyesi. Burada tahakkuk ettiklerine bakalım. Takriben 3,5 senede belediye meclis üyesi olarak ne yaptıklarına bir bakalım. Ben de araştırma yaptım. Vallahi kendi bile tahakkuk etmemiş. Sadece parmak kaldırmış. Şimdi 3,5 yıllık faaliyette kendini bile tahkim edecek zaman bulamayan sizlere nasıl hizmet edecek?” ifadelerini kullandı.

SONUÇLAR

Konuşmaların ardından oy kullanma işlemine geçildi. Saat 17.00’da kadar üyeler oylarını kullandı. Sandıkların kapanmasının ardından oy sayımına geçildi. Genel kurulda 1433 oy kullanılırken, 1423 oy geçerli sayıldı. Ali Bozdağ 543, Erkan Zümbül ise 880 oy aldı. 2018 yılında gerçekleşen ve 1095 üyenin oy kullandığı kongrede Ali Bozdağ, 537, diğer adaylar Erkan Zümbül 381, Necati Aksu ise 164 oy almıştı. Bu kongrede Aksu ile Osman Arat ve Ali Aktaş, Zümbül’e destek vermek için adaylıktan çekildi. Sonuçlara göre Zümbül, 2018’in rövanşını alarak 337 oy farkla Bozdağ’ı geçerek Çerkezköy Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yeni başkanı oldu.

BOZDAĞ’DAN TEBRİK

Sonuçların beli olmasının ardından kongreye gelenler Zümbül’ü kutladı. Bozdağ’da Zümbül’ü tebrik etti.

YÖNETİM KURULU

Zümbül’ün yönetim kurulunda Necati Aksu, Osman Arat, Ufuk Soydan, Ersin Aktaş, Safiye Savaş Hakan Furan Kaan Kafalı, Adnan Buzkuş, Sadullah Biryol, Abdulkadir Yeşilçam yer aldı. Yedek üyeler ise Mesut Var, Ayşe Aktaş, Cüneyt Çay, Samet Kahraman, Şaban Aktürk, Selim Topkaya, Ahmet Kadak, Hasan Sakarya, Nilgün Azcan, Ferhat Kocaoğlu oldu.

DENETİM KURULU ASİL ÜYELER

Denetim kurulu asil üyelikler Ozan Gürel, Selçuk Alpkuş ve Seda İl, yedek üyeler ise Özgür Dede, Sedat Karaduman ve Ersan Gül oldu.

“BİZ BAŞARACAĞIZ”

Teşekkür konuşması yapan yeni başkan Erkan Zümbül, “Değerli esnaflarımız hepinize teşekkür ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Hiçbir zaman pişman olmayacaksınız. Başkanlık yapmış Ali Bozdağ’a ve yönetimine teşekkür ediyorum. Kazanan Çerkezköy ve Kapaklı esnafı olmuştur. Biz hiç kimseyle kötü olmayacağız. Biz başaracağız. Hep birlikte tekrar bir olacağız” dedi.     
 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31