Fevzipaşa Camisi yıktırılacak Yerine daha büyüğü yaptırılacak

Cumhuriyet Dönemi’nin ilk camilerinden biri olan Fevzipaşa Camisi, Ramazan Bayramı’nın hemen ardından yıktırılarak, yerine yenisi yaptırılacak. Şuanda 150 kişi kapasiteli olan caminin yerine yapılacak olan 1000 kişi kapasiteli yeni caminin mimari tasarımını ise Ali Ertem yapacak. Başkan Ertem, camiinin Osmanlı mimarisi ile neo klasik olarak adlandırılan yeni tarz mimarinin özelliklerini bir arada yansıtacağını söyledi.

Fevzipaşa Camisi yıktırılacak Yerine daha büyüğü yaptırılacak
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Cumhuriyet’in kuruluşunun hemen ardından yapılan Fevzipaşa Camisi yıktırılarak yerine yenisi yaptırılacak.150 cemaat kapasiteli camiinin yenisi 1000 cemaat kapasiteli olacak. 
RAMAZAN BAYRAMIN ARDINDAN CAMİNİN İNŞAAT ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK
Özellikle cuma namazlarında alanı yetersiz kalan Fevzipaşa Camii’nin Ramazan bayramının ardından yıktırılması planlanıyor.
TÜM TASARIM BAŞKAN ERTEM’E AİT
Bir yıl içerisinde de ibadete açılması planlanan camimin tüm tasarımı aynı zamanda inşaat mühendisi olan Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’e ait. Çizimleri tamamlanan şimdilerde de statik hesapları yapılan yeni camiinin Osmanlı mimarisi ile modern mimarinin özelliklerini taşıyacağını söyleyen Ali Ertem ‘’Çerkezköy’de inşaat edilen camiler Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyor. Bizler de yapılacak yeni camide farklı bir mimari tarzı yansıtmak istedik. Bunun için de Osmanlı mimarisi ile neo klasik olarak adlandırılan yeni tarz mimarinin birleşimi bir çalışma ortaya çıkardık.’’ Dedi.
banner287
KULLANILACAK MALZEMESİ DE İTİNAYLA SEÇİLDİ
Başkan Ertem, cami inşaatında kullanılacak her türlü malzemenin de itinayla hesaplandığını ifade ederek, ‘’inşa edilecek caminin bodrumu 650 metrekare zemini ise 300 metrekareden oluşacak. Caminin ön tarafından avlu olacak. Yapılacak çalışma ile cenaze namazları da caminin avlusunda kılınabilecek. Bunların dışında da lavabolar ile şadırvan yapılacak’’ şeklinde konuştu. 
“YER SIKINTISI ORTADAN KALKACAK’’
Yeni caminin kubbe yüksekliğinin 18 metre, minare yüksekliğinin ise 30 metre olacağını kaydeden Ali Ertem şöyle devam etti: ‘’mevcut cami alanı cami cemaatine yetersiz geliyordu. Yeni inşa edilecek camii ile birlikte alan sıkıntısı da ortadan kalkacak. Caminin kısa sürede inşa edilerek bir an önce ibadete açılmasını hedefliyoruz.’’ 
“ÖRNEK BİR CAMİ OLACAK’’
Yapımı tamamlandığında Fevzipaşa Camii’nin örnek bir cami olacağını belirten Başkan Ertem ‘’çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bizler belediye olarak elimizden gelen katkıyı sunacağız. Hayırseverlerin de katkılarıyla birlikte camii inşaatının projedeki gibi tamamlanmasını istiyoruz. ‘’ ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510