Fırıncılara ‘Gıda ve Hijyen Eğitimi’

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğinde fırıncılara ‘Gıda Hijyen Eğitimi’ düzenlendi. Eğitimin ardından düzenlenen sınavda başarılı olanlara sertifika verilecek.

Fırıncılara ‘Gıda ve Hijyen Eğitimi’
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü işbirliğinde fırın çalışanlarına yönelik 'Gıda Hijyen Eğitimi' düzenlendi.
DÜZENLENEN EĞİTİME 30 FIRINCI KATILDI
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ekmek üretimi, dağıtımı ve satışında çalışan tüm personele yönelik hijyen eğitimi yapılacağı yönündeki yönetmeliği gereğince Çerkezköy'de 'Gıda Hijyen Eğitimi' veriliyor.
METEM KONFERANS SALONUNDA EĞİTİM VERİLDİ
İlk eğitimi Tekirdağ Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen program ile yaklaşık iki ay önce vermişti. İkinci eğitim ise Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile yapılan protokol sonrası Çerkezköy METEM (Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Kız Teknik ve Meslek Lisesi) Konferans Salonu'nda yapıldı. Yaklaşık 30 fırıncının katıldığı 'Gıda Hijyen Eğitimi' programında Çerkezköy Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Gıda Denetmenleri Ferya Aslan Çolak ile Hamza Özkan fırıncılara eğitim verdi.
EĞİTİM 3 SAAT SÜRDÜ
Programa Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ da katılırken, Esnaf Odası ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği bu eğitimin verildiğini ifade etti. Önceki gün saat 14.00'da başlayıp 17.00'a kadar üç saat süren 'Gıda Hijyen Eğitimi'ne katılan fırıncılara hatırlatma yaparak eğitimlere başlayan Gıda Denetmeni Ferya Aslan Çolak, "Bu eğitimleri hafife almayın. Çünkü 2014 yılından itibaren bu eğitimlere katılıp sertifika almayanlar fırınlarda çalışmayacak” dedi.

banner287


HİJYEN KONULARI ANLATILDI
Eğitim süresince Ferya Aslan Çolak'ın yanı sıra Gıda Denetmeni Hamza Özkan da bilgiler verdi. Eğitimde, "1-Hijyen ve sanitasyon 2- Gıdalardaki zararlı maddeler 3- Bulaşma ve bozulma 4- Personel, işyeri ve ekipman hijyeni 5-Temizlik ve dezenfeksiyon 6-Fırınlarda hijyen ve sanitasyon 7- Gıda infeksiyonu ve zehirlenmeleri 8- Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği mevzuatı 9- El yıkama maske ve bone kullanımı temizlik ve dezenfekte maddelerinin kullanımı” konuları katılımcılara anlatıldı. Eğitimde ‘’Hijyen ve sanitasyonla ilgili genel tanımlar, gıdalardaki zararlı maddeler-bulaşma ve bozulmalar, personel-iş yeri, ekipman ve hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon, fırınlarda hijyen ve sanitasyon, fırınlarda HACCP ve iyi hijyen uygulamaları, gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeler, ekmek ve ekmek çeşitleri mevzuatı, el yıkama, maske ve bone kullanımı gibi farklı konular hakkında fırın çalışanları bilgilendirildi.
EĞİTİM SONUNDA SINAVA TABİ TUTULDULAR
Eğitimin sonunda katılımcılar sınava tabi tutuldu. 10 sorunun yöneltildiği sınavın 100 puan üzerinden değerlendirileceği öğrenildi. 70 puan alan fırın çalışanları sınavda başarılı kabul edilerek, 'Gıda Hijyen Eğitimi' sertifikası verilecek. Gıda Denetmeni Ferya Aslan Çolak, tüm fırın çalışanlarının bir an önce müracaat ederek bu eğitim ve belgeleri almalarını tavsiye etti. Eğitimlerin bundan sonrada devam edeceğini belirten Çolak, "İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce eğitimler devam edecek. Özellikle fırın sahipleri çalışanları arasında Gıda Hijyen Sertifikası olmayanlar varsa, müracaat ederek eğitim almalarını sağlasınlar” diye konuştu.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510