GAZDAŞ’tan hayati uyarı

GAZDAŞ, son günlerde artan doğal gaz tesisatlarının topraklanmasını sağlayan çubukların çalınmasına ilişkin olarak vatandaşları uyardı. GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan yaptığı açıklamada, bu tür hırsızlıkların vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye attığını belirtti.

GAZDAŞ’tan hayati uyarı
ÇerkezköyBakış - GAZDAŞ, doğal gaz tesisatlarında elektrik kaçağı ve statik elektrik oluşma ihtimaline karşı, topraklama amacıyla yerleştirilen çubukların çalınma olaylarının artması üzerine bir açıklama yaptı.  
“DİKKATLİ OLMALIYIZ’’
GAZDAŞ Trakya Bölge Müdürü Tamer Akaslan, vatandaşların emniyeti için topraklama çubuklarının büyük önem taşıdığını ifade ederek “Doğal gaz tesisatlarına, elektrik kaçağı ve statik elektrik oluşumunu engellemek amacıyla topraklama çubukları yerleştiriyoruz. Binada oluşabilecek bir elektrik akımı bu çubuklar sayesinde toprağa aktarılıyor. Aksi bir durumda oluşabilecek kıvılcım ya da elektrik akımı, yangın riski oluşturarak can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor. Vatandaşlarımız, GAZDAŞ’ın kontrolünden sonra topraklama çubuğu bağlantılarının üzerini vakit kaybetmeden hemen betonla kapatmalılar ve topraklama çubuklarının çalınması ya da yok olması konusunda dikkatli ve duyarlı davranmalılar.” Şeklinde konuştu.


banner287

“TOPRAKLAMA TESİSATLARINI SERTİFİKALARA YAPTIRIN’’
Son zamanlarda topraklama çubuğu çalınma haberlerinin arttığını belirten Tamer Akaslan, vatandaşları böyle bir durumla karşılaştıklarında yapmaları gerekenler konusunda da bilgilendirdi. Akaslan şunları söyledi: “Topraklama çubuklarının çalınması olayı ne yazık ki pek çok bölgede yaygın olarak yaşanıyor. En son Sakarya’da yaşanan bir hırsızlık olayında mahkeme örnek bir karar aldı. 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, 10 ayrı binadan topraklama çubuklarını çaldıkları iddia edilen şüpheliler için ‘basit hırsızlık’, ‘mala zarar verme’, ‘konut dokunulmazlığını bozma’; çalınan malzemeyi satın alan hurdacı için de ‘suç eşyasını satın alma’ iddiasıyla dava açıldı. Davayı karara bağlayan mahkeme; hırsızlık, mala zarar verme ve konut bütünlüğünü bozma suçlarından sanıklara toplam 26 yıl hapis cezası verdi. Vatandaşlarımız böyle bir durumla karşılaştıklarında, can ve mal emniyeti için en kısa sürede topraklama tesisatlarını sertifikalı firmalara yaptırmalı ve topraklama çubuklarını çalanlar hakkında suç duyurusunda bulunmalılar”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510