Girişimci adayları belirlendi

İŞKUR Çerkezköy Şubesi, Trakya ABİGEM ile KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi işbirliğiyle Çerkezköy’de düzenlenecek olan ‘Girişimcilik Eğitimi’ ne katılan 25 kişi İŞKUR Çerkezköy Şubesi’nde dün yapılan seçmenin ardından belirlendi.

Girişimci adayları belirlendi
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ -İŞKUR’un öncülüğünde düzenlenecek olan eğitim için İŞKUR Çerkezköy Şubesi’nde dün saat 14.00’da yapılan seçmeler İŞKUR Çerkezköy Şube Müdürü Ercan Sözen, Trakya Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Yetkilisi Fatih Yaldız, KOSGEB Çerkezköy Temsilcisi Gülten Çakır ve İŞKUR Çerkezköy Veri Toplama Personeli Gülhan Başar tarafından yapıldı.
“KATILIM YÜKSEK OLDU’’
İlk olarak girişimcilik kursuna başvuruda bulunanlara kurum hakkında bilgilendirmede bulunan Ercan Sözen, “İŞKUR’un düzenlediği, KOSGEB’in desteklediği ve ABİGEM’in eğitim verdiği kursumuza yoğun bir katılım olduğunu görüyorum. Açıkçası bu kadar çok katılım olmasını görmekten dolayı mutluluk duyuyor, sizlere ilginizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.’’ Dedi.
“25 KİŞİ SEÇİLECEK’’
Eğitim kapsamında 25 kişilik bir kontenjan olduğunu aktaran Sözen, yapılacak görüşmeler neticesinde seçilen kişiler aracılığıyla Çerkezköy’ün gereken krediyi alması temennisinde bulunarak, “Sadece eğitim vermek için bu eğitim olmasın. Zaten buraya gelen arkadaşlarımızın da bir fikirleri vardır, bu fikirleri paylaşarak bizler de doğru bir şekilde seçimimizi gerçekleştirelim. Buradaki kredi desteğini KOSGEB sağlıyor, biz İŞKUR olarak buradaki eğitimi karşılıyoruz. “ ifadelerini kullandı.
“5 KURS AÇTIK, 5’İ DE YOLDA’’
Sözen, bu yıl içerisinde İŞKUR Tekirdağ İl Müdürlüğü kapsamında 2’si Çerkezköy’de olmak üzere 5 girişimcilik kursu açtıklarını belirterek, “1’i Çorlu, 2’si de il merkezinde yapıldı. 1’i Çerkezköy, 2’si Çorlu ve 2’si de il merkezinde olmak üzere 5 girişimcilik kursu daha açılacak.’’ Dedi.
“SALI GÜNÜ BAŞLIYOR’’
Düzenlenen eğitimin 70 saat olmak üzere toplam 9 gün süreceğini kaydeden Sözen, “Eğitim salı günü saat 09.00’da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda başlayacak. Devamsızlık bir gün dahil olsa kişi eğitim dışı kalacak. Dolayısıyla seçilecek olan 25 kişinin ardından yedek katılımcıları da belirleyeceğiz. İlk gün saat 10.00’a kadar katılımcı gelmezse eğitimden yararlanamayacak. Çorlu’da da aynı eğitim verilecek ve buradaki seçmelere de katılabilirsiniz. Çorlu’da toplamda 50 kişi olmak üzere 2 sınıfta eğitim verilecek. Eğitimde günlük 20 TL ücret verilecek.’’ Diye konuştu.banner287
“İŞKUR’UN İŞİ İŞSİZLERLEDİR’’
“İŞKUR’un işi işsizlerledir.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Sözen, “İşsizlere yönelik projeler üretiriz. Onlara yönelik eğitimler yaparız. İşsizlere yönelik iş imkanları sağlarız. Bu kapsamda da kurslar açarız. Bunlardan emekli olan, vergi mükellefi olan, işi olan yararlanamıyor. Bu eğitimi sadece İŞKUR vermiyor. Belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları  gibi kurumlar da yapıyor. Bunun yanı sıra bu eğitime İŞKUR’un daha önce açmış olduğu girişimcilik kursuna katılanlar ve diğer kurumların da açtığı girişimcilik kursuna katılanlar 2’inci kez aynı eğitimi alamıyor.’’ Şeklinde konuştu.
“EN AZ İLKÖĞRETİM MEZUNU OLMALISINIZ’’
Şube Müdürü Sözen’in ardından kursa başvuruda bulunanlara bilgilendirmede bulunan İŞKUR Çerkezköy Veri Toplama Personeli Gülhan Başar ise, kursa işe gidenlerin alınmayacağını ifade ederek, “Kursa sadece 18 yaşını dolduranlar ve en az ilköğretim mezunu olanlar katılabiliyor. Eğer daha önce girişimcilik kursuna katılanlar varsa, buna hiç katılmasın. Çünkü, aynı sertifikalar yine geçerli.’’ Dedi.
“MESLEK EDİNDİRME DEĞİL, İŞ KURMA EĞİTİMİ’’
Başar, verilecek olan eğitimin meslek edindirme kursu olmadığını ifade ederek, “Bu iş kurma eğitimidir. Ayrıca, bundan sadece İŞKUR’a üye olanlar yararlanacak. Eğitimde ise, günlük 20 TL olmak üzere toplamda 180 TL para ödenecek.’’ İfadesini kullandı.“ERKEKLERE YÜZDE 60, HANIMLARA YÜZDE 70 ORANINDA DESTEK SUNUYORUZ’’
Gülhan Başar’ın bilgilendirmenin ardından söz alan KOSGEB Çerkezköy Temsilcisi Gülten Çakır 70 saatlik eğitimin ardından sertifika verileceğini kaydederek, “sertifika ile birlikte KOSGEB’ten 3 kalemde hibe desteği alınacak. Bu desteklerden 3 bin TL’si sizin kuruluş giderlerinizi karşılayabilmek için belli oranlarda, 15 bin TL’si ofis donanımı dediğimiz demirbaşlarda belli oranlarda verilecek. Ayrıca, bayanlara yüzde 70 erkeklere yüzde 60 oranında destek veriyor, aylık işletme giderlerinizi destekliyoruz.’’ Bilgilendirmesinde bulundu.
“2 YIL İÇİNDE İRTİBATA GEÇİN’’
Emlak, sağlık ve kreş gibi KOBİ tanımlarına uymayan işletmelerde KOSGEB’in destek vermediğini ifade eden Gülten Çakır şunları söyledi: “Bu sertifika, iş kurarken devletin sadece bir kereye mahsus olmak üzere destek verdiği bilettir. Ayrıca, tarım ve hayvancılık gibi iş fikirlerini biz desteklemiyoruz. Sertifikayı alıp iş kurulduktan sonra ise 2 yıl içerisinde tarafımıza bilgi vermelisiniz. Bunun dışında sertifikaların bir ömrü yok, ama iş kurduktan sonra 2 yıl içinde bizlerle irtibat kurmalısınız. Seçmelerde baktığımız özellik iş fikirleri, bunların Çerkezköy’e katkısı ve düşüncelerinizi ne kadar sürede hayata geçireceğinizdir.’’ Yapılan bilgilendirmelerin ardından katılımcılar hakkında bilgi edinmek üzere form doldurularak eğitimlere katılacak kişiler belirlendi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306