Gümrük Günü törenlerle kutlandı

Dünya Gümrük Günü'nün 60.yılı Batı Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Çerkezköy Gümrük Müdürlüğü’nde düzenlenen bir törenle kutlandı. Çerkezköy Gümrük Müdürü Hasan Hüseyin Dinsever’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından düzenlenen mangalda sucuk partisinde gümrük personeline sucuk ekmek ikram edildi.

Gümrük Günü törenlerle kutlandı
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy’de 26 Ocak Dünya Gümrük Günü'nün, 60.yılı düzenlenen törenlerle kutlandı.
GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ’NDE TÖREN DÜZENLENDİ
Çerkezköy Gümrük Müdürlüğü önündeki Atatürk Anıtı önünde önceki gün saat 10.00’da bir tören düzenlendi. Gümrük Müdürü Hasan Hüseyin Dinsever ile Çerkezköy Gümrük Müdürlüğü personelinin katıldığı tören saygı duruşunda bulunulması, akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çerkezköy Gümrük Müdürü Hasan Hüseyin Dinsever, Atatürk Anıtı’na çelek sundu.
DİNSEVER GÜMRÜK GÜNÜNÜ KUTLADI
Çerkezköy Gümrük Müdürü Hasan Hüseyin Dinsever, tüm gümrük personelinin Dünya Gümrük Günü’nü kutlatarak, 26 Ocak Dünya Gümrük Günü nedeniyle gerçekleştirdikleri ziyaretlerden bahsetti. Gümrük Müdürü Yardımcı Vekili İlter Yılmaz, Gümrük Şefi Veysel Berber ile Gümrük Memuru Selami Tetik ile birlikte sırasıyla Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı ı Ali Ulvi Yılmaz ile Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’i ziyaret ettiklerini söyleyen Dinsever, “Ziyaretlerde Çerkezköy Gümrük Müdürlüğü’nün yıllık verileri ile çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunduk.’’ Dedi.
“DGÖ 177 ÜYEYE ULAŞTI’’
Dinsever, 'Gümrük İşbirliği Konseyi'nin Kuruluşuna İlişkin Sözleşme'nin 15 Aralık 1950 tarihinde Brüksel'de imzaya açıldığını ifade ederek “ Sözleşmeyi ilk imzalayan 17 ülkeye daha sonra diğer ülkeler de katılmış, 1953 yılında da Türkiye, sözleşmeyi resmen onaylamıştır. 1994 yılından itibaren 'Dünya Gümrük Örgütü' (DGÖ) adını alan kuruluşun üye sayısı 2012 itibariyle 179 üyeye ulaşmıştır" Diye konuştu.“DGÖ ULUSLAR ARASI TİCARETİN YÜZDE 98’İNE YÖN VERİYOR’’
'Dünya Gümrük Örgütü'nün tamamen, teknik bir kuruluş olduğunu belirten Dinsever şunları söyledi: “Dünya Gümrük Örgüt, kuruluşundan günümüze, Gümrük mevzuatının basitleştirilmesi, ahenkleştirilmesi, ülkeler arasında uygulanabilir ortak normlar tespit edilmesine yönelik çalışmalarıyla uluslararası ticaretin kolaylaştırılmasında ve geliştirilmesinde, oldukça başarılı olmuştur. Dünya Gümrük Örgütü, uluslararası ticaretin yüzde 98'inden fazlasının işleyişine yön vermektedir.’’

banner287


TİCARET HACMİ 3 MİLYAR DOLARI AŞTI
Çerkezköy Gümrüğü’nden 2012 yılında 851 milyon 779 bin dolarlık bir ihracat yapılırken, 2 milyar 303 milyon 250 bin dolarlık da ithalat gerçekleştirildiğini anlatan Hasan Hüseyin Dinsever, “ 2011 yılına göre ihracatta yüzde 8 oranında artış meydana gelirken, ithalatta ise yüzde 47’lik bir artış oldu. Toplamda 2012 yılı içerisinde Çerkezköy Gümrük Müdürlüğü’nden 3 milyar 155 milyon 29 bin dolarlık bir ticaret hacmi gerçekleşti.’’ Dedi.“2013’TE İTHALATTA DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR’’
Dinsever, 2013 yılında ithalat oranında düşüş beklediklerini söyleyerek “Büyük bir firmanın ithalatını deniz yoluyla gerçekleştirecek olmasından dolayı ithalatta 500-600 milyon dolarlık bir düşüş tahmin beklentimiz var.’’ Dedi. Birçok firmanın merkezinin İstanbul’da olmasından dolayı resmi ithalat-ihracat rakamlarına Çerkezköy’ün potansiyel ithalat-ihracat oranının uzağında olduğunu ifade eden Dinsever, birçok firmanın makinalarını yenilemesinin de ithalat rakamını artırdığını kaydetti.
GÜMRÜK PERSONELİNE SUCUK EKMEK İKRAM EDİLDİ
Hasan Hüseyin Dinsever’in konuşmasını tamamlamasının ardından gümrük müdürlüğü önünde düzenlenen mangalda sucuk partisinde gümrük personeline sucuk ekmek ikram edildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306