GÜN OLUR 15 AYA BEDEL

Fiziksel ve zihinsel engelleri sebebiyle bugüne dek vatani görevlerini yapamayan 13 engelli, Genel Kurmay Başkanlığı’nın temsili askerlik uygulaması kapsamında, 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda düzenlenen törenle askerlik yeminlerini ederek bir günlüğüne de olsa askerlik yapma imkanı buldular.

GÜN OLUR 15 AYA BEDEL
ÇerkezköyBakış - 10-16 Mayıs Sakatlar Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl gerçekleştiren törenden bir gün önce, askere gidecek olan engelli vatandaşlar için kına gecesi düzenlendi. Gecede, engelli vatandaşlar şarkılar eşliğinde oyunlar oynadı, halaylar çekti. Ardından, askere gidecek olan engelli vatandaşlara kına yakıldı.
ASKERİ PERSONEL ENGELLİLERİ KAPIDA KARŞILADI
Kına gecesinin sabahında Dernek Binası önünde toplanan engelli vatandaşlar ve aileleri buradan konvoy eşliğinde Çerkezköy turunun ardından 3. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na geçerek birliklerine teslim oldu. 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler başta olmak üzere tüm komuta kademesinin engelliler için seferber olduğu bu özel güne 15 aya sığdırılamayacak anıları sığdıran 13 yeni engelli, bir günlüğüne asker oldu. Tugay Komutanı Tuğgeneral Taşdeler ve diğer komutanların engelli vatandaşlara karşı yakın ilgisi dikkatlerden kaçmazken tüm askeri personel misafirlerle yakından ilgilendiler.ASKERLİK HAKKINDA BİLGİ ALDILAR
Kışlada genel askerlik hakkında bilgi alan asker adayları, askeri araçlar ve silahlar hakkında da yetkili personel tarafından bilgilendirildi. Hep birlikte yenilen yemeğin ardından, Yemin Töreni’ne geçildi.
TUGAY VE SANCAK TANITILDI
Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem ile İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak, askerlik görevlerini yerine getirmek için 3.Zırhlı Tugay Komutanlığı’na teslim olan 13 engelli ile birlikte öğle yemeğini yediler. Yemin edecek askerlerin ve alay sancağının alandaki yerini almasının ardından, 3.Zırhlı Tugay Komutanı Hasan Nevzat Taşdeler de tören alanında geldi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Tankçı Üsteğmen Cenk Atakan tarafından Tugay Komutanlığı’nın tarihçesini okunurken, Tugay Sancağı’nın platformdaki yerini alması ve sancağın tanıtılmasının ardından heyecanlı bekleyiş sona erdi ve askerlerin yemin törenine geçildi.
MUTLULUK DORUK NOKTAYA ULAŞTI
Heyecanları gözlerinden okunan engelli askerler, isimlerinin tek tek okunmasının ardından silahlarına ve arkadaşlarına sarılarak ant içerek gerçek birer asker oldular. Yemin töreni esnasında duygulu anlar yaşanırken, gerek yemin eden askerler gerekse ailelerinin mutluluğu doruk noktaya ulaştı. Büyük bir heyecan ve coşkuyla gerçekleştirilen yemin töreninin ardından, askerler adına Sercan Buzkuş bir konuşma gerçekleştirdi. Buzkuş, içinde bulundukları şartlardan ötürü bugüne kadar vatan borçlarını ödeyemediklerini belirterek, “Genelkurmay Başkanlığı’nın temsili askerlik uygulaması ile bu kutsal görevi yerine getirme imkanı bulduk. Öncelikle bu uygulama ile bizlere asker ocağını açan, Mehmetçik olma onurunu yaşamamıza vesile olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne şükranlarımızı sunarız" dedi.MEHMETÇİKLER EĞİTİMLERİNİ BAŞARIYLA TAMAMLADI
Buzkuş’un ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye 3.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler geldi. Serkan Buzkuş’tan sonra konuşma yapmanın çok zor olduğunu dile getiren Tuğgeneral Taşdeler, “Artık onlar da yemin ettiler ve silah arkadaşımız oldular. Türk Silahlı Kuvvetleri var olduğu sürece silah arkadaşımız olmaya devam edecekler. Silah altına alınması mümkün olmayan engelli vatandaşların kutsal askerlik hizmetini bir gün süreyle yapmasına imkan sağlamak için her yıl Engelliler Haftasında temsili askerlik uygulaması yapılıyor. Bugün Tugayımıza katılan, yüreği ülke ve bayrak sevgisiyle dolu Mehmetçiklerimiz eğitimlerini başarıyla tamamladı ve yemin etmeye hak kazandı” şeklinde konuştu.
“İÇTİĞİNİZ YEMİN KUTLU, YOLUNUZ AÇIK OLSUN’’
Tuğgeneral Taşdeler konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Sevgili Mehmetçikler, sizler, bugün kahramanlığını dünyaya kabul ettirmiş, tarihi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bir günlük misafiri oldunuz. Milletinden aldığı bu güçle önüne çıkacak her türlü engeli aşacak imkan ve kabiliyete sahip dünyanın sayılı ordularından birisi olan TSK’yı yakından tanıdınız. Milletin bağrından çıkan ve onun ayrılmaz parçası olan Mehmetçiklere silah arkadaşı oldunuz. Asıl önemlisi sevdiklerinizin huzurunda, arkadaşlarınızın şahitliğinde, kutsal sancağımızın gölgesinde, arkadaşlarınızla omuz omuza, silahlara el basarak yemin ettiniz. Ne mutlu size ki içtiğiniz bu yeminle en sıkıntılı zamanlarda mucizeler oluşturan Türk milletinin gururu, gözbebeği, kahraman Mehmetçikler oldunuz. İçtiğiniz yemin kutlu, yolunuz, bahtınız açık olsun" şeklinde konuştu.
TERHİS BELGELERİNİ ALDILAR
Yapılan konuşmaların ardından bir günlük askerliklerini tamamlayan 13 engelliye terhis belgeleri ile hediyeleri takdim edildi. 13 engelli vatandaşa terhis belgelerinin verilmesinin ardından tören geçidi yapıldı. Yapılan tören geçidinin ardından program sona erdi.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510