Günde 6 milyon ekmek çöpe gidiyor

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Kırklareli Şube Başkanı İhsan Çakır, Türkiye’de günlük 6 milyon adet ekmeğin israf edildiğini belirterek bu rakamın Türkiye ekonomisine yıllık maliyetinin 1.546 milyar TL olduğunu söyledi. Çakır, ekmek israfında herkesin duyarlı olmasını isteyerek, “Bu para ile ülkenin 23 günlük ekmek ihtiyacı karşılanabilmekte, 460 bin öğrenciye her ay 280 TL burs verilebilmekte, 300 öğrenciye 250 yurt veya 16 derslikli 500 okul yaptırılabilmektedir.” dedi.

Günde 6 milyon ekmek çöpe gidiyor
ÇerkezköyBakış - Toprak Mahsulleri Ofisi Kırklareli Şube Başkanı İhsan Çakır, Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) Genel Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yurt genelinde başlatmış olduğu "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası" kapsamında li Çerkezköy’de bir dizi ziyaretler gerçekleştirerek,  kampanya hakkında bilgilendirmede bulundu.
“İSRAF HERKESİ ÜZMEKTEDİR’’
TMO Kırklareli Şube Müdürü İhsan Çakır, TMO Saray Şube Müdürü Yusuf Koca ile birlikte Çerkezköy BAKIŞ Gazetesi’ne ziyarette bulundu. TMO’nun başta hububat olmak üzere görev alanındaki tarımsal ürünlerin piyasalarını düzenleyerek üretici ve tüketiciyi koruduğunu belirten TMO Kırklareli Şube Müdürü İnsan Çakır, “Her sofraya giren, nimet kelimesiyle özdeşleşen ve kutsal sayılan ekmeğin israfı; çiftçinin buğdayın yetiştirirken harcadığı emeği, özveriyi, çabayı görebilen herkesi derinden üzmektedir. Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası ile bilinçli bir tüketici ve üretici profili oluşturmaya çalışılıyor. Bilinmektedir ki ekmeğin temel maddesi olan buğday, açlıkla mücadele eden dünyamızda giderek daha stratejik hale gelmiştir. Fakir ülkelerde gıdaya erişim giderek zorlaşmakta hatta imkânsız hale gelmektedir. Oysa dünya genelinde her yıl israf edilen bir trilyon ABD dolar değerindeki 1,3 milyar ton gıdanın sadece dörtte biri ile 870 milyon insanın gıda ihtiyacı karşılanabilmektedir.” Dedi.
“ GÜNDE 6 MİLYON EKMEK İSRAF EDİYORUZ”
TMO’nun Türkiye’de ekmek üretimi ve tüketimini, tüketim alışkanlıklarını, ekmeğin israfını, israfın nerelerde ve ne şekilde gerçekleştiğini ortaya çıkaran bir araştırma yaptığını söyleyen İhsan Çakır, “Araştırmada günde israf edilen 6 milyon ekmeğin3 milyonu fırınlarda, 2,3 milyonu hanelerde 600 bini lokanta, otel ve yemekhanelerde israf edilmektedir.  Ekmek üretimi günde 101 milyon, yılda 37 milyar adet. Ekmek tüketimi günde 95 milyon, yılda 35 milyar adet. Ekmek israfı günde 6 milyon, yılda 2,1 milyar adet. Araştırmaya göre kişi başı günlük ekmek israfı 20 gram olduğu gözlemlenmiştir.”  açıklamalarında bulundu.
banner287
“İSRAF 1,5 MİYAR TL EKONOMİK KAYIP OLUŞTURUYOR’’
İsraf sebebiyle Türkiye’nin yıllık ekonomik kaybından da bahseden Çakır şöyle devam etti: “İsraf sebebiyle yıllık kayıp 1,546 milyar TL’dir. Bu rakam, dünya birincisi olduğumuz un ihracatından elde edilen gelire eşittir.  Bu kayıp Dünya ekonomisinde yükselişini sürdüren ülkemiz için ciddi bir kayıptır. Nitekim bu para ile ülkenin 23 günlük ekmek ihtiyacı karşılanabilmekte, 460 bin öğrenciye her ay 280 TL burs verilebilmekte, 300 öğrenciye 250 yurt veya 16 derslikli 500 okul yaptırılabilmektedir.” Şeklinde konuştu.
NELER YAPMALIYIZ?
Ekmek israfını önlemek için de bilgilendirmede bulunan TMO Kırklareli Şube Müdürü İhsan Çakır şunları söyledi: “İsraf kötü niyetten ziyade ihmal ve bilgisizlikten kaynaklanıyor. Ekmek insan gıdası olarak tüketilmemesi veya çöpe atılmasının israf olarak bilinmiyor. Bu bağlamda hayvanların da beslenmesinde kullanılan ekmeğin de israf olarak değerlendirilmesi gerekir. Bunun yanında yemekhanelerde ekmeğin ince dilimler halinde sunulması, fırınlarda ihtiyaçtan fazla ekmek üretiminin engellenmesi, ekmek üretiminde çalışanların eğitilmesi, ekmeğin doğru yöntemlerle muhafaza edilmesi, bayatlamış ekmeğin en uygun yöntemlerle değerlendirilmesi gerekir.”

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 14:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
soru
soru - 6 yıl Önce

merak ediyorum bu israf rakkamını nasıl tespit ediyorlar?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306