‘Gündöndü’ Çerkezköy’de gösterime girdi

Ergene Nehri’nin kirliliği ile Trakya’nın sosyal, ekonomik ve ekolojik sistemindeki sorunlara dikkat çeken ‘Gündöndü: Bir Nehrin Hikayesi Ergene’ belgesel filmi önceki gün yapılan gala ile Çerkezköy’de gösterime girdi.

‘Gündöndü’ Çerkezköy’de gösterime girdi
ÇerkezköyBakış -Nejla Demirci’nin yönetmenliğini yaptığı ‘Gündöndü: Bir Nehrin Hikayesi’ adlı belgesel film önceki gün Çerkezköy’de gösterime girdi.
GALA DÜZENLENDİ
Çerkezköy Cinemy Sinema Salonu’nda önceki akşam saat 18.00’da yapılan galada filmin yapımcısı Nejla Demirci açılış konuşması gerçekleştirdi. Filmin ilk olarak Marsilya’da izleyicilerle buluştuğunu söyleyen Nejla Demirci, film gösterimi için 20’den fazla ülkeden katılım teklifi aldıklarını belirtti. Demirci, hedefinin Ergene’nin dünü ve bugününü izleyicilere anlatmak olduğunu söyleyerek “Ergene’nin halinin tüm Trakya ve Türkiye tarafından görülmesini istiyorum. Sonrasında evrensel düzeyde uluslar arası katılımcıların bu katliama şahitlik yapmasını istiyorum.” dedi.
“BELGESELİ KENDİ İMKÂNLARIMLA ÇEKTİM’’
Belgeseli çekmek için hiçbir kurum yada kuruluştan destek almadığını belirten Demirci, “Bu hem benim emeğime hem de belgeselin amacına ters düşer. Bu film 3 yıllık büyük bir emeğin, bir sevdanın öyküsüdür. Ergene sevdasının öyküsüdür. Kimsenin ne parasıyla ne de hükmüyle bu sevdayı gölgelemek istemem.” Şeklinde açıklama yaptı.banner287
“TOPLUMUN HER KESİMİ BİR ARAYA GELMELİ’’
 Ergene ile ilgili olarak siyasilerin ve tüm sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesini ve ortak bir dille bu sorunu çözmesinin gerektiğini savunan Demirci, “Bu konu siyaset üstü bir konudur. Toplumsal bir konudur. Burada görüş belirtmek için herhangi bir renge, dile, bayrağa tabi olmanız gerekmez. Ne yazık ki ülkemizde bu sorun var. Siyasi merciler Ergene’nin savunucusu olmak yerine burayı kirletenlerin en büyük sözcüsü olmuş durumdadır.” Dedi.
“OLUMLU TEPKİLER ALDIM’’
Daha önce belgeselin İstanbul'da gösterildiğini kaydeden Demirci, “Film ile ilgili çok olumlu tepkiler aldım. Öncelikle İstanbul halkı büyük bir suçluluk duygusu içerisine girdi. Bu bölgeden aldıkları bütün tarım ürünlerini almamaya başladılar. İnsan olarak doğayı nasıl bu hale getirdik diyerek tepkilerini dile getirdiler. Ben bunları gördükten sonra gerçekten ulaşmak istediğim amaca ulaştığımı hissettim.” Dedi. Trakya’nın her yerinde bu belgeselin gösterileceğini belirten Nejla Demirci,  “İlk gösterimin burada yapılması Sanayicilere bir mesaj niteliği taşıyor.” dedi.
10 GÜN BOYUNCA GÖSTERİMDE KALACAK
Nejla Demirci’nin konuşmasını tamamlaması sonrasında film gösterime girdi. Gündöndü: Bir Nehrin Hikayesi Ergene’ belgesel filmi 10 gün boyunca gösterimde kalacak.
ERGENE’Yİ ANLATIYOR
Gündöndü; halen 1 milyon 50 bin insanın yaşamakta olduğu Ergene Havzası’nın, endüstri ile birlikte sosyal, kültürel, ekonomik ve ekolojik değişimlerini anlatan ve Trakya Bölgesinin nasıl etkilendiğini, konuyla ilgili bilimsel verilerin yer aldığı, canlı tanıklıkları içeren bir belgesel. Belgesel, bölge halkının ve tüm yaşam savunucularının dikkatini konuya çekmek, devletin yetkili kurumlarının çözüm için somut adımlar atmasını sağlamayı amaçlıyor.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 15:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ilyas satiroglu
ilyas satiroglu - 5 yıl Önce

Izlemedim ama,çok önemli bir sorun olan, sanayi sanayi kirliligi konu edilmis..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510