banner265

banner571

“Hayrı heba etmenin kimseye faydası yok”

Çerkezköy ve Kapaklı’da günlerdir konuşulan okul polemiğine son noktayı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Akın koydu.

Çerkezköy 03.03.2016, 17:56 03.03.2016, 17:58 Bakış Haber Merkezi
“Hayrı heba etmenin kimseye faydası yok”
banner301
Çerkezköy ve Kapaklı’da günlerdir konuşulan okul polemiğine son noktayı Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Akın koydu. Niyetlerinin bir sivil toplum kuruluşu olarak hayırlı bir iş yapmak olduğunu kaydeden Akın “Okul konusunda karar alırken, Çerkezköy, Kapaklı ve Saray’daki derslik ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurduk. Çerkezköy’e her yıl 3 bin yeni öğrenci geliyor. Çerkezköy’deki derslik ihtiyacı daha fazla olduğu için böyle bir karar aldık” dedi. Akın, bir soru üzerine Kapaklı’ya okul yapılması için kendilerine resmi bir talepte bulunulmadığını da belirtti.

Çerkezköy Bakış -
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında Çerkezköy Eğitim Kampüsü içerisinde yapılacak olan Sosyal Bilimler Lisesi’nin yüzde 51’lik kısmının oda tarafından yapılıp isim hakkının alınması, ÇTSO’nun yapılması planlanan okul için 3 milyon TL yatırım yapması oybirliği ile karara bağlanmıştı. Okulun Kapaklı yerine Çerkezköy’e yapılacak olması polemik konusu olurken, okul konusundaki polemiklere son noktayı ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Akın koydu.

SON NOKTAYI AKIN KOYDU


Dün saat 14.00’da Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda basın açıklaması yapan Akın “Bir hafta içinde, Çerkezköy TSO’nun kurumsal kimliğiyle birlikte Başkanımız Süleyman Kozuva’yı hedef alan bazı açıklamalar ve beyanatlar söz konusudur. Ama bu açıklamalar, içerik ve nitelik açısından son derece manidar olup özünde Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın amacı ve çalışmalarıyla doğrudan alakası olmayan ve odamızı görev ve sorumluluk bakımından ilgilendirmeyen; gerek Başkanımıza ve gerek Odamıza herhangi bir sorumluluk yüklemeyen bir konu ile ilgili talihsiz açıklamalardır. Okul konusu, polemik mevzu yapılarak özünde bu konuyla ilgili hiçbir sorumluluğu bulunmayan; ama kişiliği, saygınlığı, çalışkanlığı ile bölgemize yaptığı kişisel hizmetler herkes tarafından bilinen, bölgemizin çok değerli bir müteşebbisi Süleyman Kozuva Başkanımıza, sebebini hâlâ anlayamadığımız bir şekildeki lüzumsuz eleştiriler şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarımız olarak bizleri son derece üzmüştür” dedi.

“ELEŞTİRİLER ÇTSO MECLİSİNİ ELEŞTİRİ MAHİYETİNDEDİR”


Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı sıfatıyla açıklama yapan Akın “Halis niyetlerle çıktığımız bu yolda, okul konusunda yapılan eleştiriler, sebebi ve içeriği ne olursa olsun Başkanımız Süleyman Kozuva’yı değil esasında Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odasının yüce meclisini eleştiri mahiyetindedir. Çünkü bu karar Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası meclisinin aldığı bir karardır. Bu Oda’nın yönetiminde ve meclisinde Saray’dan da Kapaklı’dan da Çerkezköy’den de çok kıymetli üyelerimiz ve yöneticilerimiz vardır. Üstelik meclisin bu kararı, okul yaptırma kararı değil, yaptırılması ilçe Milli Eğitimi ve Kaymakamlığı ve hepsinden önemlisi Tekirdağ Valiliğimizin ve onların önderliğinde Milli Eğitim Bakanlığımızın uhdesinde bir okul yapımına, Çerkezköy TSO’dan istenen yardımın verilmesi ile ilgili bir karardır” ifadelerini kullandı.

“ÜZÜNTÜ VERİCİ”


Bu eleştirilerin ÇTSO meclisinin kararına bir eleştiri olduğu gibi yer tahsis edilmiş bir kampüsün bölgemize kazandırılması konusunda büyük emeği geçen ve kendilerine önderlik eden Tekirdağ Valisini de rencide edici mahiyette olduğunu ve hayrın heba edilmesinden başka bir işe yaramayacağını ifade eden Akın “Ülkesine iş gücü sağlayan ve artı değer katan iş dünyasının hiçbir kıymetli temsilcisinin pozitif negatif tanımlamalarıyla öğrenci yerine konulmasına lüzum da yoktur gerek de yoktur. Kaldı ki asıl öğrenilmesi gereken husus Ticaret ve Sanayi Odası’nın karar alan mekanizması Yüce Meclisin rolünün ne olduğudur. Hayırlı bir işe niyetlenmiş bir kurumun değerli başkanının, kimseyi kırıp dökmeden yaptığı açıklamalara rağmen siyasetçisiyle, belediyesiyle, kaymakamıyla üzerine gitmenin, ülkesine milletine ve bölgesine hizmet etmekten başka bir amacı olmayan bir iş adamını, kendi bireysel beklentilerine ve çıkarlarına veya sorumluluklarından kurtulmaya malzeme yapmaya kalkmak üzüntü vericidir” dedi.

“SEN BEN YOK BİZ VARIZ”


Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın ne herhangi bir Milli Eğitim Şube Müdürlüğü ne de bir okul yaptırma ve yaşatma derneği olduğunu ifade eden Akın “Ne de Çerkezköy ve Saray veya Kapaklı’nın imarından alt yapısından sorumlu bir belediyeciliktir. Çerkezköy TSO’nun kuruluşu ve çalışma sahası bellidir. Bu kuruluş Süleyman Kozuva yönetiminde değerli yönetim kurulu ve meclis üyelerimizin çalışmalarıyla beş yıldızlı oda akreditasyonu kazanmış, ilçesine ve bölgesine katma değer sunmuş bir kurumdur. Etiyopya’dan Almanya’ya, Afrika’dan Balkanlara kadar iş dünyasını bölgemize çağırmış, bölgemizin iş adamlarına yeni ufuklar açmış, üyelerine en kapsamlı hizmeti vermiş ve bu anlamda en üst makam olan TOBB’un övgüsüne mazhar olmuş bir kuruluştur. Bu kuruluş, kendi sorumluluk bölgesinde bulunan hiçbir üyesine ve kuruluşa herhangi bir ayırım yapmadığı gibi Çerkezköy TSO’nun aldığı her karar “sen ben yok biz varız” düsturuyla yüce meclisimizin almış olduğu kararlardan oluşmaktadır” şeklinde konuştu.

“HAYRI HEBA ETMENİN KİMSEYE BİR YARARI YOK”


Söz konusu Sosyal Bilimler Lisesi’nin de Çerkezköy TSO tarafından yaptırılması kararlaştırılmış bir okul olmadığını vurgulayan İsmail Akın “İlçeye böyle bir okul yapılması konusu da bugünün kararı değil çok önceden beri düşünülen bir ihtiyaç olup üzerinde çalışılan bir konudur. Bu konuda da Çerkezköy Kaymakamımızın ve hepimizin amiri olan Tekirdağ Valimizin önderliği herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla bölgede bir ilk olacak bu okulun, hazır yeri ve tahsisatı ayrılmış ve belirlenmiş, yapımına devlet tarafından karar verilmiş iken ve Çerkezköy TSO’dan da bu hizmete katkı beklenmiş iken konunun “Çerkezköy’e yatırım yapıldı, Kapaklı’ya niye yapılmadı? Niye Saray olmadı gibi” amacının dışında polemiklere ve -varsa kişisel beklentilere ve sorumluluklardan kurtulmaya- malzeme ederek böyle güzel bir hayrı heba etmenin hiç kimseye bir yararı olmadığını düşünüyorum” dedi.

“TALEPLERİ BELLİ ÖLÇÜDE KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORUZ”


ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Akın, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. ÇTSO’nun bütçesinin en büyük payını yardımların oluşturduğunu ifade eden Akın “Yıllık bütçe yapıyoruz. Talepleri belli ölçüde karşılamaya çalışıyoruz. Ama biz ne bir belediyeyiz ne de tüm kurumların ihtiyaçlarını giderebiliriz” dedi. Bütçe birikmişken bunu değerlendirmek istediklerini, ilk talebin de Çerkezköy’den geldiğini kaydeden Akın “Elle tutulur projeler yapmamız gerekiyor. Oda olarak eğitime önem veriyoruz. Çoğu okulu kömürden doğalgaza çevirdik” dedi.

“ÇERKEZKÖY’DE DERSLİK İHTİYACI DAHA FAZLA”


Niyetlerinin bir sivil toplum kuruluşu olarak hayırlı bir iş yapmak olduğunu kaydeden Akın “Okul konusunda karar alırken, Çerkezköy, Kapaklı ve Saray’daki derslik ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurduk. Çerkezköy’e her yıl 3 bin yeni öğrenci geliyor. Bunları da göz önünde bulundurduk. Çerkezköy’deki derslik ihtiyacı daha fazla olduğu için böyle bir karar aldık” dedi. Akın, bir soru üzerine Kapaklı’ya okul yapılması için kendilerine resmi bir talepte bulunulmadığını da belirtti.
Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (5)
yücel çavdar 6 yıl önce
esnaf olursun sanatkar olamasın sanatkar olursun esnaf olamasın esnaf sanatkar olursun adam olamassın
ali 6 yıl önce
kapaklıya yapılırsa heba mı olacak mış-)) ismail bey ne anlatmış?
Yok artık 6 yıl önce
Ya adamın her söylediğine bişiy yazıyorsunuz nedir bu gaye anlamadım .Hayrı hebanın detayı bellidir ...Daha gelişmekte olan bir ilçenin yetkilileri bu durum neden bu kadar polimik konusu yaptıklarını anlamıyorum .Yokmu kapaklının zengini hayırseveri yaptırın okullarınızı bakın işinize Sataşmayın bu kadar. Önümüzde ki günlerde yapılmadı için projeler üretin .ne bu ya Bu arada dikkatimi çeken diğer hususta Sayın Çavdar her gazetede yorum kısmının altına bellimi kişisel olan kinini kusuyor işin çözmek basın açıklaması yorumlarına kaldı ise vah vah .Sayın Akın gösterdiğiniz her türlü gayrete devam etmenizi diliyorum .Yapılan her türlü iş bazılarına hoş gelir bazılarına boş ....
yücel çavdar 6 yıl önce
gerçekler her zaman insanların zoruna gidr ya insan olmak ve insanlara insan gibi davranmak gerektiğini düşünüyorum
yücel çavdar 6 yıl önce
tplumun içine çıkacaksın toplum sana o hana kadar yapmış olduğun değerler kadar değerr verecektir kendini aşşşa peygambermi görüyorsun
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:08
İkindi 16:35
Akşam 19:19
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Boluspor 5 7
9. Samsunspor 5 7
10. Kocaelispor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Barcelona 4 8
8. Osasuna 5 8
9. Mallorca 5 8
10. Rayo Vallecano 5 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 5 3
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
25°
açık