banner265

banner571

Her şey Çerkezköy için

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Koray Önsel’i ziyaret etti.

Çerkezköy 08.02.2016, 19:18 08.02.2016, 19:21 Bakış Haber Merkezi
Her şey Çerkezköy için
banner301
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Koray Önsel’i ziyaret etti. İlçedeki sorunların çözümü için birlikteliğe, birlikte hareket etmeye ihtiyaç olduğunu ifade eden Akay “Bundan sonra da çeşitli platformlarda bir araya gelmeye hazırız. Tek amacımız Çerkezköy’ün en iyi hizmeti alması, mevcut olan sorunları da aşması” dedi.

Çerkezköy Bakış -
Geçtiğimiz hafta AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’yi ziyaret ederek Çerkezköy’ün sorunlarını anlatan ve merkezi idareden Çerkezköy’e yapılması gereken yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulunan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, dün de MHP Çerkezköy İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

KORAY ÖNSEL’İ ZİYARET ETTİ


Akay’a ziyaretlerinde CHP İlçe Başkanı Engin Camcı ve Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Nedim Yılancı da eşlik etti. Akay ve beraberindekiler, MHP İlçe Başkanı Koray Önsel ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılandı. Ziyarette Akay, Çerkezköy’ün sorunları ile bunlara getirilecek çözüm yolları için hazırladığı dosyayı ve Çerkezköy Belediyesi’nin yaptığı yatırımları MHP İlçe Başkanı Koray Önsel’e sundu.

“BU SORUNLAR HEPİMİZİN SORUNU”


“Bu sorunlar hepimizin sorunu” diyen Akay, çözümü için birlikteliğe, birlikte hareket etmeye ihtiyaç olduğunu ifade ederek “Bundan sonra da çeşitli

platformlarda bir araya gelmeye hazırız. Tek amacımız Çerkezköy’ün en iyi hizmeti alması, mevcut olan sorunları da aşması” diye konuştu. Anadolu’nun değişik il ve ilçelere gittiklerinde devlet yatırımlarını görünce Çerkezköy’deki eksikleri daha iyi gözlemlediklerini dile getiren Akay “Çerkezköy ve Tekirdağ vergi vermede üst sıralarda ama hizmet almada çok gerilerde. Çerkezköy ve Tekirdağ’da yaşam standardını yükselten ciddi yatırımların yapılması gerekiyor” dedi.

HER YIL EN AZ  BİR OKUL


Eğitim ve öğretim yatırımı konusundaki eksiklere de dikkat çeken Akay “İlçemizin bir yılda nüfusu 10 bin artıyor. Bu nüfus artışının karşılığı en az 1 yeni okul. Maalesef hayırseverler dışında bir okul yatırımı ve planlaması yok. Bu konunun yüksek sesle konuşulması, dillendirilmesi lazım. Eğitim ve öğretim yatırımı noktasındaki eksikliklerin dile getirilmesi gerekiyor” dedi. Demiryolu ve tren seferleri ile ilgili de konuşan Akay “Çerkezköy demir yolu ve tren seferleri konusunda tıkanıp kaldı. İstanbul’a tren seferlerinin ne zaman başlanacağı henüz belirsiz. Yine Devlet Demiryolları ile ilgili Namık Kemal Bulvarı ve İstasyon Hemzemin Geçidi’nde yeni yatırımların ve projelerin hayata geçmesi gerekiyor. Bu konularda da ilerleme olmadı” dedi.

“KÖPRÜ REVİZE EDİLMELİ”


Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, muhtemel su taşkınlarına karşı Kızılpınar girişindeki köprünün revize edilmesi gerektiğin de belirterek “Köprü Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanı içerisinde bulunuyor. Dere ıslah çalışması da kamulaştırma ve diğer çeşitli nedenlerle yapılamıyor. Ancak, bu köprü bir şekilde revize edilmelidir” diye konuştu. İstanbul’dan Tepe Emlak Konutları’na giriş yolunda Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışması olduğunu ifade eden Akay, İstanbul’dan Çerkezköy’e girişte sorun yaşadıklarını belirtti. Cumhuriyet Mahallesi’ne dönüş için Büyükşehir Belediyesi’nin bir çalışma başlattığını kaydeden Akay “Ancak Karayolları Genel Müdürlüğü, yapılması planlanan düzenlemenin heyelan sahasında olduğu gerekçesiyle çalışmaya olumlu bakmıyor. Bizler, bu çalışmanın istinat duvarı yapılarak tamamlanacağına inanıyoruz. Yazışmalar sürüyor, ancak henüz bir olumlu cevap alamadık. Projenin gerçekleşmesi halinde İstanbul’dan gelen araçlar, Cumhuriyet Mahallesi’ne, Cumhuriyet Mahallesi’nden çıkanlar da Kapaklı istikametine girebilecekler” dedi. Başkan Akay, Çerkezköy ile Veliköy arasındaki yolun orta refüjüne ışıklandırma yapmak için Karayollarına yazı yazdıklarını ve izin alınamadığını da ifade etti.

“SORUNLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR”   


Elektrik sorununa da değinen Akay “Çerkezköy her yıl yoğun bir şekilde göç alıyor. Tekirdağ’da nüfusu en yoğun artan ilçe Çerkezköy. Nüfusun artması beraberinde sorunları da getiriyor. Özellikle elektrik kesintileriyle ilgili yoğun şikayet alıyoruz. Belediyelerin elektrikle ilgili tasarrufları olmamasına rağmen elektrik kesintilerinde vatandaşlarımız bizlere ulaşmaya çalışıyor. TREDAŞ’ın bu sıkıntılara bir çare bulması gerekiyor. Çerkezköy’deki yatırım çalışmalarını artırmalı, nüfus artışı göz önüne alınarak ek yatırım imkanları oluşturulmalıdır. Aksi halde sorunlar katlanarak artacaktır” diye konuştu. Stadyum ihtiyacı ile ilgili de konuşan Akay, Çerkezköy Mustafa Uğraş Stadı’nın yarısının Çerkezköy OSB’nin mülkiyetinde bulunduğunu anımsattı. Kızılpınar Mahallesi’nde mevcut futbol sahasında zemini suni çim haline getirerek yeni düzenleme yapacaklarını kaydeden Akay, “Çerkezköy’de stad yapılacak alan sıkıntısı çekiyoruz. Ancak mevcut spor salonunun arka tarafında stad yapılacak bir alan bulunuyor. Bu alan ile ilgili bir çalışmamız oldu. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile konuyu görüştük. Burada bir de Gençlik Merkezi inşaatı bulunuyor” dedi.

“DESTEK BEKLİYORUZ”


Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün stad ile Gençlik Merkezi’nin aynı anda ihaleye çıkarılıp, yapılacağı bilgisini verdiğini söyleyen Akay “Ancak bu çalışmanın üzerinden de 7-8 ay bir süre geçti, şimdi stadın yapılamayacağını belirttiler. Biz Çerkezköy Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile ortak bir çalışmaya da varız. Üzerimize düşeni yerine getirmeye hazırız. Stad ihtiyacı Çerkezköy’ün temel ihtiyaçlarından biri olarak önemini koruyor. Bu konuda da destek bekliyoruz” dedi. Akay, Hükümet Konağı Yolu üzerinde bulunan köprünün de muhtemel su taşkınlara karşı revize edilmesi gerektiğini kaydetti. Kendilerinden önceki dönemde köprü altından hat çalışması yapıldığını belirten Akay “Sadece ana su hattının bağlanma işi kalmıştı. DSİ, bağlantının yapılması halinde köprüyü revize edeceğine söz vermişti. Biz de bağlantı çalışmalarını tamamladık. DSİ’ye yenileme çalışması yapılması için ihtiyacımızı anlattık. Köprü yenileme çalışmasının DSİ tarafından tamamlanması halinde biz de o bölgede Altıyol Kavşağı’na kadar bir düzenleme yapacağız” dedi.

“GÖLETİN BİR AN ÖNCE YAPILMASINI BEKLİYORUZ”


Dere ıslahı konusunda da konuşan Akay, bu konuda henüz bir adım atılmadığını kaydederek “Ortada bir kamulaştırma konusu bulunuyor. DSİ ile Büyükşehir Belediyesi arasında konu dolaşıyor. Kamulaştırma bedeli de yaklaşık olarak 50-60 milyon TL tutuyor. Biz bununla ilgili girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bu çalışmalar sürerken, muhtemel su baskınına önleyici tedbir olarak Hallaçlı’ya bir gölet yapılması gündeme geldi. DSİ yetkilileri tarih vererek işin 8 Temmuz 2015 tarihinde ihaleye çıkarılacağını söylemişlerdi. Ancak aradan geçen 6-7 aya rağmen henüz bir adım atılmadı. Belirtilen alana göletin yapılması halinde derelerde toplanan su gölette toplanacak. Dere yatakları da küçükmüş olacak. Bu da kamulaştırma bedelini belki de yarıya indirecek. Göletin inşası ile birlikte Çerkezköy rahat bir nefes almış olacak” dedi. Bir an önce göletin yapılmasını beklediklerini söyleyen Akay, aksi halde her yağış durumunda sel baskını riski ile karşı karşıya kalacaklarını kaydetti.

“İSTEDİĞİMİZİ ALACAĞIMIZA İNANIYORUZ”


Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu’nun katıldığı bir toplantı yapıldığını anımsatan Akay “Toplantıda dere ıslah çalışmalarına yönelik çeşitli kararlar alındı. Bizler de toplantıyı takip ettik. Bakan Eroğlu, 2019 yılının sonuna kadar tüm çalışmaların tamamlanması talimatını verdi. Bizler hep birlikte bu konunun üzerine gidersek istediğimizi alacağımıza inanıyoruz” dedi. Pınarça Deresi’nin üzerindeki kot farkına da değinen Belediye Başkanı Vahap Akay “Bu kot farkını indirmek amacıyla Kapalı Halk Pazarı’nın arkasında bir çalışma başlatıldı. DSİ de bu çalışmanın içerisinde yer aldı. Mevcut durumda su kot farkı nedeniyle doğal bir setle karşı karşıya kalıyordu. Yapılan çalışma bu doğal seti ortadan kaldırmayı hedefliyor” dedi.

“ÇİRKİN BİR GÖRÜNTÜ OLUŞTURUYOR”


Ulaşımla ilgili de konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “TIR Parkı üzerindeki yola park eden araçlar çirkin görüntü oluşturuyor. TIR Parkı’nın mevcut yerinden kaldırılmasıyla ilgili düşüncemiz var. TIR Parkı’nı Veliköy Sahası’nın bulunduğu alana taşımak istiyoruz. Ayrıca bu çalışmayla Gümrük Müdürlüğü’nün ve Kamyoncular Kooperatifi’nin de aynı şekilde taşınmasını ön görüyoruz. Bu şekilde hem Çerkezköy güzel bir görünüm kazanacak hem de yapılması planlanan Hükümet Konağı için yer gösterme imkanımız ortaya çıkacak” dedi. Veliköy Belediye Sahası’nın da içinde bulunduğu alanın yaklaşık 40 dönüm olduğunu ve Çerkezköy OSB, Kapaklı OSB, Veliköy OSB, Yalıboyu OSB ile Ergene OSB arasında bulunduğunu ifade eden Akay “Bu bir avantaj, ancak taşınma durumunda mevcut Gümrük Müdürlüğü Binası ile depoları önümüzde engel oluşturuyor. Gümrük Müdürlüğü taşınma sonrasında bina istiyor. Bu engel çözüme kavuşturulabilirse Çerkezköy için güzel bir çalışma ortaya çıkacak. Bu çalışma hayata geçerse hem parklanma rezaletinden kurtulacağız hem de Çerkezköy, Kızılpınar ve Veliköy bütünleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

YAPILACAK YATIRIMLARLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ


Akay, yapılan çalışmalar ve yapılacak olan yatırımlar ile ilgili de MHP Yönetimine bilgi verdi. Kapalı Yüzme Havuzu’nun tip projesinin Büyükşehire teslim edildiğini, Kızılpınar’ın altyapı ihalesinin yapıldığını ve çalışmaların başlayacağını ifade eden Akay, “Kültür Merkezi ve Pazar Yeri’nin ihalesi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi Aşevi yapımına başlayacak. Kentpark Projesi ile ilgili çalışmalar yıl sonuna doğru hareketlenecek. Çerkezköy Şehitliği’nde yeni düzenlemeler yapıldı. Bağlık Mahallesi’ndeki kambur köprü ile ilgili proje hazırlandı. Şelaleli Park ve Akbank’ın arkasındaki alanın otopark yapılması için Büyükşehir Belediyesi’ne devri yapıldı. Namık Kemal Bulvarı’nda bu yıl içinde asfalt, kaldırım ve çevre düzenlemesi yapılacak. Kızılpınar’da altyapısı tamamlanan noktalarda üst yapılar yapılacak. 100 bin metrekarenin üzerinde parke taş çalışması gerçekleştirilecek. Kızılpınar’a yeni Pazar yeri yapılacak ve stad revize edilecek” dedi.

“6 MİLYON TL ÖNERDİK”


Kentpark Projesi içerisinde yer alan Astsubay Lojmanları konusundaki son gelişmeleri de anlatan Akay, “Konuyla ilgili yazışmalar devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı 12 milyon TL bedel istedi. Biz ise 6 milyon TL önerdik” dedi.  Veliköy’de mevcut halı sahanın bulunduğu alana Kapalı Düğün Salonu yapılacağını da kaydeden Akay, “Çerkezköy içindeki park ve yeşil alanları işletme mantığından kurtaracağız. Sözleşmesi biten yerleri yeşil alan mantığı ile herkesin kullanımına sunacağız. Park ve yeşil alanların nişan ve düğünlerin yapıldığı, kahvehane olarak kullanıldığı alanlardan kurtaracağız ve vatandaşların kullanımına
sunacağız. Tepe Emlak Konutları Piknik Alanımızda 2. Etap çalışmasının startını vereceğiz. Koca Meşe Piknik Alanı’nda düzenlemeler yapacağız” dedi.

“ÇERKEZKÖY’ÜN FAYDASINA OLAN ÇALIŞMALARI DESTEKLİYORUZ”


MHP İlçe Başkanı Koray Önsel de, “Kızılpınar’daki ışıklarda üst geçit ihtiyacı var. Küçük Sanayi Sitesi’nde sıkıntılar yaşanıyor. Ana cadde ve sokaklarda esnaf kaldırım işgalinde bulunuyor. Kızılpınar’da hala devasa inşaatlar yapılıyor. Çerkezköy’de yaşayan insanları ilçede tutmak için daha fazla yeşil alan ve parklara önem verilmesi gerekiyor. Çerkezköy’ün faydasına, yararına olacak her çalışmayı önemsiyoruz ve destekliyoruz” dedi. Amfi Tiyatro yanına yapılan modern durağın benzerlerinin diğer mahalle ve sokaklara da yapılmasını ve ayrıca mezarlıklarda Taziye Evi yapılmasını isteyen Akay “Çerkezköy için herkes ile bir araya gelebiliriz ve düşüncelerimizi paylaşabiliriz. Çerkezköy Belediyesi ciddi bir borç yükü ile teslim alındı. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Ziyaretiniz için teşekkür ediyorum. İnşallah güzel çalışmalar ve projeleri hayata geçirirsiniz” dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31