Her şeyin en güzel örneği ‘O’dur

Verenel Derneği Çerkezköy Şubesi tarafından düzenlenen ‘Peygamber Efendimizin Aile Eğitimi’ konulu konferans konuşmacı olarak katılan Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Peygamber Efendimiz’in örnek aile yaşamından kesitler sundu. Son dönemlerde artan aile içi şiddet ile boşanma olaylarındaki ana nedenin Peygamber Efendimiz’in örnek hayatının uygulanmamasından kaynaklandığını söyleyen Ay “Hıristiyan dinine mensup bir kimse aile hayatı ile ilgili araştırma yapmak istese kendi peygamberi Hz İsa efendimizden bir bilgi bulamaz ancak, Müslüman olan bir mümin bu konuyla ilgili araştırma yapsa Resulullah efendimizin baba, dede, aile şevkati, nasıl bir eş olduğu ile ilgili bir çok konuya ulaşabilir. Her şeyin en güzel örneği ‘O’dur.’’ İfadelerini kullandı.

Her şeyin en güzel örneği ‘O’dur
ÇerkezköyBakış - Bursa İl Müftüsü Mehmet Emin Ay, Peygamber Efendimizin Aile Eğitimi’ni anlattı.
KONFERANS DÜZENLENDİ
Önceki gün Çerkezköy Halk Eğitim Merkezinde saat 20.30’da başlayan konferansa Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan İnce, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, Saadet Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Mehmet Kalyon, Çerkezköy Müftüsü Mahmut Emin, Çorlu Müftüsü Nazmi Söğüt,  Saray müftsüsü Bahri Şamat, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Erdoğan, AK Parti il yönetim kurulu üyesi Sait Yazı, sanayici ve iş adamları ile birlikte parti üyeleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. konferansın açılış konuşmasını yapmak üzere söz alan Verenel Derneği Çerkezköy Şube Yetkilisi Hacı Ahmet Tokmak, Verenel Derneği’nin Çerkezköy’deki çalışmaları ile ilgili kısa bir bilgi verdi.  2011 yılı Temmuz ayında Çerkezköy’de faaliyete başladıkları bilgisini veren Tokmak,” Açıldığı ilk 6 aylık dönemde 150 ihtiyaç sahibi aileye düzenli olarak gıda yardımı yapılmıştır. 2012 yılında ise bu rakam 310’a ulaşmıştır.  İçerisinde olduğumuz yılda da bu çalışmalarımız artarak devam edecektir. Suriye ve Pakistan’a yardımlarımız halkımızın da katkılarıyla sürüyor.” İfadelerini kullandı.KUR’AN-I KERİM TİLAVETİNİ SURİYELİ SUNDU
Açılış konuşmasının ardından Saliha Tokmak isimli bir minik kız ‘Secdeden Gayrı’ şiirini okudu. Büyük beğeni toplayan ve uzun süre alkışlanan Saliha Tokmak’nın heyecanı gözlerinden okundu. Konferansta Kur’an tilavetini ise Suriye Fethülislam Üniversitesi Öğretim üyesi Şeyh Mahir sundu.  Kur’an tilavetin bitimiyle Verenel Derneği’nin 2008-2013 yılları içerisinde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerin de bulunduğu bir slayt gösterisi sunuldu.
“GÜZEL BİR PEYGAMBERİN ÜMMETİYİZ”
Güzel bir Peygamberin ümmeti olduğumuzu ve bunun için Allaha ne kadar şükretsek az olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay,” O’nun onuruyla kutladığımız kutlu doğum haftası çerçevesinde o Yüce Resul’ün insanlık alemine getirdiklerini çeşitli konferanslarla anlatmaya çalıştık. Ancak O’nun bu güzelliklerini, örnek davranışlarını kutlu doğum haftasına sığdırmak başarabileceğimiz bir konu değildir. Kutlu doğuma sığdıramadığımız peygamberimizin bir başka güzel tarafını yani aile eğitimini anlatmaya çalışacağız. Önemli olan bu anlatılanların aile içerisinde uygulanmasıdır.” İfadelerini kullandı.“PEYGAMBERİMİZ HER KONUDA BİZE ÖRNEKTİR”
Peygamber efendimizin aile, ticaret, kulluk, devlet başkanlığı ve idarecilik anlamında ümmeti için büyük bir örnek olduğunu hatırlatan Ay,”Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz aile hayatı için de en büyük örnek O’dur. Hristiyan dinine mensup bir kimse aile hayatı ile ilgili araştırma yapmak istese kendi peygamberi Hz İsa efendimizden bir bilgi bulamaz ancak, Müslüman olan bir mümin bu konuyla ilgili araştırma yapsa Resulullah efendimizin baba, dede, aile şevkati, nasıl bir eş olduğu ile ilgili bir çok konuya ulaşabilir. İşte biz bu örnekleri hayatımızda daha çok uygulamalı, Ümmeti Muhammed’i  O’na layık kılmalıyız.” Dedi.
banner287
“AİLE HAYATINI ÖNEMLİ KILDI”
Peygamber Efendimizin hayatından kesitlerle konuşmalarını sürdüren Prof. Dr. Mehmet Emin Ay,”Peygamber efendimiz, nasıl evlenileceğini, nasıl eş olunacağını, nasıl bir baba olunacağını, nasıl bir dede olunacağını bize göstermiştir. O hayırlı bir baba, iyiliksever bir kul, saygılı bir eş, şevkatli bir baba, merhametli bir dede idi. Şükürler olsun ki O’nun bu özelliklerini kıyamete kadar sürdürecek bir ümmeti olduğuna inandı.” Şeklinde konuştu.“CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR”
Peygamber efendimizin yetim olarak dünyaya geldiğini ve erken yaşlarında annesini kaybettiğini kaydeden Ay,”O buna rağmen O’nu büyüten amcası, süt annesi ve üzerinde hakkı olan herkesi sevdi, saydı. Anne hasreti çektiği halde Cennet Anaların ayağı altındadır. Sözünü ümmetine işledi. O bu sözü ile aile ve annelere of bile denmemesi gerektiğini çocuklara buyurdu.” İfadelerini kullandı.
“EŞİYLE HER ŞEYİ PAYLAŞIRDI”
Peygamber efendimizin eşlerine verdiği önemlerden bahseden Mehmet Emin Ay, şöyle devam etti:  ‘’Peygamber efendimiz aile hayatı içerisinde eşlerine ve çocuklarına vakit ayırır ve nöbetleşe olarak onlarla seyahatlere çıkardı. En önemlisi Allah-u Teala’dan vahiy geldiğinde dahi Allah ile baş başa kalabilmek için eşinden izin alır ve onun gönlünün hep hoş olmasını sağlardı. Peygamberlik müjdesini bile sokaktan geçen herhangi biri ile değil ilk olarak eşiyle paylaştı.”
KUR’AN TİLAVETİ SUNDU
Konferansın ardından Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Prof Dr. Mehmet Emin’e plaket takdim ederken Prof. Ay, Ertem’den gelen Kur’an tilaveti isteğini kırmadı. Herkesin hayran bir görüntüyle dinlediği Mehmet Emin Ay, büyük alkış aldı.
SPONSORLARA PLAKET SUNULDU
Verenel Derneği’ne katkı sağlayan sponsorlara bu katkılarından dolayı plaketlerini Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem verirken,”bugün bu geceyi bizlere hazırlayan ve buna imkan sağlayan destekçilere teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu. Konferans çeşitli plaket ve ödüllerin takdimi sonrası çekilen fotoğraflarla sona erdi.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510