Hz. Hüseyin ile Kerbela şehitleri anıldı

Çerkezköy Ehli Beyt Dergahı’nda düzenlenen Aşure Günü etkinliğinde Hz. Hüseyin ile Kerbela Şehitleri anıldı. Oldukça yoğun bir katılımın sağlandığı programda konuşan Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe “Hz.Hüseyin Kerbela’da zalimliğe, haksızlığa karşı durdu. Hz.Hüseyin’in davası şahsi bir dava değildi. O, zamanın firavununa, nemruduna karşı İslami bir duruş sergiledi. Hz.Hüseyin Kerbela’da olmasaydı, O’nun davası Yezid’in eline geçecekti.” dedi.

Hz. Hüseyin ile Kerbela şehitleri anıldı
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Hacı Bektaş-i Veli Derneği tarafından, Aşura Günü etkinliği kapsamında Kerbela’da şehit düşen Hz. Hüseyin  ile Kerbela şehitleri için anma programı düzenlendi.
KATILIM YOĞUN OLDU
Çerkezköy Ehlibeyt Dergahı’nda önceki gün saat 14.00’de başlayan programa yoğun bir katılım gerçekleştirildi. Anma programına AK Parti Tekirdağ Milletvekili Dt.Ayşe Doğan, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr.Candan Yüceer, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Birol Öztürk, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Taha Aslanlı, AK Parti Tekirdağ eski Milletvekili T.Ziyaeddin Akbulut, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı İmdat Özgör, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsa Aktaş, CHP Tekirdağ Milletvekili Adayları İlhami Özcan Aygun ile Arzu Mandalı Sucu, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi partilerin ilçe yönetim kurulu üyeleri, ilçe kadın kolları ve gençlik kolları yönetim kurulu üyeleri, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz, sivil toplum kuruluşların temsilcileri, iş adamı ve esnaflar ile çok sayıda davetli katıldı.
PROGRAM KUR’AN TİLAVETİ İLE BAŞLADI
Programa Çorlu İmam Hüseyin Mescidi İmamı Aydın İnalkaç’ın okuduğu Kur’an- Kerim Tilaveti ile başlandı. Kerbela’dan kesitler sunularak devam eden programın açılış konuşmasını Çerkezköy Hacı Bektaş-i Veli Derneği Başkanı Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe yaptı.
BOZTEPE TEŞEKKÜR ETTİ
Programa katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan Seyyid Sinan Boztepe, Ehl-i Beyt Dergahı’nın yapımına katkıda bulunan Tekirdağ eski Valisi, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’ya, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne, İl Müftülüğü’ne, Çerkezköy Belediyesi ile Çerkezköy Belediye eski başkanı Ali Ertem’e teşekkür etti.
“ZALİMLİĞE HAKSIZLIĞA KARŞI DURDU”
Hz.Hüseyin’i doğduğunda dedesi Hz.Peygamber’in kucağına verdiklerini anlatan Seyyid Sinan Boztepe, “Hz.Peygamber, torununu kucağına aldığında göz yaşlarına hakim olamamıştı. O anda, daha sonra yaşanacaklar için göz yaşı dökmüştü.” dedi. Hz.Hüseyin’in Kerbela’da zalimliğe, haksızlığa karşı durduğunu belirten Boztepe: “Hz.Hüseyin’in davası şahsi bir dava değildi. O, zamanın firavununa, nemruduna karşı İslami bir duruş sergiledi. Ne zaman ezan okunduğunu duyarsanız Hz.Hüseyin’i aklınıza getirin. Kur’an okunduğunda O’nu düşünün. Ne zaman Lailahe İllallah dediğinizde Hz. Hüseyin aklınıza gelsin. Hz.Hüseyin Kerbela’da olmasaydı, O’nun davası Yezid’in eline geçecekti. Kerbela’da Yezid’in karşısına Hz.Hüseyin çıkmasaydı İslam alaşağı edecekti.” dedi.
“BİZİM ARAMIZDA BİR MESELE YOK”
‘Anadolu coğrafyasında Kürt ile Türk’ün, Alevi ile Sünni’nin, Laz ile Arap’ın arasında bir mesele yoktur’ diyen Boztepe şöyle devam etti: “Bu topraklarda emperyalistleri ve Siyonistlerin meselesi vardır. İslam alemi kan alemine dönüştürüldü. Vuran da İslam olduğunu söylüyor, vurulan da vuranı destekleyen de. Aynı şekilde göz yaşı dökende, göz yaşı dökene destek veren de İslam olduğunu söylüyor. Bu nasıl bir Müslümanlıktır.”
“VAHABİLİK BÜYÜK BİR TEHLİKE”
Buyıl Hac organizasyonunda vinç kazası sonucu yaşanan ölümlere değinerek sözlerini sürdüren Seyyid Sinan Boztepe: “Vahhabilik büyük bir tehlikedir. Bunu Hac’da yaşananlarda gördük. Ölüm elbet olacak, ancak hiçbir tedbir alınmaz. Yaşanların sonrasında vefat edenlere yapılanlara ne demeli?” diye konuştu.  
banner287
“ŞİMDİ DE BENZER İFADELERİ KULLANIYORLAR”
Seyyid Sinan Boztepe, Kerbela’da Hz.Hüseyin’in şehadetinde yaşananlara da değinerek şöyle devam etti: “Hz.Hüseyin’in mübarek bedeni 10 atlı tarafından çiğnendi. O atların nalları da bu yüzden evlerin girişlerine bir şan işareti olarak kullanıldı. Bugün Anadolu’nun bazı evlerinde aynı uygulama var. Ancak, sorulduğunda nazardan dolayı kullanıldığını söylüyorlar. Bu da bir vahabi geleneğidir. Kerbela’da Hz.Hüseyin’e karşı savaşanları ‘Hz.Hüseyin İslam’ı terk etti, Kur’an-ı Kerim’i yere attı, İslam’dan uzaklaştı’ şeklinde yalan ifadeler kullandılar. O dönemde Hz.Hüseyin’e karşı kullanılan ifadelerin bugün de benzerleri kullanılıyor. Alevi’nin kulağına farklı, sünninin kulağına farklı üfürüyorlar. Bunların arkasında Amerika, İsrail ve Suud vardır.”
“SEN BİAT EDER MİSİN?”
Seyyid Sinan Boztepe konuşmasının son bölümünde Aşura etkinliğinin birlik ve beraberliğe katkı sağlamasını diledi. Konuşmasında TV ekranlarına çıkan bazı ilahiyatçıların ifadelerini de eleştiren Boztepe “Bunlardan bazıları Hz.Hüseyin’i Kerbela’daki mücadelesini haksız buluyor. Alevilerin yaygaralara inandıklarını anlatıyor. Hz.Hüseyin’in Yezid’e biat etmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Bende onlara soruyorum: Aynı konumda bulunan bugünün ABD başkanına biat eder mi? Allah bizi Kur’an ve Ehlibeyt’inden mahrum etmesin.” ifadelerine yer verdi. 
AKAY: “YENİDEN HATIRLADIK”
Programda Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay da anma programında bir konuşma yaptı. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Akay şunları söyledi: “Çerkezköy Hacı Bektaş-i Veli Derneği Başkanı Alevi Dedesi Seyyid Sinan Boztepe konuşmasında yaşananları çok iyi anlattı. Bugün burada o dönem yaşananları yeniden hatırladık. Acı bir tarih. Bugün aşure gününde birlik ve beraberliğimizi güçlendiriyoruz. Zor günlerden geçiyoruz. Muharrem ayının ve aşure gününün birlik ve beraberliğimize katkı sağlamasını diliyorum”
YÜCEER: “KERBELA’DAKİ MESAJ TAM ANLAŞILAMADI”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr.Candan Yüceer de programda bir konuşma yaptı. Muharrem ayının İslam’ın en kıymeti aylarından biri olduğunu söyleyen Milletvekili Yüceer: “Muharrem ayında Aşure günü ve Kerbela var. Maalesef Kerbela’da yaşananlar ve Kerbela’nın verdiği mesaj günümüze halen tam anlamıyla anlaşılmış değil. Orada zulme, haksızlığa, adaletsizliğe karşı onurlu bir duruş sergilendi. Alevi toplumu da bunu yaklaşık 14 asırdır anlamış ve anmıştır. Bu tür anmalardaki amaç yeniden bu acıları yaşamamaktır” diye konuştu.
“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZE ARTIRMALIYIZ”
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Dt.Ayşe Doğan, Aşure programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti anlatarak “Aşure ve Muharrem ayının birlik ve beraberliğimize katkı sunmasını diliyorum.  Bu tür etkinlikler birlik ve beraberliğimizi perçinliyora. Bizler de birlik ve beraberliğimizi daha da artırmalıyız.” dedi.
AŞURE İKRAM EDİLDİ
Konuşmaların ardından çocukların mersiyeleri salondakilere duygulu anlar yaşatırken bazı katılımcılar gözyaşlarını tutamadı. Hz. Hüseyin’in şehit edilişinin anlatıldığı slayt gösteriminin ardından katılımcılara aşure ikram edildi ve program son buldu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 15:48

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet erkişi
mehmet erkişi - 3 yıl Önce

çok güzel ve anlamlı bir program oldu, emeği geçenlere teşekkür ederim,

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306