banner265

banner571

İhracat rakamı Çerkezköy’de açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak ayı ihracat rakamları Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan HEMA Endüstri’de düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Çerkezköy 01.02.2017, 16:35 01.02.2017, 17:20 Bakış Haber Merkezi
İhracat rakamı Çerkezköy’de açıklandı
banner301
Çerkezköy Bakış - Toplantıya Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Ayşe Doğan ile Metin Akgün, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, AK Parti Tekiradğ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, HEMA Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Hema Endüstri Başkanı İbrahim Hattat, HEMA Endüstri A.Ş. Genel Müdürü Tunç Doğan, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva, Bony Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gülkaya, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, sanayi kuruluşları ve çok sayıda davetli katıldı.

“ASYA PAZARINA HAKİM OLMAK İSTİYORUZ”

Basın toplantısında ilk olarak HEMA Endüstri A.Ş.Başkanı İbrahim Hattat konuştu. Hattat yaptığı konuşmada, HEMA'nın özellikle otomotiv ve savunma sanayi alanında göstermiş olduğu başarılardan ve işletme yapısından söz etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı motor ünitesinin her geçen gün gelişim gösterdiğini dile getiren Hattat, havacılık ve savunma sanayisinde ileriye dönük ciddi yatırımlar yaptıklarını kaydetti. ARGE çalışmalarına bütçelerinden önemli bir kısım kaynak ayırdıklarını ifade eden İbrahim Hattat, inovasyon ve kültür alanında bu yıl dördüncü olduklarını söyledi. Hattat, “HEMA Holding'de üretilen malların tamamen kendimize ait, herhangi bir firmanın patentine ait bir mamul ya da ürün bulunmamakta. Bilindiği üzere Hindistan'da fabrika açtık. Hedefimiz Asya pazarına hakim olmak. Avrupa'nın farklı noktalarında bulunan satış noktalarına Türkiye'den anında sevkiyat yapabiliyoruz ve bu hedefe ulaşmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.“13 SANAYİCİ TOPLADIĞMIZI PARALARLA YOL YAPTIK”

İbrahim Hattat’ın konuşmasının ardından kürsüye HEMA Endüstri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat geldi. Hattat, yaptığı konuşmada Amasra’da planladıkları ve hayata bu yıl içinde geçirecekleri Ultra Kritik Santrali tanıttı. 150 Milyar Dolarlık bir bütçe ile yapılacak olan enerji santralinin tanıtım videosu katılımcılara izletildi. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: Türkiye önemli bir sanayi bölgesi, tarım bölgesi ve üretim yeridir. Şehir içindeki sanayi sektörlerini dışarı çıkarmak için çalışma başlatıldığında, bu yerin en güzel yer olarak Çerkezköy olduğunu tespit ettik ve 1971’de kuruluşa başladık. Biz buraya geldiğimizde sadece 13 tane sanayi kuruluşu vardı. Çerkezköy’de iki katlı bina yoktu ve biz 13 sanayici bir araya gelerek topladığımız paralarla yolları yaptık.

“AK PARTİ HÜKÜMETİNDE DEĞİŞTİ”

Mehmet Hattat, Türkiye’deki sanayi sistemini engelli koşuya benzettiğini kaydederek, “Amasra bölgesinde Türkiye’nin en büyük kömür rezervi var. Bu bölgede 5 bin, 6 bin kalorili taş kömürleri bulunuyor. Bunun ihalesini Turgut Özal yapmak istedi fakat olmadı. AK Parti hükümetinde maden kanununda yapılan değişiklikle kömür madeni özel sektöre açıldı ve bu sektörlerden biri de biziz. Yeraltı makineleri yaptık uzun süre ve bu sürede maden ocaklarına inerek maden makineleri ürettik. Bugün Amasra’da yaptığımız sözleşme ile taş kömürü ihalesi aldık. Kömür rezervlerini tespit ediyoruz ve kömür galerini tespit etmeye devam ediyoruz. Şuan ki durum bu kömürleri çıkarma arefesindeyiz. Kömür galerisi nedeniyle oksijenle temas eden kömür yangına sebep oluyor ve biz bunu önlemek için Almanlara kömür galerisi yaptırdık, İngilizlere tetkik ettirdik. Çinli teknisyen nezaretinde Türk işçileri ile bu galerileri açıyoruz ve yıl sonunda kömüre sahip olacağız. Büyük bir termik santral kuracağız ve Türkiye’de ilk kez Ultra Süper Kritik Santral yapılacak.” ifadelerine yer verdi.

“BAĞIMSIZ YARGI İLE REDDEDİLDİ”

Yapılacak olan santral için ‘ÇED’ belgesi almak istediklerini ve yapılan uzun soluklu çalışmalar neticesinde bu belgeyi aldıklarını da kaydeden Hattat, “ÇED belgesi ile birlikte çeşitli inşaat faaliyetleri yapılabiliyor. 2016 yılının Kasım ayında bu belge bize verildi. ÇED belgesine müteakip birçok kömür santrali ve diğer santrallerine çeşitli dernekler veya dışarıdan beslenen etkenler, Greenpeace’ciler ve tencere, tava, teneke çalanlarla mücadele ettik. Greenpeace üyesiyiz diyen bazı lobiler ÇED raporunun geri alınması için Çevre Bakanlığımıza davalar açtılar. Fakat memnuniyetle öğrendik ki Türkiye’de ki bağımsız yargı bu lobicilere fırsat vermedi ve müracaatlar reddedildi. Türkiye rahatlığa kavuşacak, bundan önceki ÇED raporlarımızı iptal eden hakimler, savcılar şuan tutuklu vaziyetteler. Çok fazla sözü uzatmadan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” dedi.

“TEKİRDAĞ YÜZDE 13 ARTIŞ GÖSTERDİ”

HEMA Endüstri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat’ın ardından TİM Sektörler Konseyi Otomotiv Endüstrisi Sektör Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu konuştu. Burhanoğlu, Otomotiv sektöründe Türkiye’nin 1 numara olduğuna dikkat çekerek, otomotiv sanayisinin yanı sıra sahip olduğu birçok sanayi bölgesi ile Türkiye’nin takdire şayan bir performans sergilediğini kaydetti. 11 yılda otomotiv sektörü ihracatında her yıl yüzde 36 artış yaşandığını ifade eden Burhanoğlu, Türkiye’deki ihracatın beşte birini otomotiv sektörünün sırtladığını söyledi. Burhanoğlu, Tekirdağ’ın 2015 yılında 828 Milyon Dolar, 2016 ise 932 milyon dolar ihracat yaptığını ve Ocak ayı itibari ile yüzde 13’lük artış gösterdiğini kaydetti. Tekirdağ’daki yatırımlardan da bahseden Burhanoğlu, yeni mevzuata göre Tekirdağ’ın ikinci bölge olduğunu, teşvik belgesi sayısında yüzde 9’luk bir artışa sahip olduğu, öngörülen yatırım tutarlarında yüzde 19’luk artış yaşandığı ve tahmini istihdam sayısının da 2 bin kişi olduğunu söyledi.

“ÇERKEZKÖY’DE AŞ VAR, İŞ VAR”

Burhanoğlu’nun ardından Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan kısa bir konuşma yaptı. Vali Ceylan, TÜİK’in nüfus verilerini açıklamasının ardından Tekirdağ’ın aldığı göç oranına dikkat çekerek, Türkiye’nin en çok göç alan illerinden birinin Tekirdağ olduğunu ve birinci sıradaki ilçesinin de Çerkezköy olduğunu kaydetti. Vali Mehmet Ceylan, “TÜİK’in açıkladığı bu rakamlar aslında şunu dedirtiyor; Çerkezköy’de iş var, aş var. Tekirdağ hem tarımı ile hem de sanayisi ile Türkiye ekonomisine yön veren bir yer. Bu toplantının burada olması da Tekirdağ’ın ne denli önemli bir yer olduğunun da göstergesidir. Bu toplantıya ev sahipliği yapan HEMA Endüstri A.Ş’ye teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“49 AYIN ARTIŞ REKORU”

Toplantıda son olarak TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi konuştu. Büyükekşi yaptığı açıklamada 2017 yılının Ocak ayında ihracatın yüzde 15 arttığını bu rakamın son 49 aydaki en yüksek rakam olduğunu vurguladı. Büyükekşi, “Biz 2017'yi atılım yılımız ilan ederken bu başarıları yakalayacağımızı öngörmüştük. 2017 yılında petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün son bulması ile ihracat fiyatlarımızın tekrar artışa geçeceğini, Rusya ile yaşadığımız siyasi kriz neticesinde ortaya çıkan ihracat kayıplarının azalarak ortadan kalkacağını, çevremizde yer alan petrol ihracatçısı ülkelerin de toparlanacağını dolayısıyla bu ülkelere olan ihracatımızın artışa geçeceğini söylemiştik. Bu tahminlerimizin bir bir gerçekleşmeye başlaması hedeflerimize ne kadar yakın olduğumuzu gösteriyor.” dedi.“S&P VE FİTCH KARARLARINA İLİŞKİN KONUŞTU”

Büyükekşi konuşmasının devamında ekonomik gelişmeleri değerlendirerek, “Ülkemiz yıllık bazda en yüksek yabancı yatırımı 2007 yılında aldı ve ülkemize tam 19 milyar dolar giriş oldu. Türkiye'nin 2007 yılında yatırım yapılabilir notu da yoktu. O yüzden diyoruz ki ülkemizin potansiyeli ortada. Temel göstergelerimiz iyi. Bu sebeple not indirimlerine rağmen, yatırım almaya devam edeceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

ARTIŞ DETAYLARI

Ocak 2017 ihracat rakamlarının detayları ile ilgili de konuşan Büyükekşi, son 12 aylık ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artışla 143 milyar 588 milyon dolar olduğunu söyledi. Ocak ayında ihracatın miktar olarak yüzde 21,2 arttığını ifade eden Büyükekşi, “Ocak ayında ihracatımızda ihracat fiyatlarındaki düşüş kaynaklı kaybımız 126 milyon dolar, parite kaynaklı kaybımız 302 milyon dolar oldu. Eğer bu kayıplar da olmasaydı ihracatımız 19,6 artışla 11 milyar dolar olacaktı” dedi.

EN FAZLA ARTIŞ ZEYTİNYAĞINDA

TİM verilerine göre sektör bazında aralık ayında en fazla ihracatı 2 milyar 69 milyon dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Bu sektörü 1 milyar 253 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ile 1 milyar 234 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Sektörel bazda en fazla artışı yüzde 146 artışla zeytin ve zeytinyağı sektörü yakalarken, gemi ve yat sektörü yüzde 57, yaş sebze ve meyve sektörü ise yüzde 46 artış kaydetti.

YÜZDE 50’YE DAYANDI

Ülke gruplarına göre ihracatta Ocak ayında ilk sırada yüzde 49,9 pay ve 5 milyar 254 milyon dolar ile Avrupa Birliği, ikinci sırada yüzde 18,2 pay ve 1 milyar 920 milyon dolar ile Orta Doğu ülkeleri yer aldı. Bunları yüzde 8,3 pay ile Afrika ve yüzde 5,7 pay ile Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri izledi. AB'ye ihracat yüzde 12,8 artış kaydederken, Uzakdoğu ülkelerine ihracat yüzde 84 artış ile en fazla artış yaşanan ülke grubu oldu.

İLK ARTIŞ

Ocak ayında en fazla ihracat yapılan ilk beş ülke Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD oldu. Almanya'ya ihracat yüzde 4,1 İngiltere'ye 6,4 İtalya'ya 9,9 ve ABD'ye 13,6 arttı. Ocak ayında en dikkat çekici gelişme Rusya'ya ihracatın yüzde 57, Irak'a ihracatın yüzde 42,4 artması oldu. Rusya'ya 2015'te yaşanan uçak krizinden sonra ilk defa ihracatta artış yaşanırken, 54 milyon dolarlık artışın 27 milyon doları yaş sebze meyve sektöründen geldi. Irak'a da ihracat 186 milyon dolar artış kaydederken, bu artışta 57 milyon dolarla Mücevher sektörü ile 22 milyon dolarla Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektörü etkili oldu. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 20 ülkede en fazla artışı Rusya ve Irak yakalarken, Çin'e yapılan ihracatta yaşanan yüzde 37'lik artış dikkat çekti.

PLAKET VERİLDİ

Toplantının sonunda ise ihracatta artış gösteren sanayi kuruluşlarına ve ev sahipliğinden dolayı ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler’e plaket takdim edildi.
Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:08
İkindi 16:35
Akşam 19:19
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Konyaspor 5 11
4. Hatayspor 5 10
5. Karagümrük 5 10
6. Fenerbahçe 5 10
7. Altay 5 9
8. Alanyaspor 5 9
9. Galatasaray 5 8
10. Kayserispor 5 7
11. Malatyaspor 5 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Başakşehir 5 3
19. Giresunspor 5 1
20. Rizespor 5 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 5 11
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Samsunspor 5 7
9. Kocaelispor 5 7
10. Altınordu 6 7
11. Boluspor 4 6
12. Adanaspor 6 6
13. Denizlispor 6 6
14. Menemenspor 5 6
15. Bursaspor 6 5
16. Gençlerbirliği 6 5
17. Ankara Keçiörengücü 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 5 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Valencia 5 10
4. Real Sociedad 5 10
5. Athletic Bilbao 5 9
6. Sevilla 4 8
7. Osasuna 5 8
8. Mallorca 5 8
9. Rayo Vallecano 5 7
10. Barcelona 3 7
11. Real Betis 5 6
12. Elche 5 6
13. Cádiz 5 5
14. Villarreal 4 4
15. Levante 5 4
16. Espanyol 5 3
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
25°
açık