İlk tatbikat Meslek Lisesi’nde yapıldı

Çerkezköy Belediyesi İtfaiye Ekipleri ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Sivil Savunma ve Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında sürdürdüğü yangın tatbikatlarının ilki Halit Narin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi.

İlk tatbikat Meslek Lisesi’nde yapıldı
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Belediyesi İtfaiye Ekipleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen yangın tatbikattı dün Halit Narin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde yapıldı.
ÖĞRENCİLER 5 DAKİKA İÇİNDE OKULU BOŞALTTILAR
Sivil Savunma ve Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Çerkezköy Belediyesi İtfaiye ekipleri ilk tatbikatlarını Halit Narin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleştirdi. Dün saat 11.20’de gerçekleştirilen ve yangın alarmının verilmesiyle başlayan tatbikatta, okuldaki 2 binden fazla öğrenci yaklaşık 5 dakika içinde okulu boşaltırken, öğretmenlerinin nezaretinde bahçede toplandılar.
BAYAN MEMURUN ÜÇÜNCÜ KATTAN İNMESİ BÜYÜK ALKIŞ ALDI
Okul çatısında sis bombasıyla çıkartılan temsili yangına okula 3,5 dakika içinde intikal eden itfaiye ekipleri müdahalede bulunarak sınıfta mahsur kalan öğrenciyi itfaiye aracının merdiveniyle kurtararak güvenli bölgeye ulaştırdı.  Tatbikatın devamında itfaiyede görevli bir bayan memur Cemile Erdoğan okulun üçüncü katından halat yardımıyla zemine inmesi de öğrenciler tarafından alkış aldı. Ekipler ayrıca binada mahsur kalan temsili bir mankeni üçüncü kattan halat yardımıyla aşağı indirerek 112 Acil Servis ambulansıyla hastaneye ulaştırdılar.YANGINA NASIL MÜDAHALE EDİLECEĞİ GÖSTERİLDİ
Ekipler, tatbikatın devamında bahçede çıkartılan temsili yangına müdahale ederken, öğrencileri de bu gibi durumlarda ne yapmaları gerektiği konusunda bilgilendirdi. Temsili yangının söndürülmesinin ardından, öğrencilere mutfak tüpünün alev alması durumunda nasıl müdahale edilmesi gerektiği de gösterildi. İtfaiye erlerinin tüpe köpüklü battaniye yardımıyla müdahale edip söndürmesinin ardından tatbikat son buldu.
ÖĞRENCİLERİMİZ UYGULAMALI OLARAK ÖĞRENİYOR
Öğrencilerin meraklı bakışları arasında tamamlanan yangın tatbikatı yaklaşık 20 dakika sürerken, tatbikatla ilgili konuşan Halit Narin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Fahri Candaş, tatbikatın gerçeğini aratmadığını ifade ederek, “Belediyeye ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bu tür etkinlikleri düzenledikleri için teşekkür ediyoruz. Yapılan tatbikatlar sayesinde öğrencilerimiz yangının ne olduğunu ve ne gibi zararlara yol açabileceğini uygulamalı olarak öğreniyorlar" dedi.
“TATBİKATLAR SÜRECEK’’
Okullarda gerçekleştirdikleri tatbikatların bundan sonra da devam edeceğini dile getiren Çerkezköy Belediyesi İtfaiye Müdürü Hayrettin Sönmez, tatbikatlar kapsamında öğrencilere yangın anında neler yapmaları ve yangına nasıl müdahalede bulunmaları konusunda uygulamalı olarak eğitim verdiklerini belirterek, “Olası bir afet durumunda bilinçsizce bu tür olaylara müdahale etmektense, öğrencilerimiz almış oldukları uygulamalı eğitimler sayesinde yangında nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğreniyorlar. Yapılanlar ne kadar da tatbikatta olsa herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek adına ekip olarak çok dikkatli çalışıyoruz. Bu yüzden her tatbikatta öğrencilerimizi olabildiğince uzakta tutmaya çalışıyor ve büyük bir özenle eğitimlerimizi tamamlıyoruz" diye konuştu.


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510