İş Kanunu’nun KOBİ’lere getirdikleri anlatıldı

Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu ile Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın işbirliğinde ‘ 6331 Sayılı İş Kanunu’nun KOBİ’lere Getirdikleri’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan İSGÜM İstanbul Bölge Laboratuvarı Müdürü Abdullah İlgen alınan önlemler karşısında iş kazalarında azalma sağlandığını söyleyerek alınacak tedbirlerle birlikte iş kazalarının daha da azaltılabileceğini ifade etti.

İş Kanunu’nun KOBİ’lere getirdikleri anlatıldı
ÇerkezköyBakış - Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu ile Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın işbirliğiyle ‘6331 Sayılı İş Kanun’unun Kobi’lere Getirdikleri’ konulu konferans gerçekleştirildi.
KONFERANS DÜZENLENDİ
ÇTOS Konferans Salonu’nda dün saat 14.00’de ÇEMYO Müdürü Prof. Dr. H. Ziya Özek’in moderatörlüğünde başlayan konferansa, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Gökhan İnce, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, ÇEMYO Akademik ve İdari kadrosu ile birlikte esnaflar ve öğrenciler katıldı.
“ESNAFIMIZI BİLGİLENDİRMEK İSTEDİK’’
Konferansın açılış konuşmasını yapmak üzere söz alan Ali Bozdağ, “Devletimiz zaman zaman yürürlüğe koyduğu yasalarla iş ve ticari hayatı düzenlemeye, tek bir standarda kavuşturmaya çalışıyor. Bu kapsamda yürürlüğe giren yasalarımızdan biri de 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunudur. Yürürlüğe giren her kanun arkasında ciddi bir denetim mekanizması ve cezai müeyyideler getirmektedir. Biz de bugün yakın zaman önce yürürlüğe giren yasanın esnaf ve sanatkarlarımıza getirdiği avantajları konuşarak, yükümlülüklerin ihmal edilmesi halinde maruz kalınabilecek cezalar hakkında esnafımızı bilgilendirmek istedik.” Dedi.“GÜVENLİK KÜLTÜRÜ YAYGINLAŞTIRILMALI’’
Güvenlik kültürünün 2000 yılından bu yana yaygınlaştırılması için çalıştıklarını belirterek konuşmasına başlayan İSGÜM İstanbul Bölge Laboratuvarı Müdürü Abdullah İlgen, bu kültürün oluşması için uluslar arası ölçekte birçok çalışma yapıldığını kaydederek,”Uluslar arası güvenlik kültürü 1986 yılı Çernobil faciasıyla başladı. Sonrasında Dünya ve Avrupa üzerinde bu kültürün yaygınlaşması için çeşitli konferanslar yapıldı.” Şeklinde konuştu.
“GÜVENLİ DAVRANIŞ BİLİNCİ EDİNİLMELİ’’
İş güvenliğini, kazasız sağlıklı bir çalışma bütünü olarak tanımlayan İlgen, “Çalışma bütünlüğünü oluştururken, üzerinde durulması gereken en önemli unsur güvenli davranış bilinci olmalıdır. Bu bilinç tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yavaş yavaş oturmaktadır. Davranış bilincinin eğitim sistemine yerleştirilmesi bunun en büyük kanıtı olmuştur .”İfadelerini kullandı.
İŞ KAZALARI AZALDI
Dünya’da her yıl 1 milyon iş kazası meydana geldiğini hatırlatan İlgen, bu kazalarda 1100 kişinin öldüğünü belirterek, “Ülkemizde günde 172 iş kazası meydana gelmekte ve 4 kişi hayatını kaybetmektedir. Ancak çıkarılan kanunlar ve çalışan sayısı artmasıyla iş kazası sayılarında 7 buçuk katlık bir azalma meydana gelmiştir.” Dedi.
banner287“YÜZDE 98’İ ÖNLENEBİLİR NİTELİKTEDİR’’
İş kazalarının, güvenlik zafiyetlerinin görünen yüzü olduğunu söyleyen İlgen şöyle devam etti: “Bunun yanında bu kazaların bir görünmeyen yüzü de meslek hastalıklarıdır. İş güvenliği uzmanlarının iş kazaları dışında meslek hastalıkları için de yoğun çaba harcamaları gerekmektedir. Bilinmelidir ki iş kazaları ve meslek hastalıklarının yüzde 98’i önlenebilir niteliktedir.” Şeklinde konuştu.ÇALIŞMA ORTAMINA DİKKAT ÇEKTİ
İş kazaları dışında ortam sıkıntılarına dikkat çeken İlgen “İş yaşamı içerisinde toz, gürültü, titreşim gibi faaliyetler çalışanların sağlıklarını etkilemekte bu hem işverene hem de çalışana büyük maliyetli zararlar getirmektedir.” Dedi.  
ÖNCE GÜVENLİK
Abdullah İlgen’in ardından A Sınıfı Güvenliği Uzmanı Selami Turan ve C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Şafak Utaş söz aldı. Çalışma hayatındaki en önemli prensibin çalışma güvenliği olduğunu belirten Turan, öğrencileri iş yaşamındaki bu zorluklara karşı uyardı. Konferansın sonunda katılımcılara çiçek ve plaket takdim edildi ve konferans sona erdi.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510