İstiklal Marşı ortak sembolümüzdür

Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Eğitim Sekreteri Nejdet Ertürk, İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 92’ncı yıl dönünü nedeniyle yaptığı açıklamada ‘’Mehmet Akif Ersoy tarafından İstiklal Marşı’nın Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi manevi her bakımdan sıkıntı içerisine düşmüş olan milletimizin ortak duygusu, ortak inancı ve imkânsızlıklara karşı dayanma gücünün sembolü olmuştur’’ dedi.

İstiklal Marşı ortak sembolümüzdür
ÇerkezköyBakış - İstiklal Marşı’nın kabulünün 92.yıldönümünde CHP Çerkezköy İlçe Eğitim Sekreteri Nejdet Ertürk, basın açıklaması yaptı.
“İSTİKLAL MARŞI DAYANMA GÜCÜNÜN SEMBOLÜ OLMUŞTUR’’
İstiklal Marşı’nın Türkiye Cumhuriyeti'nin millî marşı olduğunu ifade eden Ertürk, “Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan eser, 12 Mart 1921'de Birinci TBMM tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi, manevi her bakımdan sıkıntı içerisine düşmüş olan milletimizin ortak duygusu, ortak inancı ve imkânsızlıklara karşı dayanma gücünün sembolü olmuştur” şeklinde konuştu.
YARIŞMA ÖDÜLLÜ OLDUĞU İÇİN KATILMAK İSTEMEDİ
Nejdet Ertürk, konuşmasının devamında ise şunları söyledi; “Saldırgan düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı koruyacak, vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi hasıl olunca, Türk Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif katılmak istemedi. Ama millî eğitim bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver'in ısrarı üzerine, ödülsüz olmak şartıyla o da şiirini gönderdi. Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir”
“MEHMET AKİF ERSOY’U RAHMETLE ANIYORUZ’’
‘Milli marşlar hiç kuşku yok ki, hem yazıldığı dönemin, hem de milletin karakterinin ruhunu yansıtır’ diyen Ertürk “İşte bizim milletimizin en belirgin karakteri, milli marşımızın adında da belirtildiği gibi istiklaldir. Yani hürriyettir, kimseye boyun eğmemektir, bağımsızlıktır. Ülkenin bağımsızlığı ve bütünlüğü için Atatürk önderliğinde mücadele veren TBMM Hükümeti yeni bir ordu kurarken bu orduyu ayakta tutacak, ona moral verecek güçleri de harekete geçirme çabasındadır. Anadolu'da tutuşan heyecanı koruyacak, vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, işte bu amaçla ortaya çıkmıştır. İstiklal Marşımızın kabulünün 92. yıldönümünde Mehmet Akif'in deyimiyle  “Allah milletimize bir kez daha İstiklal Marşı yazdırmasın" dilekleriyle, İstiklal savaşı şehitlerimizi, gazilerimizi ve Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu. 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510