J plakalılar servis çekiyorsa, S plakalılar da öğrenci servisi çekebilmeli

Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yaşar Kuş, Tır Parkı’nda düzenlenen toplantıda S plakalı şoför esnafı ile bir araya geldi. Toplantıda şoför esnafı sıkıntılarını dinleyen Yaşar Kuş, S plakalı şoför esnafı ile J plakalı şoför esnafı arasındaki soruna taşımacılık sorununa değindi. Yaşar Kuş, ‘J plaka ile servis çekiliyorsa, S plakalı da öğrenci servisi çekebilmeli’ diyerek “S Plakalı araçların modeli tutuyorsa, prosedüre uygunsa bu arkadaşlara da öğrenci taşımacılığı verilmelidir.’’ İfadelerine yer verdi.

J plakalılar servis çekiyorsa, S plakalılar da öğrenci servisi çekebilmeli
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Şoförler Odası Başkanı Yaşar Kuş önceki gün TIR parkında S Plakalı şoförlerle bir araya geldi.
HİÇBİR ODA BİZİM KADAR ÇOK TOPLANTI YAPMAMIŞTIR
Yaşanan sıkıntılara çözüm üretmek adına yapılan toplantı saat 09.30’da başladı. S, J ve taksicisiyle bu kadar çok fazla toplantı yapan başka bir oda olmadığını belirten Yaşar Kuş, “En az 20 oldu, bu toplantıyı yapıyoruz. İstirahat gününüzde sizi çağırmaktan mutlu değilim ama sıkıntılarla ilgili sizlerle bir araya geldik. Herkes kendine göre sıkıntılarını iletsin sonrasında da bende yapabildiğimi ve yapabileceklerimizi anlatayım” diye konuştu.
“ÖNÜMÜZ AÇILSIN VE BİZLER DE ÖĞRENCİ TAŞIYALIM’’
Yaşanan sıkıntılar adına ilk söz alan S Plakalı servis şoförü Aşkın Gündoğdu, belediye görevlileri ile emniyet güçlerinin sorumluluklarının yerine getirmediği söyledi. Özel şirket araçlarının kontrollerde durdurulmadan geçtiğini iddia eden Aşkın Gündoğdu, kendilerine üvey evlat muamelesi yapıldığı kaydetti. J plakaların serbest bırakıldığını söyleyen Gündoğdu, “J plakalar öğrenci bırakıp servis çekiyor o zaman bizlerde öğrenci çekelim. Bu toplantı da trafikten görevli bir kişinin olmasını isterdim. Bizim önümüzü açın ve bizde öğrenci çekelim. Çarşıya girelim ve aynı ekmeği birlikte paylaşalım. Bizler 60 TL’ye servis çekerken J plaka geldi ve 40 TL’ye işimizi elimden aldı.’’ Dedi.
“ARABASI BAĞLANMALIYIDI’’
270 adet S Plakanın düşürüldüğünü kaydeden Gündoğdu, Çerkezköy Belediyesi bu plakaların neden düştüğünden haberdar mı? Diye sorarak “Tüm plakası düşen arkadaşlarımızın maliyeye 15’er bin TL borçları var. Yarın öbür gün bizler de aynı hale düşeceğiz. Geçen gün gazetede okudum AK Parti teşkilatı şoförler odasını ziyaret etmiş. Orada bir vatandaşımız 65 plaka ile servis çektiği için ceza yiyor. Birde neden bana bu ceza kesildi diyor. Ceza kesildiği gibi bağlanması da gerekirdi.’’
“VERGİMİZİ ÖDEYEMEZ HALE GELDİK’’
Bir başka S Plakalı araç şoförü Nihat Yıldız ise, 34 plakaların istedikleri gibi taşımacık yaptıklarını savunarak “Biz J plakanın, belediyenin, trafik ekiplerinin ve şoförler odasının altında eziliyoruz. Kişi J plakayla her işi yapıyor. İstanbul, Tekirdağ ve Edirne’ye gidebiliyor. Ben ailemle akraba ziyareti için İstanbul’a gidiyorum ve polis önümü keserek 2 bin 600 TL para cezası keseceğini ve 15 günde aracımı bağlayacağını ifade etti. Bende o cezayı yememek adına Çerkezköy’e geri döndüm ve ziyarete gidemedim. Ama 34 plaka burada istediği gibi taşımacılık yapıyor. Vergimizi ödeyemez hale geldik” şeklinde konuştu.

banner287


POLİS NELER YAPIYOR KİMSENİN HABERİ YOK
Bir başka S plakalı şoför esnafı Abdullah Aydın ise, ‘Kooperatiflerin yapması gereken konu başka, siyasi anlamda yapılan konular başkadır’ diyerek şunları söyledi; “Bunları birbirine karıştırmamalıyız. Yaptırım gücünü üyeler belirler. Siyaset bu işin içinde olduğu sürece çözüm bulamayız. Burada net olan hakkımızı arayacaksak, Milletvekilleri geldiğinde derdimizi onlara anlatmak olacaktır. Derdimizi anlatacağımız bir merci bulmamız lazım. Odalarda kendi güçlerini ortaya koymamız için bir araya gelmemiz lazım.”
“J PLAKA SERVİS ÇEKİYORSA S PLAKALARA DA ÖĞRENCİ VERİLSİN’’
Şoför esnafının konuşmasını tamamlamasının ardından konuşan Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yaşar Kuş, “Gücümün yettiğince mücadelemi yapıyorum. Yaklaşık bir ay önce trafiğe gittim ve UKAME kurulacağı için şikayet olaylarının biraz yavaşlatıldığını söylediler. Yaptığım açıklamada da eğer görev yapılmazsa Valiliğe gideceğimi bildirdim. Bu açıklamamdan sonra bazı uygulamalar başladı. Şu anda 2006 yılından itibaren bütün yetki belediyelerde. Bu da UKAME kurulana kadar tabi ki. J plaka arkadaşlarla da çok toplantı yapıyorum. Sizi oraya onları da buraya çağıramam, çok kötü şeyler olur. Hiç öğrenci çekmeden J plaka alıp servis çekenler var. Bu işi de arkadaşının veya akrabasının adını yazarak yapıyor. Oradaki sıkıntıyı gerekli mercilerle görüşerek hakkınızı arayacağım. J plakalı sizin servisinizi çekiyorsa S Plakalı araçlara da öğrenci servisi verilsin. S Plakalı araçların modeli tutuyorsa, prosedüre uygunsa bu arkadaşlara da öğrenci taşımacılığı verilsin diye konuşacağım” dedi.
“SİZLERİ EN İYİ ANLAYACAK BENİM’’
Herkesin birbirine saygısı olursa sorunun ortadan kalkacağını ifade eden Yaşar Kuş şunları söyledi: “Çoğu J plakalı arkadaşlarımız ‘ben öğrenci çekiyorum servisçi arkadaşımın ekmeğinde gözüm yok’ diyorlar. Burada bir doyumsuzluk var ve birbirimize saygımız olsa bunlar yaşanmayacak. İnşallah UKAME kurulduktan sonra bunları aşacağız diye umut ediyorum. Benim 5 tane aracım parkta yatıyor ve hepsi de çürümüş durumda. Sizleri en iyi anlayacak kişi benim ve haklarınızı sonuna kadar arayacağım” diye konuştu. Karşılıklı fikir alışverişlerinin ardından toplantı sona erdi.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
emirbey025
emirbey025 - 6 yıl Önce

bu işin kaymağını yiyen yiyor bunun dışında şirketlerden el altından tahminin para alıyorlar yoksa fiyatlar için neden birlik olmuyor başkan başı çekmiyor servis bedeli 3 sen öncekiyle aynı millet 10 numara yağ olmasa inanın asgari ücretin altında para kazanacak emeğinle sermayenle rezillik 50 bin tl yatır ayda 700-900- 1400 arası kazan değişiklik gösterebiliyor ama fiyatlar bu vergi ve mazota çalışıyoruz artık sesimizi çıkaralım

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306