Kadınlara pozitif ayrımcılık sağladık

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, Çerkezköy’de bulunan gazi yakını, şehit ailesi, sivil toplum örgütlerinin bayan temsilcileri ve ÇESİAD İş Kadınları Komisyonu üyeleriyle bir araya geldi. Hükümet nezdinde kadınlara yönelik yapılan reformlardan bahseden Milletvekili Kaçar, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı ilk kez anayasaya koyduklarını söyledi.

Kadınlara pozitif ayrımcılık sağladık
ÇerkezköyBakış - AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, Çerkezköylü kadınlarla buluşarak hükümetin kadınlara yönelik politikalardan söz etti.
KADINLARLA BULUŞTU
Önceki gün Çerkezköy Güneşler Otel’de 16.00’da başlayan programa AK Parti Çerkezköy Kadın Kolları Başkanı Nuran Yeşil ile birlikte partinin yönetim kurulu üyeleri ve Çerkezköylü kadınlar katıldı. İlk olarak kendisini tanıtan Milletvekili Kaçar, “İstanbul’da kurucu yönetim kurulu üyeliği ve belediye meclis üyelikleri yaptım ve sonrasında milletvekili oldum. Aynı zamanda AK Parti Kadın Kolları Başkan yardımcısıyım.” Dedi.
“BAŞBAKAN KADINLARA BÜYÜK ÖNEM VERİYOR”
Başbakan’ın kadınlara verdiği önemin en büyük kanıtının onları önemli görevlere getirerek gösterdiğini belirten Kaçar, “Başbakanımız partinin çeşitli kademlerinde yer alan üyeliklerde kadın bulunma zorunluluğunu getirdi. Kadınların ön planda olmasını ve karar mekanizmalarında yer almalarını istiyor. Her ilden bir bayan milletvekili istediğini açıkça söyledi.” İfadelerini kullandı.HÜKÜMETİN ÇALIŞMALARINDAN BAHSETTİ
banner287
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kurarak kadınların önemli problemlerinin bu bakanlığa bağlandığını belirten Milletvekili Kaçar, “Türkiye’nin kadınlarla ilgili hassas konuları bu bakanlığa bağlandı. Avrupa’da ilk kez kadınlara yönelik şiddet kanunu çıkarıldı. Birçok Avrupa ülkesi bunu çıkartamadı ve gerekçesi olarak maliyetin birçok ülke tarafından karşılanamayacak olmasıydı. Alo 183 hattı kuruldu. Bir kadın bir çocuk veya bir erkek şiddet görüyorsa bu hattı arayarak ihbarda bulunabilir duruma geldi. Daha önce mahkemelerde kadına şiddet konusunda bir yaptırım uygulanamıyordu. Ancak çıkarttığımız kanun ile mahkemeler de bu konuda yetkin duruma geldi.” Dedi.
KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK
Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı anayasaya koyduklarını belirten Kaçar şöyle devam etti: “Toplum yararına çalışma projesi kapsamında başvuru yapanları devlet 8 ay maaş ve sigorta yaparak çalıştırılıyor. Toplam 3 bin kişi müracaat etti. Bu başvuruların 500’ü bayandı. Ancak kanuna dayanarak bayanlar arasında kura çekilmesini, sonrasında erkeklerin kurasının çekilmesi gerektiğini belirttik ve öyle oldu.”
“ÇALIŞMA HAYATINA KATILMALARINI SAĞLADIK”
Birçok sanayi bölgesinde kadınların çalışma hayatına katılmalarını sağladıklarını belirten Kaçar şunları söyledi: “Kadınların yoğun çalıştıkları sanayi bölgelerinde kreş açılmasını sağladık. Bu sayede çocuklarını kreşe bırakan çocuklar rahatça işlerine gidiyorlar. Yeni bir düzenleme ile en az iki çocuk annesi olan kadınlara 4 yıl erken emeklilik sağlıyoruz, bu şartları artıracağız. Bunun yanında bir işveren kadın çalıştırırsa yanında sigorta primini devlet ödüyor.”
Haber: Savaş Akyıldırım


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 6 yıl Önce

uluslararası istatistiklere göre kadınlara yapılan saldırılarda dünya liderliğine oynuyoruz. sanırım pozitif derken bunu şeyettinizdi. doğrudur.

celalettin macit
celalettin macit - 6 yıl Önce

evet kadınlara pozitif ayrımcılık yaptınız belli oluyor,kadın cinayetleri pozitif yönde geilişti

Mürteza VURAL
Mürteza VURAL - 6 yıl Önce

birilerine pozitif ayrımcılık yaptıysanız bunun bir de negatifi vardır.kime negatif ayrımcılık sağladınız sayın vekilim?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510