Kaligrafi’yi Çerkezköylülerle buluşturuyor

‘Güzel yazı sanatı’ Kaligrafi’yi İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda icra eden Abdullah Sezer, akrabaları vasıtasıyla geldiği Çerkezköy’de kaligrafi sanatını çalıştığı işyerinde Çerkezköylülerle buluşturuyor. Çerkezköylülerin kaligrafi sanatına yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Sezer, “ Bu sanatı öğrenmek için, herhangi bir yaş sınırı yok. İsteyen herkes kaligrafiyi öğrenebilir.” dedi.

Kaligrafi’yi Çerkezköylülerle buluşturuyor
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Kaligraf Abdullah Sezer, çalıştığı işyeri Moda Cadde 59’da nde kaligrafi sanatını icra ediyor.
 “9 YILDAN BERİ EMEK VERİYORUM’’
Kaligrafi sanatını eğitimi almadan kendi imkanlarıyla öğrendiğini söyleyen Abdullah Sezer, “Kaligrafi sanatın eğitimini almadım. Ancak, buna rağmen hattatları gezerek onlarda fazla olan sedef kağıtları topladım. Kendi gözlemlerimle bugünkü noktaya geldim. 10 yıldır kaligrafi sanatını icra ediyorum. 5 yıldan bu yana ise, ortaya koyduğum ürünleri satışa sunuyorum.’’ Dedi.
“HAT SANATI İLE KALİGRAFI ÇOK FARKLI’’
Sezer hat sanatı ile kaligrafı sanatı arasındaki farktan bahsederek “Hat sanatı Arapça harflerle yazılırken, kaligrafı sanatı latin harflerle yazılır. Bu nedenle hat sanatını öğrenmek daha uzun aşamalıdır ve hattat olabilmek için bu işin eğitimini görüp icazet almak gerekir. Bir hat sanatı çalışması aylar alabilirken bir kaligrafı sanatı en kolay haliyle 5-10 dakika alabilir.’’ Bilgilerini verdi.
“KALEM TUTMAK AŞK İŞİDİR’’
“Kalem tutmak aşk işidir.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Sezer, “Kalemi sevmeyen bir kişi bu işi yapamaz. Bu sanat sadece aşk ile yapılır. Ben çok küçük yaşlardan itibaren elime her aldığım her boş kağıda bir şeyler çizerdim, bu benim için bir tutkuydu ve hala öyle. O temiz kağıt bana müthiş anlamda ilham veriyor. İşte bu ilhama da aşk diyorum. Bu sanatı öğrenmek için, herhangi bir yaş sınırı yok. İsteyen herkese kaligrafiyi öğrenebilir. Üstelik bu anlamda çevremde bazı merak saran kişilere de eğitim veriyorum. Arzu edenler olursa benimle her zaman irtibata geçebilirler. Üstelik bu sanatı kendi çabalarımla öğrendiğim için neyin ne şekilde öğretileceğini iyi manada biliyorum.’’ Şeklinde konuştu.banner287
“ÇERKEZKÖY’DE BEKLENENDEN DAHA FAZLA İLGİ VAR’’
Sezer, Sultanahmet Meydanı’nda da yaptığı bu sanatın başta gurbetçiler tarafından büyük ilgi çektiğini dile getirerek, “Osmanlı’da bir kültür olan bu sanata turistlerin de çok ilgi göstermesinin yanında Çerkezköy’de bu denli ilgi olmasını beklemiyorduk. Çelebi Erkek Öğrenci Yurdu Kermesi’nde yer alan ürünlerimize ciddi manada ilgi oldu.’’ İfadelerini kullandı.
“KALİGRAFİ’NİN ALFABESİ 29 HARF’TEN FAZLADIR’’
Kaligrafi sanatında harflerin birçok değişik yazımının olduğunu ifade eden Sezer “Her isme, yazılacak olan her ifadeye göre harflerin yazım şekilleri farklıdır. Yani bir a harfinin 5 çeşit farklı yazımı olabiliyor. Bu işin güzelliği de orada. Yapılan her ürün, ortaya konan her eser, her hediye tek olma özelliğini taşıyor.’’ Değerlendirmesinde bulundu. Kaligraf sanatçısı Abdullah Sezer sözlerini şu şekilde tamamladı: “Mağaza bünyesinde gerçekleştirdiğimiz sanatı sedef tabaklardan, deri fermanlara, sedef ve ebru işlemeli tabaklardan anahtarlıklara, kupalardan sedef isimliklere hatta duvarlara kadar pek çok alana uygulayabiliyoruz. Dolayısıyla vatandaş beğendiği ürünü farklı materyaller içerisinden seçebiliyor. Bu kapsamdaki İstanbul’dan gelen ve kenarları özel olarak kesilmiş çerçevelerimiz de mevcut bulunuyor.’’KALİGRAFİ SANATI
Kökü Yunanca kallos "güzel" ve graphos "yazı" kelimelerinden gelen kaligrafi, süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Çin başta olmak üzere Doğu Asya, Batı toplumlarına ait, tarihleri çok eskiye dayanan birçok kaligrafi yazı örneği bulunur. Kaligrafinin, İslam uygarlıklarında tam olarak karşılığı olmasa da hat sanatı adını alır. İyi bir kaligrafi ustası olmak uzun zaman alabilir. Kaligrafi de amaç, değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürmektir. Genellikle dik ve yatay çizgilerden oluşan Latin harflerini simetrik bir şekilde kağıda dökmek, kaligrafinin temel unsurlarından biridir.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306