Karaağaç Belediyesi’nden anma töreni

Karaağaç Belediyesi tarafından, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla, tören düzenlendi. Eylül ayında şehit olan Er Kadir Dadaş’ın da mezarının bulunduğu Fatih Mezarlığı’nda düzenlenen programda çelenk sunularak Kur’an okutuldu.

Karaağaç Belediyesi’nden anma töreni
ÇerkezköyBakış - Çanakkale zaferi ve şehitleri anma töreni tüm yurtta olduğu gibi Karaağaç’ta bir dizi etkinlikle kutlandı.
KATILIM YOĞUN OLDU
Karaağaç Belediye tarafından düzenlenen anma programına Karaağaç Belediye Başkanı Özkan Yücel, Topçu Albay Ayhan Yılmaz, Tankçı Yarbay Davut Balibasa, Karaağaç Belediye Meclis Üyeleri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği Başkanı Hasan Hüseyin Yarlıgan ve Yönetimi, MHP Kapaklı İlçe Başkanı Hayri Varol, AK Parti Karaağaç Belde Başkanı Metin Kanat, Şehir Er Kadir Dadaş’ın ailesi ve yakınları, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“BU DESTANIN HER SATIRINDA İNSANLIK ONURU VARDIR’’
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın devamında, Belediye Başkanı Dr.Özkan Yücel, Şehit Er Kadir Dadaş’ın mezarına çelenk bırakırken, saygı duruşu esnasında Tören Mangası da havaya 3 el ateş etti. Veliköy Merkez Cami İmamı Ahmet Baksı’nın Kur’an tilavetinin ardından Belediye Başkanı Özkan Yücel günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yaptı. Çanakkale Zaferi’nin,  tarihimizin en hüzünlü zaferi olduğunu kaydeden Yücel, “Çanakkale Zaferi, yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devlet ve silahlarına topyekûn direnişinin gerçek bir destanıdır. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur, düşmana sadece silahlı mücadelede değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren aziz Mehmetçiklerimize aittir. Girdiği çatışmada yaraladığı düşman askerini canını tehlikeye atarak, sırtına alıp düşman siperlerine kadar götürme cesaretini gösteren Mehmetçik, düşmanın her bir rütbesindeki askerini kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyerek, savaşın yalnızca öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır” dedi.GÖREVLERİNİ EN GÜZEL ŞEKİLDE YERİNE GETİRDİLER
banner287
250 bin kişinin şahadet mertebesine ulaştığı Çanakkale’de her yaştan insanın gönüllü olarak savaştığını ifade eden Başkan Yücel, “Kısaca vatanın her bir ferdi kendisine yönelen bu vahşi akına elbirliğiyle dur demesini bilmiştir. Bu cephenin isimsiz kahramanları, vatanın her bir köşesinden Çanakkale’ye koşarken, asla geri dönmeyi düşünmemişler, Türklük onur ve haysiyetini en güzel şekilde korumakla üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir. Onlar, Çanakkale Zaferi’ni elde etmekle, sadece bir zafer değil, Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamını da sağlamışlardır” diye konuştu.
“ŞEHİTİMİZ KADİR DADAŞ’I ASLA UNUTMAYACAĞIZ’’
Karaağaç Belediye Başkanı Yücel, konuşmasının sonunda ise şunları söyledi; “Övgülerin en güzeline layık olan Çanakkale Şehitleri ve şu an yanında bulunduğumuz Fatih mahallesi mezarlığında bulunan şehidimiz Er Kadir Dadaş  asla unutulmayacak, Türk milletinin kalbinde ebedi yaşayacaklardır. Buradan tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum”BİZLER ONLARA LAYIK OLMAK ZORUNDAYIZ
Törende Karaağaç İlkokulu Müdürü Murat Yeşil de konuşma yaparak, “Çanakkale’yi anlamak için, oraya gelenlerin zihniyetini anlamak gerekir. Çanakkale önlerine gelmelerinin asıl sebebi, asırlarca hüküm süren bir imparatorluğun son deminde İstanbul’u alıp, 1453’te başlayan devri kapatmaktı. Haçlı zihniyetinin bir benzeriydi. Ancak hesap edemedikleri bir şey vardı. Bu millet, damarlarındaki asil kandan aldığı kudretle 7 düvele ders vermiştir. Bizlerin onlara layık olması lazım. Umuyorum ki, bundan sonra o şuuru bilen nesillerin yetiştiği günler olur” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından tören sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306