Kasım ayı meclis toplantısı geçerlidir

Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, ‘Kasım Ayı belediye meclis toplantısı geçersizdir, yenilenmeli’ diyen MHP İlçe Başkanı Mustafa Ordu’ya düzenlediği basın toplantısı ile cevap verdi. Belediye Başkanının izin, hastalık veya başka bir sebeple görev başında bulunmadığı hâllerde meclis toplantısına belediye başkan vekilinin başkanlık yapacağını söyleyen Ertem kanunun ilgili hükmünü okuyarak “Mustafa Ordu’yu bu konuda suçlamıyorum. Konu hakkında belediyeyi arasaydı kendisini doğru bir şekilde bilgilendirirdik. Etrafındakiler kendisini yanlış yönlendirmiş. Kasım ayı belediye meclis toplantısında alınan kararlar geçerlidir. Tüm vatandaşlarımızın içi rahat olsun.’’ diye konuştu.

Kasım ayı meclis toplantısı geçerlidir
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Ali Ertem’in yokluğunda Çerkezköy Belediyesi Kasım ayı belediye meclis toplantısının ilk oturumuna Belediye Başkan Vekili Ahmet Azcan başkanlık yapmıştı.
ORDU ‘TOPLANTI YENİLENSİN’ DEMİŞTİ
Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Mustafa Ordu, hafta içi yaptığı basın toplantısında meclis toplantısının usulsüz yapıldığını bundan dolayı da Kasım ayı belediye meclis toplantısının yenilenmesi gerektiğini söylemişti. Ordu ayrıca 5393 sayılı belediyeler kanunun konu hakkında ilgili hükümlerinin açık ve net olduğunu iddia ederek, meclis toplantısının iptal edilmesi için Kaymakamlığa itirazda bulunduklarını ifade etmişti.
ERTEM CEVAP VERDİ
Mustafa Ordu’nun ‘Kasım ayı belediye meclis toplantısı geçersizdir, yenilenmeli’ şeklindeki ifadelerine Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, dün cevap verdi. Belediye Başkanlık Makamı’nda saat 15.00’da basın toplantısı düzenleyen Başkan Ertem, Mustafa Ordu’ya 5393 sayılı belediyeler kanununun konu hakkında ilgili hükümlerini okuyarak cevap verdi.
‘ETRAFINDAKİLERİ KONTROL ETSİN’
Başkan Ertem, ‘insanın kılavuzu karga olduğu zaman şaşırıp kalır.’ Diyerek, “Mustafa Ordu yanlış bir değerlendirmede bulundu. O’nun bu konuyu bilmesi mümkün değil ama daha önce belediyede görev yapmış, kanunları yanlış yorumlaması neticesinde yanlış uygulamalar yapmış birileri de çevresinde bulunuyor. Danışmanlarını kontrol etsin, bu konu onun konusu değildir.  Bu konuyu da bilmesi mümkün değildir. Etrafındakiler söylüyor, Bir daha tekrar değerlendirmesini yapsın.’’ İfadelerini kullandı.banner287
ERTEM KANUNUN İLGİLİ HÜKÜMLERİNİ OKUDU
5393 sayılı belediyeler kanununun belediye başkanının görev ve yetkilileri bölümünden pasajlar okuyarak sözlerini sürdüren Ali Ertem, kanunun belediye meclisine kimin başkanlık edeceğini iki şekilde tanzim ettiğini söyledi.
“BELEDİYE BAŞKANI İZİNDE OLDUĞUNDA BAŞKAN VEKİLİ MECLİSE BAŞKANLIK YAPAR’’
Başkan Ertem, belediye başkanının görevde olduğu haller ile belediye başkanının izinli olduğu durumlarda belediye meclisine başkanlık edecek kişinin değişiklik gösterdiğini söyleyerek “Kanunun 40. maddesinde ‘Belediye başkanı izin, hastalık veya başka bir sebeple görev başında bulunmadığı hâllerde, bu süre içinde kendisine vekâlet etmek üzere, belediye meclisi üyeleri arasından birini başkan vekili olarak görevlendirir. Başkan vekili, başkanın yetkilerine sahiptir.’’ Deniliyor. İzinli bulunduğum sürede başkan vekilliği görevini Ahmet Azcan yürütüyordu. Belediye başkan vekili, kanunda belirtildiği gibi ‘belediye başkanının yetkilerine sahip olduğunda bu durumda meclise başkanlık belediye başkan vekili yapar.’’ Dedi.
“KONU BİRBİRİNE KARIŞTIRILMIŞ’’
Başkan Ertem, belediye başkanının görevde olduğu halde çeşitli nedenlerle meclis toplantısına katılamadığı durumlarda ise meclis toplantısına meclis birinci başkan vekilinin başkanlık edeceğini belirterek şöyle devam etti: “İki konu birbirinden ayırt edilememiş. Belediye başkanının resmi olarak görevde olması halinde eğer meclis toplantısında yer alamıyorsa meclise meclis birinci başkan vekili başkanlık yapar. Meclis birinci başkan vekili de meclis toplantısında bulunmuyorsa, meclis toplantısına meclis ikinci başkanvekili başkanlık yapar. Her iki durumda da belediye başkanı görevdedir, bir nedenden dolayı meclis toplantısına katılamamıştır. Bunun dışında meclis toplantısının bir bölümüne katılıp, meclis toplantısına devam edemediği durumda da meclise meclis birinci başkan vekili başkanlık yapar.’’
“ARASAYDI DOĞRU BİR ŞEKİLDE BİLGİLENDİRİRDİK’’
Açıklamayı vatandaşların zihninde oluşabilecek muhtemel soru işaretlerini kaldırma adına yaptığını ifade eden Başkan Ertem, “Mustafa Ordu’yu bu konuda suçlamıyorum. Konu hakkında belediyeyi arasaydı kendisini doğru bir şekilde bilgilendirirdik. Ancak, yaptığı açıklamanın ardından vatandaşların zihninde soru işareti oluşmaması için bu açıklamayı yapma gereği duyduk, diğer ifadelerini dikkate almıyorum. Kasım ayı belediye meclis toplantısında alınan kararlar geçerlidir. Tüm vatandaşlarımızın içi rahat olsun.” diye konuştu. Ali Ertem, konuyla ilgili  Danıştay kararlarından da örnekler verdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306