Katı atık ve atık su bedelleri iki yıl alınmayacak

Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, katı atık ve atık su bedellerinin tahsil edilmesinde yaşanan sıkıntı nedeniyle Belediyeler Birliği’nin itirazı üzerine yönetmelikte değişikliğe gidildiğini söyledi. Mart ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Ertem, atıksu alt yapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri yönetmeliğe uyum sağlama sürecinin 2014 yılı sonuna kadar uzatıldığını söyleyerek “Bu çerçevede bizler Çerkezköy Belediyesi olarak uyum süreci çerçevesinde 2014 yılı sonuna kadar katı atık ve atık su ücreti almayalım.’’ Dedi. Başkan Ertem’in önerisi Bütçe Komisyonu’na havale edilirken, Bütçe Komisyonu’nun olur kararı neticesinde iki yıl süre ile katı atık ve atıksu bedelleri alınmayacak.

Katı atık ve atık su bedelleri iki yıl alınmayacak
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Belediyesi Mart ayı meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı.
İLK OTURUM DÜN YAPILDI
Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem başkanlığında meclis toplantı salonunda dün yapılan oturum saat 14.00’da başladı. Toplantıya AK Parti Belediye Meclis Üyesi Aynur Düzgünel ile Demokrat Parti Belediye Meclis Üyesi Asuman Azak katılmazken diğer tüm meclis üyeleri toplantıda hazır bulundu. Mart ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumunu AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ ile İl Genel Meclisi Eski Başkanı Halil Çelik de izledi.
BİRÇOK KONU İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ
Açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.  İkinci gündem maddesinde yer alan Çerkezköy ve Karaağaç’ta bulunan muhtelif parsellerdeki belediye hisselerinin satışı talebi yapılan bilgilendirme doğrultusunda oy birliğiyle kabul edilirken Hasan Anlaş ve hissedarlarının takas talebi, Sermet İşcan’ın takas talebi, Mustafa Ordu’nun Çerkezköy Spor Salonu’nun önündeki 1445 ve 1446 numaralı ada ve çevresine ilişkin alınan imar planına ilişkin yapmış olduğu itiraz yapılan bilgilendirmenin ardından görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edildi. Çerkezköy Kaymakamlığı Mal Müdürlüğü’nün Mevlana Ortaokulu arkasındaki alanda spor ve sosyal tesis alanı yapılmasına ilişkin irtifak hakkı ve kiralama hakkındaki talebi de yapılan bilgilendirmenin ardından görüşülmek üzere İmar ve Bütçe Komisyonu’na havale edilirken, yedinci gündem maddesini oluşturan Ahmet Özbilge’nin 272-273-274-275 adalar ve civarına ait plan tadilatı talebiyle ilgili dilekçesi de yapılan bilgilendirmenin ardından İmar Komisyonu’na havale edildi.
BAŞKAN YARDIMCILIĞINA HALİMOĞLU GETİRİLDİ
Sekizinci gündem maddesini oluşturan Belediye’de münhal bulunan 1 adet kadroda derece değişikliği yapılması talebi oy birliği ile kabul edilirken, Belediye Başkan Yardımcılığına Şevket Halimoğlu’nun atandığı meclis üyelerine duyuruldu.banner287
“BAKANLIK TALİMATI İLE ATIK ATIK VE ATIK SU BEDELLERİNİ TAHSİL EDİYORUZ’’
Gündemin onuncu maddesinde Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün Atıksu ve evsel atık ücretlerinin tahsil edilmesinin sıkıntılı olması nedeniyle yönetmelik değişikliğine ait uyum sürecinin müzakere edilmesi hakkındaki talebi görüşüldü. İlgili gündem maddesi hakkında konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Alş Ertem, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatı üzerine katı atık ve atıksu bedellerini tahsil ettiklerini söyleyerek “Tüm belediyelerde olduğu gibi Çerkezköy Belediyesi olarak bir süredir katı atık ve atık su bedellerini tahsil ediliyoruz. ’’ Dedi.
“YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ’’
Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından bağlı bulundukları Belediyeler Birliği’nin ücretlerin tahsil edilmesi konusunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itirazda bulunduğunu açıklayan Başkan Ertem “Yapılan itirazların ardından Atıksu altyapı ve evsel katı atık bertaraf tesislerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin yönetmelikte değişikliğe gidildi. 15 Şubat’ta resmi gazetede yayımlanan geçici maddeye göre 2014 yılı sonuna kadar belediyelerin ilgili yönetmeliğe uyum sağlamakta yükümlü olduğu belirtildi. Bununla birlikte 2014 yılı sonuna kadar katı atık ve atık su bedellerinin tahsil edilmeyebileceği ortaya çıkmış oldu. Bizler de Çerkezköy Belediye olarak 2014 yılı sonuna kadar katı atık ve atık su bedellerinin tahsil edilmemesini arzu ediyoruz’’ dedi.
“DEĞİŞİKLİK 2012’Yİ KAPSAMIYOR’’
Değişikliğin daha önce yapılan ödemeler ile 2012 yılına ilişkin tahakkuk etmiş katı atık ve atık su bedellerini kapsamadığını belirten Ali Ertem “Vatandaşlarımızın çoğu katı atık ve atık su bedellerini ödedi. Henüz ödememiş olanlardan ise bu bedeller tahsil edilecek. 2013 ve 2014 yılını ise uyum süreci olarak değerlendireceğiz.’’ Diye konuştu. Ali Ertem’in konuşmasını tamamlamasının ardından ilgili gündem maddesi Bütçe Komisyonu’na havale edildi.
İKİNCİ OTURUM CUMA GÜNÜ YAPILACAK
Toplantının on birinci gündem maddesini oluşturan Zabıta Müdürlüğü’nün 478 sayılı ticari personel taşımacılığı yapmak için belediyeye müracaatı bulunan taşımacılar hakkındaki müzekkeresi ile Veliköy Belediyesi’nin 146 sayılı Veliköy Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı Revizyonu hakkındaki yazılarının müzakeresi yapılan bilgilendirmenin ardından  görüşülmek üzere İmar Komisyonuna havale edildi. Son gündem maddesinde gündeme eklenen ‘resmi kurum alanı olan 911 ada 6 parselin sağlık tesis alanına dönüştürülerek 911 ada 5 parsele eklenmesi talebi görüşüldü. Başkan Ertem, 911 ada 6 parselin SGK binası yapmak için daha önce meclis kararı ile resmi kurum alanına olarak belirlendiğini söyleyerek “Ancak yeni yapılacak Devlet Hastanesi için Sağlık Bakanlığı yetkilileri 911 ada 6 parseli de hastane alanı olarak projelendirmişler. Bundan dolayı ilgili alanı sağlık tesis alanına dönüştürmemiz gerekiyor.’’ Dedi. İlgili talep de görüşülmek üzere İmar Komisyonu’na havale edildi. Son gündem maddesinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından Mart ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510