Küçük Sanayi Sitesi’nde İhtiyaca özel makina imalatı

Türkiye genelinde sayıları iki elin parmağını geçmeyen ‘özel makina imalatçılarından birisi de Çerkezköy Küçük Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteriyor. Tekstil sektöründen otomotiv sanayine, mobilya sektöründen plastik sektörüne kadar onlarca farklı sektörde, müşterilerinin talebine özel otomasyon makina üreten Yaşar Kalıp ve Makina Sanayi Sahibi Yaşar Kebabcı, makina üretimindeki iddiasını “İmal edemeyeceğim, bir makina teklifi ile henüz karşılaşmadım” ifadeleriyle ortaya koyuyor.

Küçük Sanayi Sitesi’nde İhtiyaca özel makina imalatı
• Şuana kadar 60 civarında özel makine imal ettiğini ifade eden Yaşar Kebabcı, çoğunun patentli olduğunu söyledi.

• Yaşar Kalıp ve Makine Sanayi’nin sahibi Yaşar Kebabcı, meslek yaşamından kendisine sunulan hiçbir talebi geri çevirmediğini ifade ederek “ İmal edemeyeceğim bir iş teklifi ile karşılaşmadım, yapamayacağım bir işe de söz vermem. İşimi her zaman sağlam yaparım, insanların güvenini kazanmak, benim için para kazanmaktan daha önceliklidir’’ dedi.

• Teknoloji ve kaliteyi bir araya getirerek şirketlere özel otomasyon makinalar imal ettiklerini vurgulayan Yaşar Kebabcı, “Şirket, bizlere gelerek, düşündüğü özellikteki makineyi söyler. Şirket ile anlaşma sağlamamızın ardından müşterinin istediklerini zihnimde canlandırıp, kağıda dökerim. Bundan sonraki süreçte ise yeteneği bilgi ve birikimle birleştirip uygulama aşamasına geçerim. Sonrasında da makinenin parçalarını bir araya getirerek imalatını gerçekleştiririm.’’ ifadelerini kullandı.

• Türkiye’nin dört bir yanındaki şirketlerle çalıştığını söyleyen Yaşar Kebabcı, şirketlerin kendisini tercih nedenini ‘son golü her zaman ben atarım’ ifadesi ile özetleyerek “Özel imal ettiğim tüm makinelerin her aşamasında benim izim vardır.’’ Dedi.

ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Yaşar Kalıp ve Makina Sanayi firmasının sahibi Yaşar Kebabcı, Çerkezköy Küçük Sanayi Sitesi’nde şirketlere özel otomasyon makina imal ediyor. Teknik bilgi ve tecrübesiyle müşterilerine özveriyle hizmet veren Kebabcı, mesleki serüvenini Çerkezköy BAKIŞ Gazetesi okurlarıyla paylaştı.
MAKİNA BÖLÜMÜNÜ OKUDU
Yaşar Kalıp ve Makina Sanayi’nin sahibi Yaşar Kebabcı, Kastamonu’da doğdu. İlk ve ortaokulu Kastamonu merkezde tamamlayan Yaşar Kebabcı, liseyi de Kastamonu’da Kastamonu Teknik Lisesi’nde Makina Bölümü’nde okudu, bir süre de Kastamonu Meslek Yüksek Okulu’nda Makina Teknikerliği bölümünde eğitim yaşamını sürdürdü.
MESLEĞE ZİNTAŞ FABRİKASI’NDA BAŞLADI
Yaşar Kebabcı’nın makinaya ilgisi küçük yaşlarda başladı. Kastamonu’nda ‘Küçük Sanayi Sitesi’ne giderek merak ettiği soruları ustalarına soran Yaşar Kebabcı, Teknik Lise’nin ardından da iş yaşamına başladı. Kebabcı, Kastamonu’da bir süre zincir fabrikası Zintaş’ta çalıştı. Askerlik dönüşü mesleğini Kastamonu’da geliştirmeyeceğini düşünen Yaşar Kebabcı, İstanbul’un yolunu tuttu. İstanbul’daki özel bir şirkette bir süre ‘torna’ işlerinde çalışan Kebabcı, İMES Sanayi Sitesi’nde ‘kesme kalıpçılık’, ‘plastik kalıpçılık’, ‘zamak kalıpçılık’ konularında kendisini yetiştirdi. Yaşar Kebabcı ardından Otosan AŞ’de kalıp kısmında çalıştı. Mesleki yeteneğiyle mesai arkadaşları arasında kısa sürede fark oluşturan Yaşar Kebabcı, Otosan AŞ’de çalıştığı esnada bir yandan da fabrikanın basketbol takımında yer aldı.  2003 YILINDA KENDİ İŞYERİNİ AÇTI
Bir maç esnasında sakatlanması sonucu 2 ay raporu nedeniyle çalışamaması Yaşar Kebabcı’nın meslek yaşamında dönüm noktası oldu. 5 Nisan kararlarının ardından Otosan AŞ’de çalışanların yarıya yakını iş akdinin feshi nedeniyle işten çıkarılır, fabrikada sevilen bir isim olmasına rağmen, Yaşar Kebabcı da, istirahatli bulunduğundan işten çıkarılanların arasında yer aldı. Yaşar Kebabcı, işten çıkarılmasının ardından İstanbul İMES Sanayi Sitesi ve 4.Levent’te özel makina imalatı sektöründe çalıştı. Yaşar Kebabcı, mesleki yaşamdaki tecrübelerini 2003 yılından itibaren ise kendi işyerinde müşterisine sunmaya başladı.
2011’DE ÇERKEZKÖY’E TAŞINDI
Yaşar Kebabcı’nın Çerkezköy’e yolu, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikadan teklif alması sonucu düştü. Fabrikaya makina yapması teklifi alan Yaşar Kebabcı, fabrikadan ayrıca kendi işyerini fabrikada yürütebilme teklifi aldı. İstanbul’dan Çerkezköy’e taşınma teklifini değerlendiren Yaşar Kebabcı, fabrikanın teklifini kabul ederek 2011 yılında Çerkezköy’e taşındı. Fabrikanın içine işyerini taşıyan Yaşar Kebabcı, burada bir taraftan fabrika için çalışırken bir yandan da müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek ve işlerini ilerletmek amacıyla piyasaya iş yaptı. 9 ay bu şekilde çalışan Yaşar Kebabcı, fabrikadan ayrılarak bağımsız bir yer aramaya başladı.
“İSTEDİĞİMİZ YERİ BULAMADIK’’
Uzun bir süre Çerkezköy’de ‘uygun’ bir yer arayan Yaşar Kebabcı, 2 ay boyunca istediği uygunlukta bir işyeri bulamadı. Kebabcı, “Birçok istediğimiz uygunlukta yer bulmamıza rağmen, binaların iskan sorunu nedeniyle, işyeri açamadık.’’ Diye konuştu. Kebabcı, uzun arayışlar sonrasında Çerkezköy Küçük Sanayi Sitesi’nde yine bir tornacının işyerinin üstünden işyerini tuttu. Torna tezgahı için giriş katlarının uygun olduğunu söyleyen Yaşar Kebabcı “Hedefim, merkezi bir yere taşınmak. İşyerimin ikinci katta olduğunu görenler ilk etapta şaşırıyorlar, ancak sonradan alışıyorlar.’’ Dedi.
“ÖNCELİĞİMİZ MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ’’
Mesleğini, ‘teknoloji ve kaliteyi bir araya getirerek şirketlere özel otomasyon makinalar yapmak’ şeklinde tanımlayan Yaşar Kebabcı, “Şirket, bizlere gelerek yapmak istediği işi anlatarak, istediği özellikteki makinayı söyler. Şirket ile anlaşma sağlamamızın ardından müşterinin istediklerini zihnimizde canlandırıp, kağıda dökerim. Bundan sonraki süreçte ise yeteneği bilgi ve birikimle birleştirip uygulama aşamasına geçerim. Makinanın parçalarını temin edip, sistem üzerinde imalatını gerçekleştiriyoruz. Özel makinaları 20 gün ile 3 ay arasında tasarlayıp, çizip, imal ediyor. Türkiye’de ilk mobilya kulp diş çekme, vida tapası diş çekme, bağlantı elemanı diş çekme otomatik makinalarının kendi imalatı olduğunu ifade eden Kebabcı, “firma olarak müşteri memnuniyeti olmazsa olmazımızdır.’’ dedi. Dürüstlüğü her zaman ön planda tuttuklarını söyleyen Yaşar Kebabcı “İş ahlakına bağlılık, müşterilerimizin minimum maliyetle maksimum verim almasını hedeflemiş, müşteri memnuniyetini ilke edinen satış, teknik servis ile dinamik ve deneyimli kadrosuyla kurulduğumuz günden bu yana başarılı projelere imza attık.’’ Diye konuştu.
“ŞİRKETLERİN İMALATLARINA KATKI SAĞLIYORUZ’’
Yaptığı özel otomasyon makinalarla şirketlerin imalatlarına büyük katkı sağladıklarını anlatan Kebabcı: “Firmamızın amaçlarından biri de yapılan işlerin tesliminden sonra arızalarıyla uğraşmak yerine, kaliteli malzeme, sağlam işçilik mantığıyla projeleri sorunsuz teslim edip, daha farklı yenilikçi zihniyetiyle sonraki imalatlarına devam etmektir. Bizler üretimimizde düşük maliyetlerle her zaman kaliteyi gerçekleştirmek için yüksek teknolojiyi özel çözümlerle müşterilerimize sunuyoruz. Yaşar Makina olarak konusunda tecrübeli teknik kadrosuyla özel makinalar, özel otomatik sistemleri, tam otomatik üretim hatları ve anahtar teslim tasarım ve imalatları gerçekleştirmekteyiz.’’ İfadelerine yer verdi.

banner287


“HER FİRMA İLE ÇALIŞMIYORUZ’’
Her müşteri ile çalışmadığını söyleyen Yaşar Kebabcı, ‘Bizlere gelen her teklife mutlaka olumlu veya olumsuz bir şekilde cevap veriyoruz. Ancak her şirket ile çalışmayız, teklifi inceledikten sonra teklif sahibinin işyerini ziyaret edip, incelemelerde bulunurum. İşyerini görmediğim, geçmişi hakkında bilgi sahibi olmadığım hiçbir firma ile çalışmam.’’ Diye konuştu.  
“BAZI İŞLER İÇİN GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ İMZALIYORUZ’’
Yaptığı her çalışmaya iki yıl garanti verdiğini anlatan Yaşar Kebabcı, işi zamanında teslim etmeye ise son derece dikkat ettiklerini ifade etti. Çalıştığı tüm şirketlerle işe başlamadan sözleşme imzaladıklarını söyleyen Yaşar Kebabcı “Bazı işler için gizlilik sözleşmesi imzalıyoruz.’’ Dedi.
ONLARCA MAKİNA İÇİN PATENT BAŞVURUSU YAPTI
Meslek yaşamında 2003 yılından şimdiye kadar 60 civarında özel makina imal ettiğini ifade eden Yaşar Kebabcı, çoğunun patentli olduğunu söyledi.
“SON GOLÜ HER ZAMAN BEN ATARIM’’
Türkiye’nin dört bir yanındaki şirketlerle çalıştığını söyleyen Yaşar Kebabcı, şirketlerin kendisini tercih nedenini ‘son golü her zaman ben atarım’ ifadesi ile özetleyerek “Özel imal ettiğim tüm makinaların her aşamasında bizzat emeğim vardır. Makina tamamlandıktan sonra arıza çıktığında makinaya kim müdahale edecekse, o kişiyle 2-3 gün makina üzerinde çalışırız. Arıza çıktığında da sadece benim öğrettiğim kişi makinaya müdahale edebilir, ancak herkes makinayı kullanabilir.’’ dedi.
“ÇALIŞTIĞIM HER ŞİRKETE BİRDEN FAZLA MAKİNA YAPTIM’’
Çalıştığı tüm şirketlere birden fazla makina yaptığını söyleyen Yaşar Kebabcı “Benimle çalışan şirketler genelde bir makina daha yaptırmıştır, bu da benden memnun kaldıklarının göstergesidir.’’ Diye konuştu. ’Yedek parçadan kazanmak istemiyorum. Para kazanmaktan ziyade insanların güveninin kazanmak bizler için daha önceliklidir.’ diyerek sözlerini sürdüren Kebabcı: “Müşterilerime makinayı teslim ettikten sonra arızayla ilgili sorunlar yaşanmasını istemiyorum. Bundan dolayı servise gönderme zorunda bırakmadan bir çalışma gerçekleştiriyorum. Benim telefonum arıza için aranmaz, iş için aranır. 15 yıldır telefon numaramı hiç değiştirmedim.’’ ifadelerini kullandı.“YAPAMAYACAĞIM BİR İŞE SÖZ VERMEM’’
İmal edemeyeceği bir iş teklifi ile karşılaşmadığını söyleyen Yaşar Kebabcı, iş yaşamında yapamayacağı bir şeye de söz vermediğini kaydetti. Özel makina imalatçılığı kabiliyet dışında tecrübe ile bilginin harmanlanması ile oluştuğunu kaydeden Kebabcı, “Genele bakıldığında özel makina imalatçılığı kabiliyet isteyen bir meslek olarak görülse de eğitimle de yakından ilgilidir. Yaptığımız iş olarak şirketlere bir anlamda çözüm üretiyoruz. Faydalı olduğumuz oranda da kendimizi mutlu hissediyoruz.’’ Diye konuştu.
ÇOĞUNDA BENİM İMZAM VAR
Onlarca farklı sektörde kullanılan makinalarda imzası bulunduğunu kaydeden Yaşar Kebabcı, özellikle mobilya aksesuarları şirketlerinin çoğunda benim imal ettiğim makinalar vardır.’’ Diye konuştu.
HEDEFİ YAŞAR KALIP VE MAKİNA SANAYİ İSMİ İLE DAİMA İYİ ANILMAK
Ülke genelinde özel makina imalatçısı sayısının 50’yi geçmediğini anlatan Yaşar Kebabcı, hedefinin iş ahlakı, dürüstlük ve kaliteli iş yapma anlamında hem sahsı hem de firması olarak daima iyi anılmak olduğunu söyledi.  
YERLİ MAKİNELER TERCİH EDİLİYOR
Son yıllarda şirketlerin yurt dışı yerine yerli makineler kullandığını anlatan Yaşar Kebabcı, “Şirketler yedek parça, servis ve uygunluktan dolayı yerli makineleri tercih ediyorlar. Bu durum böyle devam ettiği müddetçe sektörün önü açılacaktır’’ diye konuştu.
“TÜM TORNA FREZE VE KAYNAK İŞLERİ YAPIYORUZ’’
Özel makine imalatçılığı dışında muhtelif hassas torna freze işleri, puntalama, gazaltı, elektrod ve oksijen kaynak, sarı, gümüş, döküm, tig argon, tig paslanmaz ile tig alüminyum kaynak işlerini de yaptığını ifade eden Yaşar Kebabcı, “Ayrıca mobilya aksesuarları, ambalaj ve paketleme, otomotiv, matbaa, alüminyum, plastik sektörü, tekstil, temizlik, kırtasiye ile ilaç sektörüne, kalıp, aparat tasarımı ve imalatı, makine bakım onarım ve revizesi, fabrikalara teknik destek hizmetleri, muhtelif hassas torna, freze ve kaynak işleri, mekanik tamir işleri yapıyoruz’’
“KENDİMİ DAİMA GELİŞTİRİRİM’’
Mesleğin kendini yetiştirme ile çok yakından ilgili olduğunu ifade eden Yaşar Kebabcı, “Bunun içim işe odaklanma gerekiyor. Bizim evde haftanın iki günü televizyon ve bilgisayar açılmaz. O günler ailece kitap okuma günümüzdür. Vaktimi boşa asla harcamam. Ben kendimi geliştirme adına elimden geleni yaparım. Teknolojiyi yakından takip eder, fuarlara katılırım. “
MESLEĞİ ÖĞRETMEYE HAZIRIM
Özel makine imalatını öğrenmek isteyen herkese işyerinin açık olduğunu belirten Yaşar Kebabcı, tornada eleman sıkıntısı yaşadıklarını söyledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
yaşar kebabcı
yaşar kebabcı - 6 yıl Önce

Emeği geçenlere ve tüm bakış gazetesi çalışanlarına teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim.

kadir
kadir @yaşar kebabcı - 3 yıl Önce

bende kendi işimi kurmak istiyorum benimde cok merakım var ufakta olsa küçük işler almak isterim

Vatandaş
Vatandaş - 6 yıl Önce

tebrikler.. işte anadolu insanı budur. kimse anadolu trakya ayrımı yaptığımı düşünmesin anadolu derken trakyayıda ayırmadan çalışkan türk vatandaşlarını kastediyorum. zamane gençleri örnek almalı.

Mevlut Dinç
Mevlut Dinç - 3 yıl Önce

Helal olsun.

SERKAN MEŞECİ
SERKAN MEŞECİ - 6 yıl Önce

tebrik ediyorum.gerçekden azmi ve hirsi ile çevresinde takdir toplayan kişiliği,dürüstlüğü ve karekteriyle tam bir anadolu insani olarak iş hayatindada başariyi yakalamiştir.kendisine nice imalatlar dileyerek işlerinin dahada iyi olmasini temenni ederim.

A.ÇİL
A.ÇİL - 6 yıl Önce

başarılarının devamını diliyorum abi. hayırlı işler

osman tanık
osman tanık - 6 yıl Önce

yaşar beye ulaşabileceğim bir numarası var mı?

yaşar kebabcı
yaşar kebabcı - 6 yıl Önce

iletişim bilgilerimiz:
YAŞAR KALIP VE MAKİNA SANAYİ
YAŞAR KEBABCI
FEVZİPAŞA MAH. M.HAYRİ BATUR CAD.
KÜÇÜK SAN. SİT.1.BLOK SONU NO:7 KAT.2 59500
ÇERKEZKÖY/ TEKİRDAĞ
TEL: 0 282 717 53 54
GSM:0 535 771 06 31
http// www.yasarmakina.net
e-mail: info@yasarmakina.net

YAŞAR KALIP VE MAKİNA SAN.
YAŞAR KALIP VE MAKİNA SAN. - 6 yıl Önce

iletişim bilgilerimiz:
YAŞAR KALIP VE MAKİNA SANAYİ
YAŞAR KEBABCI
FEVZİPAŞA MAH. M.HAYRİ BATUR CAD.
KÜÇÜK SAN. SİT.1.BLOK SONU NO:7 KAT.2 59500
ÇERKEZKÖY/ TEKİRDAĞ
TEL: 0 282 717 53 54
GSM:0 535 771 06 31
http// www.yasarmakina.net
e-mail: info@yasarmakina.net


SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306