Kulakların pasını siliyorlar

Çerkezköy’de zabıta ekiplerinin engellemesine rağmen sokak müziği yapmaya devam eden gençlere vatandaşlar tam destek verdi. Sokak müzisyenleri Ferdi Çek ve Umutcan Bayduncu,caddedeki trafik gürültüsünü, bir nebze de olsa klarnet ve gitarın notaları ile kesmeye çalışıyor.

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi’ne bağlı Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Atatürk Caddesinde klarnet ve gitar çalarak kulakların pasını silen ve bu sayede de para kazanarak müzik eğitimlerini sürdürmeye çalışan sokak sanatçısı gençlere, Atatürk Caddesi üzerinde ‘Vatandaşlar gürültüden rahatsız oluyor’ diye engel olmuştu. Dünya’da bir kültür olan ve Türkiye’nin neredeyse bütün kentlerinde de karşımıza çıkan sokak sanatçıları büyük ilgi görüyor. Birçok kentte yerel yönetimler de sokak sanatçılarına destek verirken, ancak bu durum Çerkezköy için geçerli değil. 

ZABITA İLE KÖŞE KAPMACA


Atatürk Caddesi üzerinde Ferdi Çek klarneti ile Umutcan Bayduncu ise gitar çalarak, şarkılar söyleyerek kulakların pasını siliyor. Kaldırımda yürüyen vatandaşlar ise gençlerin mini konserini izliyor ve onlara harçlık veriyor. Ancak zabıta ekipleri, ilçenin en gürültülü caddesinde sokak müzisyenlerini ‘Vatandaşlar gürültüden rahatsız oluyor’ diye uzaklaştırıyor. Ancak gençler, caddede belirli noktalarda sanatlarını icra etmeye çalışarak eğitimleri için de para kazanmaya çalışıyor. 

AMACIMIZ ŞEHRİN GÜRÜLTÜSÜNE BİR NEBZE OLSUN MÜZİK KATMAK


Amaçlarının sokağa farklı bir hava katmak olduğunu belirten Ferdi Çek, “Amacımız şehrin gürültüsüne bir nebze olsun müzik katmak. Kimseye rahatsızlık vermek değil, insanlara hasret duydukları müzikle buluşturmayı amaçlıyoruz. Bize karşı sadece Çerkezköy’de bazı kişilerin gösterdiği bu baskılar olağan dışı. Müziğin İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde sınırsız olması burada ise bu kültürün tam olarak gelişmemiş olması bizi üzüyor. Amacımız insanları mutlu etmek, eğlendirmek ve güldürmek. Bize hoşgörü ile yaklaşan ve destekleyenlere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. İnşaat seslerini değil müziğin sesini arttırmamız lazım. Çerkezköy’de vatandaşlar bizi dinliyor, ancak zabıta engel oluyor.” dedi.

banner287

BAŞKAN AKAY’DAN İSTEKLERİ VAR


Çek, zabıta ile yaşadıkları sıkıntıyı aktarmak için Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile görüşmek istediklerini ancak, görüştürülmediklerini iddia etti. Çek, “Sayın Başkan Akay, sanatı seven genç bir kişi. Bizim durumumuzdan haberinin olmadığını düşünüyorum. Yoksa zabıtanın böyle bir şey yapmasına izin vereceğini düşünmüyorum.” dedi.

MÜZİĞİMİZİ SÜRDÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ


Müziklerini her zaman yapmaya devam edeceklerini belirten Umutcan Bayduncu, “Müziğimizi bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Yaptığımız şeyden rahatsızlık duyanlara da kendimizi sevdirmeye çalışacağız. Sığ düşünceler ve tabuların da ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Müzik yapmaya ve onu yaşatmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

VATANDAŞ MEMNUN


Çerkezköylü vatandaşlara sorduğumuz ‘Sokak müziğinden rahatsız oluyor musunuz?’ sorusuna gelen cevaplar ise gençlere destek veren türden oldu. Vatandaşlar, müziğin her zaman olması gerektiğini, sokaklara bir renk kattığını, artarak devam etmesi gerektiğini ve rahatsızlık duymadıklarını belirttiler.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 13:04

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hadi oradan
Hadi oradan - 10 ay Önce

Valla zabitada az bir cesaret varsa kaldırımları işgal eden esnafları kaldırımda yuruyemiyoruz diye esnafa laf yapınca git yolda yüru diyen esnafa söz etsinler

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306