Mahalli Afet Gönüllüleri eğitimlere başlıyor

Çerkezköy Belediyesi öncülüğünde başlatılan çalışma kapsamında mahalle ve bölgelerde acil yardım, arama ve kurtarma çalışmalarına katılacak Mahalli Afet Gönüllüleri oluşumu tamamlandı. Tamamen gönüllülerden oluşan Çerkezköy Belediyesi Mahalli Afet Gönüllüleri, eğitimlere 26 Ocak’ta başlayacak.

Mahalli Afet Gönüllüleri eğitimlere başlıyor
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Belediyesi Mahalli Afet Gönüllüleri’nin oluşumu tamamlandı.
EĞİTİMLERE BAŞLANIYOR
Oluşumu 1 Ocak’ta belediye meclis salonunda düzenlenen ilk toplantıyla tamamlayan Çerkezköy Belediyesi Mahalli Afet Gönüllüleri’nin faaliyetlerine başlayacağını belirten Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve proje hazırlayıcısı Şirin Kahraman, projede her hangi bir şekilde aksaklığa yer vermemek ve bilinçli hareket üzere eğitimlere başlayacakları belirttiler. Bunun başta Çerkezköy olmak üzere, insanlık adına güzel bir süreç olduğuna dikkat çeken Kahraman, “Yaklaşık 2 yıldan bu yana üzerine çalıştığımız projeyle birlikte oluşumu tamamlamış bulunuyoruz. Belediyenin de desteklediği proje kapsamında şu an 25 kişi gönüllü ekibimizin içerisinde yer alıyor, ancak bu sayısının artacak. Eğitimler süresince, çeşitli konu başlıkları altında bilgilendirme yapılacak olup yangın konusu başlığı altındaki eğitimler Çerkezköy Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde uygulanacak.’’ Diye konuştu.
“HER AY 1 HAFTA SONU EĞİTİMLER GERÇEKLEŞECEK’’
banner287
 Kahraman eğitimlerin her ay Cumartesi ve Pazar olmak üzere bir hafta sonu gerçekleşeceği bilgisi vererek, “Eğitimlerimizden bazıları ise, İstanbul’da gerçekleşecek. 26 Ocak’ta ilk olarak Çerkezköy’de başlayacak olan eğitimimizle birlikte 1.5 yıl sonunda ekipteki arkadaşlarımıza sertifika verilecek. Bu sürecin de tamamlanması ile birlikte 10 kişilik gruplar halinde mahallelere ineceğiz.’’ İfadelerini kullandı.
OLUŞUMDA KİMLER YER ALIYOR?
Belediye yönetiminin desteklediği eğitime Belediye İtfaiye Müdürü Hayrettin Sönmez’in yanı sıra Şirin Kahraman, Serdar Bayır, Kadriye Öztürk, Hülya Ağbayır, Emel Başarır, Birdal Kanmış, Aydın Darcan, Özgün Geyiktepe, Birkan Eser, Gülfiye Eser, Gülten Dönmez, Serkan Vural, Mehmet Becce, Gökçe Tınmaz, Lütfü Can Yılmaz, Asliye Acar, Tecelli Tarık, Sinan Özman, Fikri Güzel, Fikri Kaya, Remzi Vatan, Havva Vatan, Revasiye Altıntaş ve Hakan Gül katacak. Eğitimler kapsamında şu konular ele alınacak: “Yanma ve yangın bilgisi, yangın ekipman ve kullanımı, kurtarma ekipmanları, temel düğümler, sedye çeşitleri ve sedye bağlama yöntemleri, yatay- dikey ve paralel sedye tahliyesi, yüksek açıdan dik iniş,yüksek açıdan yatay geçiş çalışmaları, yüksek açıdan yaralı tahliyesi, kuyu çalışması, teorik olarak trafik kazalarında müdahale, pratik olarak trafik kazalarında müdahale, bot kurulum bilgisi ve bot kullanımı.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306