Mantolama arsa payı üzerinden hesaplanır

Çerkezköy’de ısı yalıtımı ve yapı malzemeleri alanında faaliyet gösteren Ekşioğlu Yapı Malzemeleri Sahibi Cafer Ekşioğlu, mantolamanın önemi ile mantolama maliyetinin hesaplanmasına izlenecek yolu anlattı. 2 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren 5627 sayılı Isı Verimliliği Kanununa göre Mayıs 2007’den sonra yapılan inşaatlara mantolama zorunluluğu getirildiğini belirten Ekşioğlu, mantolamada kat maliklerine düşen miktarın, arsa payı üzerinden hesaplandığını söyledi.

Mantolama arsa payı üzerinden hesaplanır
ÇerkezköyBakış - Ekşioğlu yapı malzemeleri sahibi Cafer Ekşioğlu, mantolamanın önemi ve çok katlı yapılarda yapılan mantolama maliyetlerinin nasıl hesaplandığı ile ilgili bilgi verdi.
MANTOLOMA ZORUNLU
Isı ve ses izolasyonunun halk arasındaki ismi olan mantolamanın Çerkezköy’de  son günlerin revaçta olduğunu belirten Ekşioğlu, “2 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren 5627 sayılı Isı Verimliliği Kanununa göre Mayıs 2007’den sonra yapılan inşaatlara mantolama zorunluluğu getirildi. Aynı kanun Mayıs 2017’ye kadar inşa edilen mevcut binaların mantolanmasını emrediyor. Bu konuda ciddi yaptırımlar var. Mayıs 2017’den itibaren daire alım-satımlarında EKB ( Enerji Kimlik Belgesi) istenecektir. EKB’si olmayan dairelere satış izni verilmeyecektir. Öte yandan EKB’si bulunan daireler yapılacak uygulama ile elektrikten doğalgaza birçok enerji girdisini ucuza alacaklardır. EKB almak için de binaya İZODER şartlarında ısı yalıtımı (mantolama) yaptırmak gerekmektedir.” dedi
“KALİTESİZ İŞLER ORTAYA ÇIKIYOR’’
Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten bu yana pastadan pay almaya çalışanların mantolama sektörüne yöneldiğini ifade eden Ekşioğlu, “Ülkemizde popüler olan her şeye aşırı bir rağbet olması olağan bir durumdur. Tabiri itibariyle, alçı çeken ustadan, sıva yapan kalfaya kadar herkes bu işe soyundu. Bilimsel gerekliliğin hiç sayıldığı bu konuda ahbap-çavuş ilişkisine her zaman önem veren halkımız merdiven altı atölyelerde üretilmiş ürünlerle ve kalifiyesiz ustalarla mantolama yaptırmaktadır.” Şeklinde konuştu.MANTOLAMA YAPIM KARARI
banner287
Mantoloma yapım kararında en büyük işin apartman yöneticilerine düştüğünü belirten Cafer Ekşioğlu, şöyle devam etti: “Apartman Yöneticileri bir genel kurul yaparak bir prensip kararı almaları gerekmektedir. Bu kararın içeriğinde mantolama yapılması için yönetime yetki verilmesi ve banka kredisi kullanılıp kullanılmayacağının yazılması gerekmektedir. Genel kurulda kat maliklerinin yüzde 51 çoğunluğunun (sayı ve arsa payı oranına göre) imza atması yeterlidir. Bir başka deyişle 15 daireli bir apartmanda 8 bağımsız bölüm sahibi kat malikinin onayı arsa çoğunluğunun da karşılanması halinde karar yeterli olacaktır.”
“MANTOLAMA’DA FİRMA ÖNEMLİ’’
Mantolama yapılma kararının alınmasının ardından dikkat edilecek husuları da  sıralayan Ekşioğlu,”Firmanın yeterliliğine bakılmalı. Daha önce yaptığı referanslar incelenmeli. Sözleşmeyi yaparken, kullanılacak malzemenin tüm teknik şartlarını, marka ve modeli yazdırılmalı. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin işveren tarafından alınacağına dair ibare unutulmamalı. Ödeme şartlarına açıklık getirilmeli, teknik şartname mutlaka düzenlenmeli. Ayrıca görsel proje istenilmeli, Pencere kenarı ve bina köşelerine uygulanacak söveleri ve bina renklerini belirlenmelidir.” Dedi.
“48 AYA KADAR KREDİ KULLANILABİLİYOR’’
Banka kredisi ile mantolama yaptırmanın birden fazla avantaj sağlayacağını belirten Ekşioğlu Yapı Malzemeleri Sahibi Cafer Ekşioğlu,” Kredi hiç masrafsız ve 8 aya kadar sıfır faizlidir. Bu kredi düşük faizle 48 aya kadar çıkabiliyor. Kredili sistemde en can alıcı nokta; İZODER’in uygunluk belgesinin alınmasıdır. Peki nedir bu uygunluk belgesi? Banka EKO kredi kullandırmak için İZODER’den uygunluk belgesi şartı aramaktadır. Bu belge yüklenici firma tarafından hazırlanıp, apartman yöneticisinin imzası ile İZODER’e gönderilir. Belgede yer alan kullanılacak ürünlerin marka ve teknik özellikleri ile ısı verimliliğinin mühendislik hesapları yapılır. Hesaplar sonucunda mantolama yapıldıktan sonra binanın enerji katsayısı çıkar. İZODER belgenin uygunluğunu onayladıktan sonra yüklenici firma yazılan malzemeyi birebir kullanmak zorundadır.  İZODER Uygunluk Belgesi Mayıs 2017’den sonra binalara EKB (Enerji Kimlik Belgesi) almak içinde anahtar olacaktır. Binanın ölçümünü yapmaya gelen (5627 sayılı kanunla yetkilendirilmiş kişi/kurumlar) yetkiliye uygunluk belgesi verildiğinde EKB  herhangi bir analize gerek kalmadan verilecektir. Bu nedenle kredi kullanarak mantolama yaptırmak daha elverişlidir. Mantolamanın yanı sıra, çatı, asansör vb. işleri için de EKO kredi kullanılabilir.” Dedi
MALİYET ARSA PAYI ÜZERİNDEN
Mantolamada kat maliklerine düşen masraf payına da değinen Ekşioğlu şunları söyledi: “634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunun 42. maddesi uyarınca binanın verimi için yapılacak işlemlere (mantolama, çatı, asansör gibi) arsa payı oranında hesaplama yapılır. Bunun için kat maliklerinden elde edilen tapulardan biriyle Tapu Müdürlüğüne giderek, binadaki tüm kat maliklerinin kaçta/kaç oranında arsa paylarına sahip oldukları öğrenilmelidir. Bunu bir örnekle açıklayalım: Mantolama işi KDV dahil 50 Bin TL’ye anlaşıldı. Bu miktar kat maliklerine bölünür. Her kat maliki için farklı arsa payları çıkabilir. Hesaplama şöyle olmalıdır. Bir kat malikinin 20/265 arsa payı var. Oransal olarak hesaplama için 20’yi 265’e bölmeli ve çıkan sonuç 50 bin TL ile çarpılmalıdır. Çıkan sonuç arsa payına sahip kat malikinin mantolama için ödeyeceği rakamdır. Yani 3 bin 750 TL’dir.”
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 16:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
recep
recep - 2 yıl Önce

benim 96 metre kare dairem ykarda oturan 240 metrekare benle o aynı ödeyeceğiz yasada maddeyi yazarmısınız

Mustafa Çevik
Mustafa Çevik - 6 yıl Önce

öncelikle önemli bir konuda ropörtaj yaptığınız için teşekkür ederim.inşaat sektörünün en önemli detayı olan izolasyon maalesef çerkezköy de önemsenmiyor. h er eline malayı alan mantolamacı her eline şalamayı alan izolasyoncu olmuş mesleğimiz gerçektende hem insan sağlığı hemde bina sağlığı açısından son derece önemli ama maalesef işin ehli olmayan kişi ve sözde firmacıklar hem mesleğimizi ayağa düşürdüler hemde topkapı pazarcıları gibi fiyat rekabetine girdiler,buda bizim gibi i̇şin ciddiyetini bilen firmaları ve apartmanları zora sokuyor.fiyat rekabetinde x firma ucuza yaparken yönetici bizlere daha pahalıya veremiyor çünkü bina sakinlerine durumu izah edemiyor. bizler diğeleri gibi kalite ve fiyattan taviz veremiyoruz onun için hem biz hemde apartman/site yönetimi zor durumda aslında bu işin en güzel çözümü izoder uzman uygulayıcı firma listesinde olan firmaların uygulamalarını belirli bir periyotlarla teftiş edecek uygun uygulama yapmayanları deşifre edecek bu işin çözümü bu..

önder  bulut
önder bulut - 6 yıl Önce

sayın cevik sen öncelikle yapdın işlere bak ondan sonra onun bunun işine yorum yap deşifre olacak biri veya birileri varsa onlarda bellidir çerkez köy küçükdür her kez kimin ne olduğunu çok iyi biliyordur sen rahat ol

metin malçok
metin malçok - 5 yıl Önce

işyerimiz var 30 mk tapudan metre kare cetvelini cikardık ona göre hesapladık daire sahipleri kabul etmiyor

Mustafa Çevik
Mustafa Çevik - 5 yıl Önce

önder bulut.. benim yorumumda herhangi bir firma yada şahıs ismi zikredilmemişken sana ne oluyor anlamış değilim.. evet benim işimi 1987 yılından bu güne binlerce müşterilerimiz biliyor.. ve çerkezköye 2008 de geldiğimizden bu güne izolasyonunu yaptığımız yüzlerce müşterimizde bizi çok iyi biliyor.çerkezköy küçük evet onun için iyi ve kötü çok kısa zamanda belli oluyor..benim yorumuma sen neden gocundun hangi kelime zoruna gitti.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510