Meclis Üyesi sayısı 31’e çıkacak

TUİK verilerine göre Çerkezköy’ün nüfus artışını değerlendiren Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, nüfus artış hızının 2011 yılının gerisinde kalmasını ‘olumlu’ olarak değerlendirdi. Çerkezköy’ün Kızılpınar ve Veliköy ile birlikte 2012 yılı nüfus artışının yüzde 6 olduğunu söyleyerek, “ Yeni yapıya göre nüfusumuz bir yılda 6 bin 201 kişi arttı. Bu rakam, ilçede yaklaşık 2 bin konutluk bir ihtiyaç ile 2 adet 21 derslikli okulu ihtiyacını ortaya çıkardı.’’ İfadelerini kullandı. Başkan Ertem, Çerkezköy’ün nüfusunun Kızılpınar ve Veliköy ile birlikte değerlendirildiğinde 107 bini aştığını söyleyerek “Bu rakamla birlikte Çerkezköy Belediyesi nüfusu 100-250 bin arasında olan ilçeler arasına girdi. Yetkilerimiz ve hizmet alanlarımızda değişiklik olacak. 2014 yerel seçimlerinin ardından belediye meclis üyesi sayısı 31’e yükselecek’’ diye konuştu.

Meclis Üyesi sayısı 31’e çıkacak
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarını değerlendirdi.
BAŞKAN ERTEM DEĞERLENDİRMEDE BULUNDU
Çerkezköy’ün nüfusu’nun 84 bin 234, Kapaklı’nın nüfusunun 65 bin 863, Kızılpınar’ın nüfusunun 17 bin 70, Karaağaç’ın nüfusunun 10 bin 835, Veliköy’ün nüfusunun 5 bin 897, köylerin toplam nüfusunun ise 4 bin 813 olarak açıklandığını hatırlatan Ali Ertem, geçen yıldan bu yana Çerkezköy Merkezi’nin 4 bin 537 kişi arttığını belirterek, “Çerkezköy’e bağlanacak olan Kızılpınar’ın nüfusu ise geçen yıldan bu yana 1388 artarken, Veliköy’ün de 187 kişi arttı. Tüm bunların sonucunda Çerkezköy, Kızılpınar ve Veliköy’le birlikte toplam nüfus 2011 yılında101 bin 89 iken 2012 yılı sonu itibariyle 107 bin 201 oldu. Yeni yapıya göre nüfusumuz bir yılda 6 bin 201 kişi arttı, bu da yüzdelik dilimde yüzde 6.05’e tekabül ediyor.’’ Diye konuştu.
 “5 BİN KİŞİ GÖÇ YOLUYLA GELMİŞ’’
Başkan Ertem geçen yılki artış oranın ise yüzde 8’ler civarında olduğunu ifade ederek “Bu yıl yüzde 6’lık bir büyüme sevindirici, nüfus artış hızımız yavaşladı.’’ Diye konuştu. Ertem, bölgenin yoğun göç aldığını ifade ederek “Türkiye genelinde nüfus artış hızı ise yüzde 1.2 olarak gerçekleşti. Çerkezköy’ün doğum ve ölüm oranlarını hesapladığımızda Çerkezköy’ün 2012’de yüzde 4.85 oranında göç aldığı ortaya çıkıyor. Bu da Kızılpınar ile Veliköy’de dahil 4 bin 900, yaklaşık 5 bin kişinin göç yoluyla Çerkezköy’e geldiğini gösteriyor.’’ Değerlendirmesinde bulundu.
“GÖÇ BİRAZ DAHA AZALMALI’’
Türkiye profilinde genel olarak aile ortalaması 4 kişi olduğunu söyleyen Ali Ertem, şöyle devam etti: “Bununla birlikte gelen göç oranını değerlendirdiğimizde 1250 ailenin Çerkezköy’e geldiğini görüyoruz. Bu sayının biraz daha azalması lazım. Bölgenin sanayi bölgesi olmasıyla birlikte muhakkak ki göçler devam eder, ama azalması ilçede sistemin oturması açısından önemli.’’
“GÖÇ BİR ARZ- TALEP MESELESİDİR’’
Ali Ertem, göç sebebiyle ilçede her yıl 2 bin civarı konuta ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak, “1250 aile hane bazından düşünüldüğünde 1250 adet konuta ihtiyaç duyulduğunu ortaya çıkarıyor. Göç bir arz- talep meselesidir. Bu emlak sektörüne istihdam sağlanması açısından önemli, ancak durumun bir de kurum ve yerel yönetimler açısından önemi var. Kurumlar gelen göçe göre hizmetlerini arttırmaları gereklidir.’’ yorumunda bulundu.


banner287

“YILDA 21 DERSLİKLİ 2 OKUL DEMEK’’
Yaklaşık 6 binlik nüfus artışının en az 1500’ünün öğrenci olduğunu dile getirerek şöyle devam etti: “1500 öğrencinin okul ihtiyacının karşılanması demek yılda Çerkezköy’e 2 adet 21 derslikli okul yapılması anlamına geliyor. Emniyet açısından da nüfusun artması olumlu değil, yerel yönetim açısında 2 bin konut üretilmesi, bunların alt yapı, trafik, ulaşım ve park gibi ihtiyaçlarının sağlanması gibi zorlukları var. Bu durumdan şahsım olarak şikayet etmiyor rahatsız da olmuyorum. Genel şehir konsepti açısından göç oranının azalması olumludur.’’ İfadelerini kullandı.
“BELEDİYENİN KATEGORİSİ DEĞİŞTİ’’
Başkan Ali Ertem, “Nüfusu 100 bini aşmış bir ilçeyiz.’’ Diyerek, şunları kaydetti: “Belediye olarak 50 bin 100 arası nüfusa sahip olan ilçeler arasındaydık. Yani D12 kategorisinde bulunuyorduk. Ancak nüfusun artmasıyla birlikte kategorimizde olumlu bir değişiklik olarak nüfusu 100-250 bin arasında olan ilçeler arasına girdik. Yetkilerimiz ve hizmet alanlarımız da dolayısıyla değişiklik oluyor. Belediye kadrolarında da değişiklik oluyor.’’ Açıklamasında bulundu.
“2 ÇERKEZKÖY’E HİZMET ETTİK’’
Ertem göreve geldiğinde Çerkezköy’ün nüfusunun 40 bin olduğunu belirterek, “O dönemde 15 meclis üyemiz vardı. Ancak, nüfus 50 bini geçince belediye nüfus sıralamalarında sınıf atlamış ve bunun akabinde de meclis üyesi sayımız artmıştı. 100 binin geçilmesiyle birlikte de meclis üyesi sayısı 31’e çıkmış oluyor. Tabi bu durum 2014 Mart’ında gerçekleşecek seçimlerden sonra meclise yansıyacak. 9 yıl önce 40 bin olan nüfusumuza oranla şu anda 2 katın üzerinde bir artış oldu. Buçok ciddi bir rakam. Çerkezköy’ü yönetmeye talip olmuştuk, geldik gördük ki 9 sene içerisinde 2 Çerkezköy’ü yönetip hizmet etmişiz.’’ İfadelerini kullandı.
“TRAKYA’NIN 4’NCÜ BÜYÜK YERLEŞİM YERİYİZ’’
Trakya’da yerleşim yeri olarak en fazla nüfusa sahip olan yerleşim yerleri arasında  Çerkezköy’ün 4’üncü  olduğu bilgisi veren Ertem, “Trakya’da en fazla nüfusa sahip olan yerleşim yeri Çorlu, 2’inci olarak Tekirdağ, 3’üncü olarak Edirne, 4’üncü olarak Çerkezköy ve 5’inci olarak 105 bin nüfusla Lüleburgaz geliyor.’’ Dedi.
“KAPAKLI ÖNEMLİ BİR BELDEYDİ ÖNEMLİ BİR İLÇE OLDU’’
Geçtiğimiz yılki nüfus verilerine göre Çerkezköy 13 ilden büyük olduğunu belirten Ali Ertem şunları söyledi: “Kapaklı için de hayırlı olsun. 81 bin 500 nüfusa oluşan Kapaklı, Trakya’nın önemli bir beldesiyken önemli bir ilçesi haline geldi. Sonuçların hem Çerkezköy hem de Kapaklı’ya hayırlı olsun.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 12:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 6 yıl Önce

var olan vatandaşa bile sağlıklı hizmet veremiyorsunuz, bari göç hesabı yapmayın. 10 sene önce çerkezköyün nüfusu 50 bine merdiven dayamıştı bu arada. çerkezköy girişindeki tabelayı baz almayın. önemli olan belediyenin bu vatandaşlara ne kadar sağlıklı hizmet götürebildiğidir. bu vatandaşlar buraya göç edince sığıntı olarak yaşamıyor gerekli hizmetleri parasıyla satın alıyorlar.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306