Mehmet Akif Ersoy Camii’nin temeli atıldı

Karaağaç’ta yapımına bir süre önce başlayan Mehmet Akif Ersoy Camisi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Mehmet Akif Ersoy Camii’nin temeli atıldı
ÇERKEZKÖY BAKIŞ -Karaağaç Mehmet Akif Ersoy Camii'nin temel atma töreni saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
TÖRENE KATILIM YOĞUN OLDU
Mehmet Akif Ersoy Camii'nin önceki gün gerçekleştirilen temel atma törenine AK Parti Tekirdağ Milletvekili T. Ziyaeddin Akbulut, Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Karaağaç Belediye Başkanı Dr. Özkan Yücel, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Habip Bilgin, Çerkezköy İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Rüştü Eryılmaz, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, MHP Çerkezköy İlçe Başkanı Mustafa Ordu, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Sait Yazı, İl Genel Meclis Üyeleri Sami İkizler, M. Zeki Gürcün, Hasan Karaca, Abdurrahman Çiçek, Karaağaç Belediye Meclis Üyeleri, Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri, Çerkezköy Müftüsü Bayram Şahin, Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, AK Parti Kapaklı Belde Başkanı Ali Osman Orhan, AK Parti Karaağaç Belde Başkanı Metin Kanat ile çok sayıda Karaağaçlı katıldı
BAŞKAN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Karaağaç Merkez Camii İmam Hatibi Hafız Ebubekir Ezer’in Kuran-ı Kerim tilavetinde bulundu. Ardından Mehmet Akif Ersoy Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Marif Bozan, caminin yapımında katkı sağlayanlara teşekkür etti.
“İNŞALLAH EN KISA SÜREDE TAMAMLANIR’’
Dernek Başkanı Bozan'ın ardından kürsüye gelen Karaağaç Belediye Başkanı Dr. Özkan Yücel, sözlerine cami alanının tahsis edilmesinde emeği geçen başta Belediye Meclis Üyeleri olmak üzere herkese teşekkür ederek başladı. Mehmet Akif Ersoy Camii'nin tamamlanması ile birlikte beldede 2009-2012 yılları arasında 2 adet caminin ibadete açılmış olacağını kaydeden Başkan Yücel, "Hicret Camii'miz tamamlandı ve ibadete açıldı. İnşallah bu da kısa sürede tamamlanıp, hizmete açılacak" ifadesini kullandı.
“KABE’NİN BİR ŞUBESİ'NİN TEMELİ ATILIYOR’’
banner287
Karaağaç Belediye Başkanı Yücel'in ardından kürsüye gelen Çerkezköy İlçe Müftüsü Bayram Şahin, camilerin Kabe'nin birer şubesi olduğunu ifade ederek “İnşallah bu camimiz ile birlikte Kabe’nin bir şubesini buraya açmış olacağız. Allah yeryüzünde mescit ve camileri kendilerine inananlardan istiyor, onlardan bekliyor böyle bir ameli. Allah cami ve mescit yapımlarını inananların faaliyeti olarak ilan ediyor. Kalbinde iman olmayanlardan Allah böyle bir faaliyet beklemiyor” dedi.
“BİRLİK VE BERABERLİK ORTAYA ÇIKIYOR’’
Müftü Şahin'in ardından son olarak kürsüye gelen Tekirdağ AK Parti Milletvekili T. Ziyaeddin Akbulut, camilerin herkesi birleştirdiğini söyleyerek  "Dinimizin birlik ve beraberliği bu şekilde ortaya çıkıyor. Birlik ve beraberlik ruhunu yaşıyoruz." açıklamasını yaptıktan sonra "Bu camimize vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un isminin verilmesi de çok önemli ve güzel olmuş” diye konuştu.
“KİMSENİN KİMLİĞİ SORGULANMIYOR’’
Milletvekili Akbulut, yıllarca Kaymakamlık ve valilik yaptığını anlatarak “O yıllarda ‘Laiklik elden gidiyor’ eleştirileri yapılacak diye camilerimizin temel atma ve açılış törenlerine katılamıyorduk. Bu tür törenlerde dua için ellerimizi açtığımızda gazeteciler resim çekmek içini fırsat kolluyordu. Tedbili kıyafetle bu tür törenlere katılıyorduk" açıklamasını yaptı ve "Bunlar doğru değildi, din ve vicdan özgürlüğüne yapılan baskılardı. Bunlar çok şükür geride kaldı ve kalmaya devam ediyor. Farklı düşünceler, inançlar, mezheplerimiz, ırklar bizim farklılığımız, bizim zenginliğimiz. Türkiye’de herkesin beraber olduğu, kimsenin kimseyi ötelemediği bir ülke özlüyorduk. O günlere geldik. Artık kimse dilinden, dininden, ırkından dolayı yadırganmıyor. Kimsenin kimliği sorgulanmıyor.’’ İfadelerini kullandı.
İLK HARÇ ATILDI
Çerkezköy İlçe Müftüsü Bayram Şahin’in duaları eşliğinde kesilen kurbanın ardından, protokol üyeleri kürekle caminin temeline ilk harcı attılar. Caminin temel atma töreninin ardından davetlilere Karaağaç belediyesi tarafından Aşure ikram edildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306