O acılar sadece fotoğraflarda kalsın

Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) ve Acil Müdahale Ekibi’nce (AME) Çerkezköy Belediyesi Nikah Salonu’nda ‘Van Depremi, Çaycuma Köprü Çökmesi ve Gönüllülük’ konulu bir fotoğraf sergisi açıldı. Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan ve Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’in açılışını yaptığı sergi öncesi acil durumlarda yapılması gerekenlere ilişkin bir tatbikat da yapılarak, Çerkezköy’de MAG Gönüllüleri kurulacağı müjdelendi.

 O acılar sadece fotoğraflarda kalsın
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - MAG ve AME tarafından Van Depremi ve Çaycuma köprüsü çökmesinde çekilen fotoğraflar Çerkezköylülerle buluşuyor.
GENİŞ KATILIM GÖZLENDİ
Önceki gün saat 12.30’da Çerkezköy Belediyesi Nikah Salonu’nda sergilenen fotoğrafların açılış törenine Çerkezköy Kaymakamı Ayhan Bayhan, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan İnce, Çerkezköy İlçe Milli eğitim Müdürü A. Hamdi Zenginal, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi Mıüdürü Şenol Sinan Ekinci, AK Parti Çerkezköy Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Nuran Yeşil, Sağlık Grup Başkanı Olcay Palak, CHP’li belediye meclis üyesi Faruk Bal, İstanbul MAG  Dernek Başkanı  ve AME Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı,  MAG ve AME Ekipleri ve çok sayıda partili katıldı.
BELEDİYE ÇATISINDA TATBİKAT
Afet zamanlarında gönüllü olarak vatandaşlara yardımcı olan MAG ve uzman olan AME Ekipleri’nce sergi açılışı öncesinde acil durumlarda neler yapılması gerektiğine ilişkin bir tatbikat gerçekleştirilerek, rol gereği belediye çatısında bulunan yaralı bir vatandaş sedyeye alınarak halat yardımıyla aşağıya indirildi. Protokolden ve tatbikatı izleyen vatandaşlardan büyük alkış alan gösterinin ardından ise, bina içerisinde bulunan bir vatandaş da çatıdan inen 2 görevlinin yardımıyla güvenlik önlemleri altında halata bağlanarak yere indirildi. Kurtarma gösterisinin ardından halat yardımıyla çatıdan inen 2 görevlisi ise halat üzerinde baş aşağıya dururak Çerkezköy Belediye Flaması ve Türk Bayrağı açarak, izleyenlerin takdirini kazandı. 
“DEPREM BİLİNCİ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ’’
Ahmet Yılmaz ve Şirin Kahraman’ın düzenlediği serginin açılışı öncesinde basın mensuplarına bilgi veren Ahmet Yılmaz sergide yaklaşık olarak 300’e yakın fotoğraf bulunduğunu belirterek, ‘’Deprem bilinci oluşturmak istiyoruz. Bilinçsize yapılan binaların afet sonrası oluşturacağı felaketler hakkında bilgi vermek hedefiyle sergiyi gerçekleştiriyoruz.’’ dedi. 
banner287
“ÇERKEZKÖY’DE MAD OLUŞTURMAK İSTİYORUZ’’
Serginin bir diğer düzenleyicisi olan ve 22 yıldan bu yana Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde çalışan Şirin Kahraman ise, Çerkezköy’de MAD Gönüllüleri oluşturmak istediklerine dikkat çekerek, şunları kaydetti: ‘’Amacımız, Çerkezköy için insanların bilinçli bir oluşum içene girmelerini sağlamak. Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan İnce’nin yardımları ile Çerkezköy’de MAD’lar oluşturmaya karar verdik. ‘’
“AFETLERDE GÖNÜLLÜK ESASINI UYGULAMAYA ÇALIŞIYORUZ’’
İstanbul Mag Dernek Başkanı ve AME Türkiye Koordinatörü Hüseyin Karadayı da afetlerde gönüllülük esasını uygulamaya çalıştıklarının altını çizerek, ‘’Çoğumuz konusunda uzman olmasına rağmen, biz bu alanı bir uzmanlık alanı değil de gönüllük işi olarak görüyoruz.’’
“ENDONEZYA’DA 300 BİN, JAPONYA’DA İSE 21 BİN ÖLÜ VAR’’
‘’Afetlerde önemli olan toplumun hazırlıklı olması’’ diyen Karadayı şöyle devam etti: ‘’Kamunun yaptığı hazırlıklardan eğer toplum, haberdar değilse, insanlar sistem içinde değilse afetlerle mücadelede yetersiz kalınır, bu da can kaybını arttırır. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Endonezya’da gerçekleşen Sumatra Kasırgası’na hazırlıksız yakalanan 300 bine yakın insan hayatını kaybederken, Japonya’da depremin ardından gerçekleşen tsunamide yaşamını yitiren insan sayısı ise 21 bin olmuştur.’’
“JAPONYA’DA GÖNÜLLÜ, TÜRKİYE’DE PROFESYONEL ÇOK’’
Afetle mücadelede gönüllü olmanın üzerine vurgu yapan Karadayı Japonya’da afetle mücadelede yer alan profesyonel kitlenin 120 bin, gönüllü sayısının bir milyon 212 bin olduğu bilgisi vererek, ‘’Türkiye’de ise 200 bin profesyonel var iken gönüllü sayısı sadece 30 bin.’’ dedi. 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510