banner265

banner571

Ordu da greyder tartışmasına katıldı

26.Dönem Tekirdağ Bağımsız Milletvekili Adayı Mustafa Ordu, Çerkezköy Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısında tartışma konusu olan belediyeye greyder bağışına yazılı bir açıklama yaparak katıldı.

Ordu da greyder tartışmasına katıldı
banner301
Greyder bağışının meclisin ortak kararıyla alındığını belirten Ordu “Bağış meclis kararıyla kabul edilmiştir dolayısıyla şartlı bağıştır. Ötesi müfettişlerin ve gerekirse yargının bileceği iştir. Bunun dışındaki polemikler boş laf ve dedikodudan öteye gitmez” dedi.

Çerkezköy Bakış - 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan milletvekilliği genel seçimlerine Tekirdağ’dan bağımsız milletvekili adayı olarak giren Mustafa Ordu, greyder bağışını yazılı bir açıklama yaparak değerlendirdi.

ORDU YAZILI AÇIKLAMA YAPTI

Yazılı bir açıklamada yapan Mustafa Ordu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Temmuz ayı olağan meclis toplantılarında AKP grubu adına söz alan konuşmacı; ‘GMKP Mahallesi hudutları içinde bulunan 36 dönüm yer kaplayan ve mevcut imar planlarında orta yoğunluklu konut alanı emsal 1.50 yükseklik 30.50 metre yapılaşma şartlarında bulunan 1478 ada 1 numaralı parselde yapılması istenilen değişiklik ile arsanın tamamının ticaret alanına dönüştürüleceğini’ açıklamıştır.

ÇEŞİTLİ AÇIKLAMALAR YAPILDI

Konuşmacı sözlerinin devamında bu arsa sahibinin imar planı tadilatı yaptırmak için belediyeye güya şartsız menfaat sağlamış olduğunu iddia etmiştir. Konuşmacıya  göre yeni olmayan, fiyatı da belli olmayan bir greyder belediye meclisinin huzuruna getirilmiş ve oy birliğiyle bu meclis bu bağışa evet demiştir. Kendilerine göre yapılan bağışın şartsız bir bağış olmadığını sözlerine ekleyen AKP grubu adına söz alan konuşmacı; ‘Bu ikna yoluyla belediyeye kazandırılan greyderin karşılığında imar tadilatı yapılmasına şartsız bir bağış diyebilir miyiz? Bunu herkes kendine sorsun. Greyder pazarlıklarını kimler yaptı bilmiyoruz. Aramızda bilenler mutlaka vardır’ diyerek sözlerini sürdüren konuşmacı ‘Tekirdağ meclisinde grubum adına yaptığım konuşmada bu tadilatın anlaşmalı bir tadilat ve sakıncalı olduğunu, bu tadilatın görünürde belediyemize menfaat sağladığı açık ve net bir şekilde olduğunu ifade ettim. Bu fiilin Türk Ceza Kanunu’nda görevini kötüye kullanarak irtikap suçu işlendiği izlenimini verdiğini
açıkça ifade ettim’, diyerek sözlerini tamamlamış ve belediye başkanı ile meclis üyelerini zan altında bırakmıştır.    

“BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİN SAVUNMASI ZAYIF KALDI”

AKP grubu adına söz alan konuşmacının suçlamalarına karşı belediye başkanı ve meclis üyelerinin savunmaları zayıf kalmıştır. Kamuoyu konunun açıklığa kavuşması için daha doyurucu ve kafalarda soru işareti bırakmayacak açıklamalar beklemektedir. Vakit geçirilmeden bu açıklamalar yapılmalıdır. Öte yandan AKP grubu adına söz alan konuşmacının mecliste oy birliği ile aldıkları bağışı kabul etme kararını inkar etmek için yaptığı manevranın ibretle izlenmesi gerektiğine dikkat çekmek isterim. Dün kabul ettiğinizi yarın inkara kalkışırsanız; sizin ne olduğunuzu vatandaş zaten bilir ve değerlendirir de, asıl önemli olan bu tür hareketler bulunduğunuz kurumlara onarılması çok zor olan zarar verir, vatandaşın kurumlara güvenini yok edersiniz.

“KİŞİLER GELİP GEÇİCİ, KURUMLAR KALICIDIR”

Kişiler gelip geçici, kurumlar kalıcıdır. Kurumların güvenirliğini yok etmemek ve ona göre davranmak gerekir. Bir başka önemli konu da; Bu olayın, geçmiş dönemlerde 5 yıl belediye başkanlığı yapmış birinin şartlı bağış ile şartsız bağışın belediyenin hangi organı tarafından kabul edileceğinden habersiz olduğunu ortaya çıkartmış olmasıdır ki; bize Çerkezköy’ün yasalardan haberi olmayan biri tarafından 5 yıl yönetildiğinin ibret verici bir kanıtıdır. 5393 sayılı belediye kanunu, Belediye Meclisinin görev ve yetkileri bölümüne bakıldığında; Madde 18- g) bendinde Belediye Meclisinin ancak Şartlı Bağışları Kabul etme yetkisi olduğu görülür. Yine aynı kanunun Belediye başkanının görev ve yetkileri bölümüne bakıldığında Madde 38-l) bendinde Belediye başkanının Şartsız bağışları kabul etme yetkisi olduğu görülür.

“AKP GRUBU DA GREYDER BAĞIŞINA EVET DEDİ”

5 yıl belediye başkanlığı yapmış birinin bağışın meclis kararıyla kabul edilmesinin ancak şartlı bağışlarda olacağını bilmesi gerekirdi. Kafalarda başka hesaplar var da onun için o gün evet demişler, o hesap gerçekleşmediği için bu gün hayır diyorlarsa onu bilemem. Ancak sonuçta greyder bağışının mecliste oy birliği ile kabul edilmiş olması bir irtikap suçu oluşturursa AKP grubu bu suça ortak olmuştur. Çünkü Belediye Meclisi greyder bağışını oy birliği ile kabul etmiştir. Yani AKP’li üyeler de greyder bağışının kabulüne evet demişlerdir. Şimdi yan yattı, çamura battı senaryoları ile kıvırtmak bu gerçeği değiştirmez. Bağış meclis kararıyla kabul edilmiştir dolayısıyla şartlı bağıştır. Ötesi müfettişlerin ve gerekirse yargının bileceği iştir. Bunun dışındaki polemikler boş laf ve dedikodudan öteye gitmez. Son meclis toplantısında AKP’li konuşmacı dilekçe vermekten falan bahsederek aklı sıra belediye başkanını tehdit etmeye de kalkmıştır.

“BÖYLE BİR DİLEKÇE OLAMAZ”

Böyle bir dilekçenin olamayacağı ortadadır. Greyder bağışında eğer bir suç işlenmişse belediye meclisi oy birliği ile bağışı kabul ettiğine göre AKP’li meclis üyeleri de bu suça ortak olmuştur. Dolayısıyla kendi kendilerini şikayet gibi bir olayın 15 yıllık AKP icraatlarına bakıldığında gerçekleşmesini beklemek mantıklı bir davranış olmaz. Tam tersi AKP kadroları benzer hatta daha vahim olayların üzerini örterek gizlemek için bütün imkanları seferber etmiştir. Hatta bu tür olaylara bulaşanları korumak için kendi kadrolarına bile alabilmişlerdir.

“DEVLET ŞİMDİ OKUL YERİ ARIYOR”

Geçtiğimiz dönemlerde Çerkezköy’de yerel siyaset yapan bir yönetici o zaman Çerkezköy ilçe sınırlarında bulunan İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan okul yerini arsa ofisinden okul yapacağı vaadi ile satın almış daha sonra bu arsayı ifraz ettirerek 3 parçaya bölmüş, bir parçaya otel, ikinci parçaya yüzme havuzlu rezidans yapmış, üçüncü parçayı da kimine göre benzinlik kimine göre de AVM yapmak için bekletmektedir. Okul yerinin yağmalanmasını izleyen devlet şimdi okul yapmak için aynı mahallede arsa aramaktadır. Devletin okul yapılmak için planlanan arsasından bu kadar büyük ve organize bir zenginleşmenin ikinci bir örneği Trakya’da yok da Türkiye’de var mı doğrusu bilmiyorum. Yine aynı yöneticinin kendi havuzlu villasının olduğu arsaya imar kanunu yok sayılarak yaptığı bina yola tecavüz etmedi mi? Duyarlı vatandaşların şikayeti üzerine binanın yola tecavüz eden kısmı yıkılarak diğer kısmı kullanılmaya devam etmedi mi?

“YÜREĞİMİZ DAĞLANIYOR”

İrtikaptan da yargılanan ve dava nasıl olduysa zaman aşımına uğradığı için cezadan kurtulan bu yerel yönetici şimdi hangi siyasi partide siyaset yapıyor? Bilenler hemen hatırlamıştır: Evet bu yerel siyasetçi şu anda AKP’de yerel siyaset yapıyor. Benzer  hatta daha vahim olaylara karışan siyasilere kucak açan, onları koruyup kollayan parti şimdi kendi oyları ile kabul ettiği bağış için şikayet dilekçesi falan vermekten bahsediyor. Hadi oradan be, her gün vatan için kendilerini feda eden kahraman şehitlerimizin toprağa verildiği günlerde yüreğimiz dağlanıyor, güldürmeyin insanı. Siz kim, oy birliği ile mecliste kabul ettiğiniz greyder bağışından sözde yolsuzluk üreterek üzerine gitmek kim? Şairin VATAN için şiirinde dediği gibi: Neler yapmadık şu vatan için! Kimimiz öldük; Kimimiz nutuk söyledik. Siz ancak nutuk söylersiniz.

“NE OLACAĞINI HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”

Şimdi AKP İlçe Başkanından başlamak üzere, İl başkanı, Milletvekilleri ve Genel merkez yöneticilerine bir çağrı yapıyorum. Yolsuzluklar konusunda sicilinize küçük ve ak bir parantez açmak istiyorsanız;  İsmetpaşa Mahallesi orada duruyor. Devletten okul yapacağım diye alınan arsaya yapılan otel ve havuzlu rezidanslar orada duruyor; en yüksek rantı nasıl sağlar diye boş bekletilen ve üzerinde projeler üretilen arsa orada duruyor. Bu işleri yapan ve yargılandığı irtikap davasından nasıl olduysa zaman aşımı nedeniyle ceza almadan kurtulan yöneticinin dosyası yargı arşivinde duruyor: Ve en önemlisi o yerel yönetici de hala AKP kadrolarında yer alıyor. Yolsuzlukların üzerine gidilmesi ve tüyü bitmemiş yetimin hakkının aranması konusunda samimi iseniz şimdi ne yapacaksınız merakla bekliyorum.! Ben de her zaman olduğu gibi hesap sormak için buradayım; Çerkezköy’deyim, bu işin örtülmesine izin vermeyeceğim. Biliyorsunuz, ne olacağını hep beraber göreceğiz” 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (5)
çerkezli 6 yıl önce
sayın ordu yine duygularımıza ve bilinenlere tercüman olmuş.teşekkürler.yapılanın yapanın yanına kar kalmamasını istiyor,ve bekliyoruz.saygılar.
Doğrucu 6 yıl önce
Sayın Ordu yine doğruları söylemiş ama bunlardan utanacak adam hala ortalıkta dürüstlükten ahkam kesiyor. Pişkinliğin bu kadarına pes diyorum.
Hasan 6 yıl önce
Adam yıllarca MHP ilçe başkanlığı yaptı. Mhp den vekil adayı oldu. Bütün partileri madara etti ama haberde adamı sadece bağımsız milletvekili adayı diye tanıtmışsınız eh sizin gazeteciliğiniz de bu kadar olur. İlkokul bebesine verseniz sizdeki matbaayı daha güzel gazete basar insan içine nasıl çıkıyorsunuz sahi?
Gungor 6 yıl önce
Sn ordu ne bekliyor dun oraya niye geldikleri belli körler sağırlar birbirini agir lar sende olma san bunları söyleyecek kimse yok
Çerkezköylü 6 yıl önce
Mustafa Bey,
İma etttiğiniz kişiyi tüm çerkezköy biliyor ama hatırlatma yapmaız bencede iyi olmuş,
Namaz Vakti 03 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31