Organ ve doku bağışı sayısı azalıyor

Çerkezköy’de organ ve doku bağışında bulunanların sayısı her geçen yıl azalıyor. Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Bağışı Yetkisi Ayşe Tuna, son 6 yılda toplam 882 kişinin organ ve doku bağışı için kayıt yaptırdığını söyleyerek “Nüfusu her geçen gün artan Çerkezköy’de bu rakam oldukça az. İnsanların yaşama şansının artmasını bu bağışlarla canlı tutabilir. Biz organ bağışı yapabilecek olan herkesi organ bağışı yapmaya çağırıyoruz.’’ dedi.

Organ ve doku bağışı sayısı azalıyor
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy’de organ ve doku bağışında bulunanların sayısı giderek azalıyor.
DÜŞÜŞ YAŞANIYOR
Son zamanlarda çeşitli kampanyalarla organ ve doku nakli bağışını yaygınlaştırmayı amaçlayan Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağış Yetkisi Ayşe Tuna, son dönemlerde organ ve doku bağışı sayısında düşüş olduğunu söyledi.  
EN ÇOK BAĞIŞ 2009’DA
Doku ve organ bağışında en çok başvurunun 2009 yılında 210 kişi ile yapıldığını kaydeden Ayşe Tuna, en az bağışının ise 2008 yılından 71 bağış ile gerçekleştiğini ifade etti. 2010’da 199 olan organ ve doku bağışı sayısının sonraki yıllarda düşüşe geçtiğini belirten Tuna, 2011 yılında 171 kişi,  2012 yılında ise 137 kişinin organ ve doku bağışı için kayıt başvuru yaptığını söyledi.
“SAYI OLDUKÇA DÜŞÜK’’
2013 yılının ilk üç ayında sadece 6 kişinin başvuruda bulunduğunu söyleyen Tuna “ Bu sayı ile birlikte 2007 yılından bu yana toplam organ ve doku bağışı için kayıt yaptıranların sayısı 882’ye yükseldi. 6 yıl için bu rakam oldukça az. İnsanların yaşama şansının artmasını bu bağışlar canlı tutabilir.  Biz organ bağışı yapabilecek olan herkesi organ bağışı yapmaya çağırıyoruz. “ bilgisini verdi.
“SAĞLIKLI HER ORGAN BAĞIŞLANABİLİR’’
Ülkemizde kalp, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organların dışında kalp kapağı, kornea, kemik iliği gibi dokuların başarıyla nakledildiğini belirten Tuna “ bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir.” Dedi.
TEK YETKİLİ SAĞLIK BAKANLIĞI
Organ alımlarıyla ilgili işlemlerin konunun uzmanı doktorların bulunduğu Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastanelerinin organ nakil merkezlerinde gerçekleştiği bilgisini veren İlçe Sağlık Müdürlüğü Organ Bağış Yetkisi Ayşe Tuna “Organ bağışında bulunduğunuz takdirde organ bekleyen hastalara yaşama şansı verebilmeniz için ‘Bağış Belgesini’ bir kimlik gibi sürekli yanınızda bulundurmanız, konuyla ilgili olarak yakın akrabalarınıza bilgi vermeniz gerekmektedir.” Dedi
“NAKİLLER KOORDİNASYON MERKEZİNDEN YÜRÜTÜLÜYOR’’
Amacı bağışlanan organ ve dokuların tıbbi etik anlayışına uygun, adaletli bir şekilde en uygun alıcıya naklinin sağlanması olan Ulusal Koordinasyon Merkezi (UKS) ülkemizde organ ve doku nakli bekleyen tüm hastalarının kayıtlarını alarak buradan Türkiye’nin her noktasına organları ulaştırabiliyor.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 16:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510