banner265

banner571

Özüpak: Vaat değil, biz çözüm istiyoruz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Hükümetimizden yana bir çalışma yapıldığı bilgisini aldık, fakat bir çalışma değil de neticelendirmesini bekliyoruz. Çünkü artık vaat verilmesi safhamızı çoktan geçtik. Vaat değil, biz çözüm istediğimizi 15 Mayıs'ta Maltepe mitinginde tekrar yine haykıracağız 5 milyon topluluğumuzla.” dedi.

Çerkezköy 27.03.2022, 13:22 27.03.2022, 14:00 Bakış Haber Merkezi
banner301

Çerkezköy Bakış - Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak, Çerkezköy Bakış Gazetesi’nin sosyal medya hesabından yayınlanan ve gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü gazeteci Fırat Keskinkılıç’ın hazırlayıp sunduğu “Gündeme Bakış” programının konuğu oldu. Özüpak, burada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“BUGÜN TÜM TÜRKİYE EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARA KONUŞUYOR”
 

Yaklaşık 5 milyona yakın EYT’linin olduğunu ve bu sayının aileleriyle birlikte 15-20 milyonu ifaede etiğini belirten Özüpak, “Gelinen süreç nedir bugün tüm Türkiye emeklilikte yaşa takılanlara konuşuyor. Anayasal haklarını nereye çağına kulak verenler bize her ortamda dile getiriyor. Gelinen noktada ulaştığımız nokta evet önümüzde bir seçim arefesi bizim için kaçınılmaz bir sona yaklaştığımızın mücadelesi içerisinde olduğumuzu da biliyoruz. Hükümetimizden yana bir çalışma yapıldığı bilgisini aldık, fakat bir çalışma değil de neticelendirmesini bekliyoruz. Çünkü artık vaat verilmesi saf1hamızı çoktan geçtik. Bu dava 8 Eylül 1999'da 4447 sayılı kanunla ortaya çıkmış oldu. Yani bu süre zarfından bu zamana kadar mağduriyetler üst üste bindi. Vaat değil, biz çözüm istediğimizi 15 Mayıs'ta Maltepe mitinginde tekrar yine haykıracağız 5 milyon topluluğumuzla.

“HER SEÇİM ARİFESİNDE BİLİYORSUNUZ EYT TOZLU RAFLARDAN İNİVERİYOR”

Özüpak, “2019 yılında şu anki Çalışma Bakanımız, Aile Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Yardımcısıydı. Başkanı da sayın cumhurbaşkanımızdı. 2019 yılında bizim 20 yılımızda Ankara'da miting öncesinde bir görüşme yaptık kendileri ile Çankaya Köşkü’nde. Bir buçuk saat derdimizi anlattık. Yani emeklilikte yaşa takılanlara aylık bağlanma oranlarını, staj mağduriyetini anayasalardan mahrum bırakıldığımızı eşitlik ilkesine aykırı davranıldığında hepsini örnekleriyle dile getirdik. Evet şuan Çalışma Bakanı hem kendisinin akademik kariyeri anlamında bizi en iyi anlayabilecek bir Çalışma Bakanı. Bir görüşme bakan olduktan sonrasını yapmadık. Ama yaklaşık bir buçuk iki ay önce grup başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ile bir görüşme yaptı ekip arkadaşlarımız. Orada 2022 yılına içerisinde bir çalışma yapılacağını, ama çalışmanın nasıl ne şekilde, yeni mağduriyet mi doğuracak, ya da bu sadece her seçim arifesinde biliyorsunuz emeklilikte yaşa takılanlar tozlu raflardan iniveriyor aşağıya. Bu sadece çalışmada mı, sözde mi kalacak, yoksa icraata mı binecek, orada ser verilip sır verilmeyen bir görüşme oldu. Sadece adı çalışma. O çalışmayı biz yıllarca duyduk. O çalışmayı Faruk Çelik zamanında da duyduk. Sözler inandırıcı gelmiyor, icraat istediğimizi tekrar tekrar vurguladık.” ifadelerine yer verdi.

BİZİM TEK DERDİMİZİ ANLATMADIĞIMIZ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ KALDI”

Sizin bir görüşme talebiniz oldu mu bakanlık tarafıyla sorusuna Özüpak, “Resmi yazımızla, makamını da arayışımızla görüşmek istediğimizi belirttik. Ama cevap gelmedi. Gelse bile artık biz neyi anlatacağız. Yani Çalışma Bakanımıza derdimizi anlattık, Muhammet Emin Akbaşoğlu grup başkanvekiline anlattık. Bizim tek derdimizi anlatmadığımız sayın cumhurbaşkanımız kaldı. Ona da bizleri emeklilikte yaşa takılanlara öyle bir lanse ediyorlar ki sanki biz hükümetimize muhalifmişiz gibi.  Sanki biz onlarla işte kapı açılmışta görüşmek istemiyormuşuz gibi. Hayır, her defasında bütün yayınlarda, her ortamda diyoruz ki sayın cumhurbaşkanımız bizi bizden dinlesin, bu mağduriyeti örnekleriyle gidelim derdimizi anlatalım. Ama maalesef yansıtılan, görüşmeyi bizler kabul etmiyormuşuz gibi lanse edilmesi de ayrıca mücadelemizde sekteye uğratma çabası içerisinde bir durum yaratılmaya çalışıyor. Ama biz dik duruşumuzla asla taviz vermeyeceğiz. Sonuna kadar da o kapıları da arşınlayacağız.” dedi.

“MASANIN BİR UCUNA OTURTMAK İSTİYORUZ”

“Bizim Çalışmamız var” diyen Özüpak, “Fakat bu çalışmanın bizlere yarattığı mağduriyetin tek çözümü var. 4447 sayılı kanunun geriye alehte işletilmesi maddesinin iptal edilmesi. Bakın biz tamamen 4447 sayılı kanun iptal edilsin demiyoruz. Bu emeklilikte yaşa takılanlar mağduriyetini doğuran maddenin geri alehte işletilmesinin iptali bizim sorunumuzu çözecek. Artı talebimiz 2008 yılında şu anki hükümetimiz tarafından çıkarılan 5510 sayılı kanunun aylık bağlanma oranların bizlere yarattığı mağduriyet, yaş haddinden önüne geçmiş durumda. Nedir emekli olacak arkadaşlarımızın asgari ücretle biraz üzerinde yatırılan primleri ile 30 yılın karşılığında bağlanacak maaşı 2 bin 500 lira oluşu.  Asgari ücret 4 bin 253, bize bağlanıyor 30 yıl karşılığında 2 bin 500 lira. Biliyorsunuz yine sayın cumhurbaşkanımız 1 Ocak'tan itibaren bu haliyle belirlediler. Kime yetecek. Yani ev ekonomisi, evi  geçindirmesini iki kişi çalışsanız dahi bugünkü Türkiye şartlarında imkansız olduğunu dile getiriyoruz ve talebimiz de insan onuruna yaraşır bir maaş sistemi ile bağlanacak maaş sisteminin düzeltilmesi talebi var. Onun dışında da işte 50 yaş Finlandiya, Almanya biz o şartlara taşımıyoruz ki. 2 bin 500 liradan bahsediyoruz. 50 yaşına gelmiş olan arkadaşım zaten şu anki ortamda yaş haddini doldurup da emekli olanların safası 60 yaşına kadar bekleyecek olan arkadaşlarım var. Onlar ne olacaklar. Zaten eşitlik ilkesine aykırı davranılmış, zaten yasaların öngörülebilirliği hiçe sayılmış. Anayasal haklardan mahrum bırakılmış ve formüllerle bir yol alınmaya çalışılıyor. Resmi makamlardan o formüllerle ilgili hiçbir şey duymadık. Sadece arkadaşlarımızı bilgilendirmek adına ben dile getiriyorum. Yetkili ağızlardan duymadığımız süreçte o formüllerle bizim için geçersiz. İki tane şartımızda bütün muhalefet partisi olsun,  hükümetimiz olsun formülümüz budur deyip te o masanın bir ucuna oturtmak istiyoruz.” dedi.

“TOPLULUĞUMUZ KARAR VERECEK”

Muhalefet partileri ile bir görüşmeniz oldu mu sorusuna Özüpak, “Ana muhalefet partisinden tutun, yeni kurulan bütün muhalefet partileri bizim haklılığımıza inanıyor. Evet kul hakkı diyenler, evet anayasal haktan mahrum bırakıldı, eşitlik ilkesine aykırı davranıldı diyenler var. Biz çözeceğiz diyorlar iktidara talipler sonuçta ve Türkiye'ye mal olmuş bir mağduriyetin de temsilcileri olarak daha 22-23 Şubat'ta Ankara'daydık genel başkanlarla da görüşme yaptık. Yakın zamanda da tabii Türkiye’mizin de gündemine maalesef dur durak bilmiyor. Her gün yeni bir şeylerle uyanıyoruz. Müsait oldukları vakit çözüm önerileri ile ilgili bir basın açıklaması yapacağız. Bütün kitlemiz bilsin neyin ne olduğunu görsün, kararımızı önümüz seçim arifesi diyoruz ona göre verecek. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve vatandaşlık hakkımızı kullanırken, bize yapılan bize uygulayan, uygulanan ya da uygulanmak istenen süreçte topluluğumuz karar verecek.” ifadelerine yer verdi.

“KİM İNANACAK, BİZ İNANMAYACAĞIZ”

MHP ile görüşmeniz oldu mu? sorusuna Özüpak, “Yıllarca Milliyetçi Hareket Partisi'nin seçim beyannamelerinde yer aldık. Sayın Devlet Bahçeli bu sorunu çözecektir diye boy boy paylaşımlar, bildirgeler dağıtıldı. Cumhur İttifakını oluşturdular ve tabii biz sürekli gidip geliyoruz, görüşürüz bir STK olarak. Toplantılar yapıyoruz. İşte bizi her defasında çözeceğiz, şöyle yapacağız, böyle yapacağız, sabırlı olun cümleleriyle oyalandık. En son Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile de yaptığımız belki 30-40 kişilik ekip arkadaşımla birlikte şu cümle oldu ‘Siz bizi iktidar yapacaktınız ki biz sizin hakkınızı verelim’ Hani vatandaş odaklıydınız, hani iktidarın ortağısınız, elinizde fırsatımız var, nasıl yani dedik oradaki o cümleye. Ve şu an beni muhalif olarak görüyorlar bu cümlelerimin karşısında. Biz doğruyu söylüyoruz, biz yıllarca sizinle görüştük. Söz verdiniz. Ama biliyorsunuz  bir de 2019 yılında emeklilikte yaşa takılanlar için bir komisyon kurulsun diye bir teklif verildi İYİ Parti tarafından. İlk başta o teklifin oylaması tamam denildi. İkinci oylamada Milliyetçi Hareket Partisi'nin hayır oyunun ve AK Parti'nin oylarıyla reddedildi. Bugün sorunumuz çözümlenebilirdi. Yine orada yoklardı. Şimdi önümüz seçim arefesinde tekrarından gene biz bildirgede mi yer alacağız. Kim inanacak, biz inanmayacağız.” dedi.

5 MİLYON KATILIM BEKLENİYOR

15 Mayıs’ta Maltepe’de bir miting yapacaklarını belirten Özüpak, “Yerel seçim öncesinde yaptık Maltepe mitingimizi 2 milyona yakın bir sayı ile gerçekleştirdik ve tüm siyasi partilerin 15 Mayıs'ta başvurusu yaptığımız, sonucunu ilerleyen zamanda bütün arkadaşlarınızla paylaşacağımız bir sürece girdik. Bütün genel başkanlara, buna hükümetimiz dahil, cumhur ittifakı, muhalefet partileri dahil ayırt etmeksizin bizzat davetiyeleri ekip arkadaşlarımla birlikte Ankara'da kendimiz sunacağız. O mitinge gelmeniz gerekli. Üstüne basa basa evet 22-23 Şubat'ta görüştüğümüz genel başkanlardan sözü aldık. Ama özellikle davetiyemizle o mitinge gelmek zorundasınız hedefimiz de 5 milyon dedik. Niye, her siyasi parti kendi gönüldaşlarıyla miting alanlarında yer alıyor. Ama biz öyle değiliz. Biz bütün siyasi partilerin gönüldaşlarını taşıyan, Türkiye’nin mozaiğini yansıtan bir topluluğuz. Kitleniz burada, kitleniz haykırıyor. Kitleniz mağduriyetimizin bitirilmesi istiyor.” diye konuştu.

“SEÇİM SÜRECİNDEN UMUTLUYUZ”

Özüpak, sözlerini şöyle sürdürdü: İnancımız tam, umudumuz var mücadelemiz var ve inanıyoruz ki bu mücadele özellikle bu seçimin çok ama çok büyük önem arz ettiğini ve Türkiye'ye mal olmuş bir mağduriyete en fazla sesi çıkan topluluk olarak bizi görmezden geleceklerini zannetmiyorum. Yerel seçimler oldu, yerel seçimlerde özellikle büyükşehirlerde EYT damgasını vurdu. Bunu seçim sonrasında yaptıkları toplantıda seçimi niçin kaybettik sonucunda 1 ekonomi çıkıyor, 2 EYT çıkıyor. Düşünün yerel seçim ve bu genel seçim. Topluluğumuz bilinçlendi, topluluğumuz vaat değil icraat istiyoruz cümlemizi sonlanması adına biz bu seçim sürecinden umutluyuz. Hala bir şey olmadı o zaman söz bizde, yetkide bizde, herkes sandığına gidecek, hakkına sahip çıkacak.

Özüpak, Çerkezköy Şubesinde dernek üyeleri ve siyasi parti ve STK temsilcileri ile de bir araya gelerek bilgilendirme yaptı.


 

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 67
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 37 44
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31