Plastik atıklar hayvanlara yuva oluyor

Plastik atıklar geri dönüşüme kazandırılarak sokak hayvanları için yuva haline getiriliyor.

Plastik atıklar hayvanlara yuva oluyor
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Süleymanpaşa ve Şarköy İlçe Belediyeleri arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi kapsamında 20 adet yuva Çerkezköy Belediyesi’ne teslim edildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) ile Çerkezköy, Çorlu, Hayrabolu, Malkara, Marmara Ereğlisi, Muratlı, Süleymanpaşa ve Şarköy İlçe Belediyeleri arasında imzalanan protokol kapsamında plastik atıklar geri dönüşüme kazandırılarak sokak hayvanları için yuva haline getiriliyor.

YUVAYA DÖNÜŞEN PLASTİK PROJESİ

Konuyla ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yetkilileri “Geri dönüştürülebilir atıkların bir kolu olan plastik atıklar doğada en az 1000 yılda yok olmaktadır. Bu atıkların gelişi güzel bir şekilde çevreye bırakılması canlı sağlığını tehdit etmektedir. Aynı zamanda kullanım ömrü dolduran plastikler çeşitli alanlar için hammadde niteliğinde olması nedeniyle ekonomik olarak da önem taşımaktadır. Bu sebeplerle plastik atıkların kaynağında ayrı toplanması hem çevreyi korumakta hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve plastik atıkların kaynağında ayrı toplanmasını amaçlayan  “Yuvaya Dönüşen Plastikler Projesi” ise aynı zamanda sokak hayvanlarının da yaşam koşullarını da iyileştiriyor” dedi.

İLK TESLİMAT ÇERKEZKÖY’E YAPILDI

PAGDER’in, sözleşme imzalayan her bir belediyeye plastik atıkların geri dönüşümünden elde edilen 20 adet yuva bağışladığını, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin bu yuvaların ilçelere dağıtımını gerçekleştirdiğini kaydeden yetkililer “Böylelikle ilk etapta teslim alınmış olan 20 adet yuva Çerkezköy Belediyesine teslim edildi. En sözleşme imzalayan diğer ilçelerde de sokak hayvanları en kısa sürede yuvalarına kavuşturulacak” dedi.

ÇEVRENİN KORUNMASINA KATKI SAĞLAYACAK

İnsanların atık olarak gördüğü plastiklerin dönüştürülerek çevrenin bir parçası olan hayvanlara yuva olarak kullanılması düşüncesinin hayata geçirilmesine vesile oldukları için mutluluk duyduklarını belirten Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. H. Tamer Dodurka da “Vatandaşlarımızın evlerindeki plastikleri veya içtikleri su şişeleri gibi malzemeleri geri dönüştürülmek üzere ambalaj atıkları toplama kaplarına atmaları halinde bu tip sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesi ve çevrenin korunmasına katkı sağlanacak” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 18:17

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510