Ramazan pidesine zam yok

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın Nisan Ayı Olağan meclis Toplantısı dün saat 11.00’da Meclis Başkanı Taha Ülker başkanlığında yapıldı.

Ramazan pidesine zam yok
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın Nisan Ayı Olağan meclis Toplantısı dün saat 11.00’da Meclis Başkanı Taha Ülker başkanlığında yapıldı. Toplantıda Nisan ayı gelirinin 140 bin 316,03 TL, Nisan ayı giderinin 138 bin 49,16 TL, kasa mevcudunun 387,75 TL, banka mevcudunun 1 milyon 391 bin 432,64 TL, mizan borç bakiyesi ve mizan alacak bakiyesinin 8 milyon 345 bin 177,21 TL olduğu belirtildi. Toplantıda konuşan Çerkezköy Fırıncılar Derneği Başkanı Mehmet Sait Erdem, pide fiyatlarına zam yapılmayacağını ifade etti.

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın Nisan Ayı Olağan meclis Toplantısı dün saat 11.00’da Meclis Başkanı Taha Ülker başkanlığında yapıldı.

ÇTSO MECLİSİ TOPLANDI


Mehmet Aksoy, Aktaş Güler, Mesut Görgün, Metin Taşdelen, Özcan Doğu Kaya, Mustafa Seçkin, Talip Sivri, Mehmet Çetin ve Rasim Bilgen’in katılmadığı toplantı saygı duruşu ile başladı. Toplantının ikinci gündem maddesinde 2016 yılı Nisan ayı gelir gider cetvelleri, banka cetveli, mizan görüşüldü. İlgili gündem maddesi ile ilgili meclisi bilgilendiren ÇTSO Genel Sekreteri Hakan Gel, Nisan ayı gelirinin 140 bin 316,03 TL, Nisan ayı giderinin 138 bin 49,16 TL, kasa mevcudunun 387,75 TL, banka mevcudunun 1 milyon 391 bin 432,64 TL, mizan borç bakiyesi ve mizan alacak bakiyesinin 8 milyon 345 bin 177,21 TL olduğunu belirtti. Yapılan bilgilendirmenin ardından ilgili gündem maddesi mevcut oybirliği ile kabul edildi.

TÜRKİYE’DEN 134 FİRMA KATILDI


Meclis toplantısının bir sonraki gündem maddesinde de Hannover Messe 2016 fuarına yapılan ziyaret ve iş gezisi raporu sunuldu. Fuar ve iş gezisi ile ilgili bilgi veren ÇTSO Muhasebe ve Satın Alma Uzmanı Erhan Akı, “Hannover Messe 2016 fuarı ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in açılışını yaptığı dünyanın önde gelen ticaret fuarlarından Sanayi 4.0 ana temasıyla 25-29 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı. Bu yılki partner ülkesi ABD olan fuarın Türkiye milli katılım organizasyonu ile İstanbul Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirildi. Türkiye’yi 134 firmanın temsil ettiği fuara 75 ülkeden 5 bin 200 firma katıldı. 2016 Hannover Messe’de Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak Yönetim Kurulu, meclis üyelerimiz ve üyelerimiz ile birlikte yer aldık.

YURT DIŞI KATILIM ORANI YÜZDE 58


Fuara yurtdışı katılım oranının yüzde 58 olduğunu kaydeden Akı “En çok katılım sağlayan ülke Almanya oldu. Fuarda araştırma ve geliştirme
teknolojileri, elektrik ve hibrid teknolojileri, elektrik depolama sistemleri, endüstriyel üretim teknolojileri, sanayi otomasyonu teknolojileri, bilgi işlem sistemleri, rüzgar teknolojileri, vakum ve basınçlı hava teknolojileri, yüzey teknolojileri ve otomasyon ön plana çıktı” dedi.

SON DERECE FAYDALI OLDU

banner287

Fuar ve iş gezisi ile ilgili bilgilendirmesini sürdüren Akı “Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası olarak organize ettiğimiz Hannover İş gezisi organizasyonu yüzde 50 KOSGEB destekli olup, geziye katılan 12 firmamız katılım bedelinin yarısını KOSGEB’ten talep edebileceklerdir. Fuara katılan firmalarımız fuarın fayda sağladığı konusunda görüşlerini belirterek önümüzdeki yıllarda da fuarda stant açabileceklerini belirtmişlerdir. Fuar ve iş gezileri, firmalarımızın ufuklarının açılmasına ve kendi sektörlerindeki yenilikleri gözlemlemeleri ve iş bağlantıları kurabilmeleri açısından son derece faydalı olmuştur” dedi. Yapılan bilgilendirmenin ardından toplantının dilek ve temenniler bölümüne geçildi.

TÜRKİYE’YE ZARAR VERECEK


Toplantıda söz alan meclis üyesi Muharrem Yamaç “Fuara ABD Başkanı Barack Obama da geldi. Obama, Almanya Başbakanı Merkel ile birlikte Trans Atlantik Gümrük Birliği Anlaşmasını yapmak istiyor. Bu anlaşmanın Türkiye’ye 20 milyar dolar zarar vereceği söyleniyor. Türkiye’yi Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’ne alırlarsa sorun olmayacak gibi görünüyor. Yeni anlaşma ile Gümrük Birlik Anlaşmasından dışlanacağımıza dair bir izlenim var. Umarım bu zararı yaşamayız” dedi.

BÖLGE İÇİN FAYDALI OLACAK


Bunun üzerine konuşan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva da “Bu konu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de gündeminde. Görüşmeler devam ediyor” dedi. ÇTSO meclis Üyesi Muharrem Yamaç, fuarda Ar-Ge çalışmalarına ilişkin izlenimlerini de paylaştı. Bölgesel bir ar-ge merkezi oluşturulması konusunun üzerinde durulması gerektiğini kaydeden Yamaç “Bölgesel Ar-Ge merkezi yaratmak bölge için faydalı olacaktır” dedi.

PİDE FİYATLARINDA ARTIŞ YOK


ÇTSO Meclis Başkanı Taha Ülker de bu konuya ön ayak olmalarının çok önemli olduğunu ifade etti. Aynı zamanda ÇTSO meclis üyesi olan Çerkezköy Fırıncılar Derneği Başkanı Mehmet Sait Erdem, toplantıda yaptığı konuşmada pide fiyatlarına değindi. Ramazan ayına kısa bir süre kaldığını belirten Erdem “Bu sene pide fiyatında artış olmayacak. 3 yıldır ekmek fiyatları ile ilgili bir çalışmamız olmadı. Bu yıl da ekmek fiyatları ile ilgili bir çalışmamız olmayacak. Vatandaşlarımız ramazan ayında pideleri geçtiğimiz yılın fiyatlarından alacaklar” dedi.

İFTAR PROGRAMI HAKKINDA KONUŞTU


Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva da, Ramazan ayında oda tarafından düzenlenecek olan iftar yemeği programı ile ilgili meclis üyeleri ile fikir alışverişinde bulundu. Düzenlenecek olan iftar yemeği için Çerkezköy, Kapaklı ve Saray’da yer bulmakta zorlandıklarını ifade eden Kozuva, “Bunu Silivri’de yapmak zorundayız. Ama bölgemizin parasının yine bölgemizde kalmasını arzuluyoruz. Bir alternatif olarak iftar yemeğini Çerkezköy, Kapaklı ve Saray olmak üzere 3’e bölmeyi düşündük” dedi. Meclis üyeleri de konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Yapılan görüşmelerin ardından toplantı sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2016, 18:12

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner562

banner306

banner510