Sakatlar Derneği’nden minik öğrencilere anlamlı sunum

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi, toplumda engelli bilicini arttırmak ve çocukların ileride kötü sonuçlar doğurabilecek kazalarla karşılaşmalarını önlemek amacıyla gerçekleştirdiği okul ziyaretlerine Kapaklı Anaokulu ile devam etti. Kapaklı Anaokulu’ndaki minik öğrencilerle bir araya gelen Dernek Başkanı Hayrettin Çetinkaya ve beraberindekiler, öğrencilere bir yandan nasıl engelli olduklarını anlatırken, bir yandan da aynı duruma düşmemeleri için nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda sık sık uyarılarda bulundular.

Sakatlar Derneği’nden minik öğrencilere anlamlı sunum
ÇerkezköyBakış -Toplumda engellilik bilincini artırma adına okullarda sunum gerçekleştiren Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesinin yeni durağı Kapaklı Anaokulu oldu.
SAKATLAR DERNEĞİ OLARAK ANAOKULUNU ZİYARET ETTİLER
Önceki gün saat 11.00’da Kapaklı Anaokulu’nu ziyaret eden Dernek Başkanı Hayrettin Çetinkaya ile yönetim kurulu üyeleri minik öğrencilerle yakından ilgilendiler. Konuşmasında minik öğrencilere kendisinin ve dernek üyelerinin nasıl engelli olduğunu anlatan Çetinkaya, kendisinin 8 yaşındayken yola kaçan bir topun peşinden dikkatsizce gitmesi sonucu araç çarpması nedeniyle sakat kaldığını söyledi. “Ben de sizin yaşlarınızda, sizin gibi sağlıklı, yürüyüp, koşabilen bir çocuktum” diyen Çetinkaya, geçirdiği kaza sonrası bacağını kaybettiğini ve şu an protez bacakla yaşadığını ifade etti.
DERNEK ÜYELERİNİN BAŞINDAN GEÇEN OLAYLARI ANLATTI
Minik öğrencilere, diğer üyelerin hikayelerini de anlatan Çetinkaya, “Yolda yürürken anne babanızın elini kesinlikle bırakmayın. Bir arkadaşımız da 12 yaşında yağışlı bir havada kaldırımda yürürken, birinin attığı muz kabuğuna basıp kafa üstü düşmüş ve omuriliğini zedeleyerek sakat kalmış. Sizler bunu düşünerek yola muz kabuğu atmayın. Gördüğünüzde de kaldırıp çöpe atın. Çünkü biri sakat kalabilir. Sizler ileride işinizi en iyi şekilde yapın. Şu anda da derslerinize çok iyi çalışın ve seçeceğiniz meslekte başarılı birer bireyler olun. Sakat kalmayı bizler istemedik ve bazen de bu doğuştan gelen bir durumdur. Hiçbir zaman engellilerle ya da doğuştan bir rahatsızlığı olan arkadaşlarınızla dalga geçmeyin.’’ Dedi.

banner287


“TOPLADIĞINIZ KAPAKLARLA TEKERLEKLİ SANDALYE ALDIK’’
Çetinkaya ayrıca, minik öğrencilere kola, cips gibi ürünleri tüketmemeleri yönünde de öğüt verirken, daha sağlıklı yiyecek ve içecekleri tüketmelerini istedi. Ziyaret esnasında, çocuklara kapak toplayıp toplamadıklarını soran Çetinkaya, minik öğrencilerden ‘Evet’ cevabını alırken, bu davranışlarından ötürü öğrencilere teşekkür ederek, “Bakın bu tekerlekli sandalyeyi sizin topladığınız kapaklarla aldık. Topladığınız kapakları değerlendirerek bunun sonunda da ihtiyacı olanlara veriyoruz. Kapak toplamaya devam edin. Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi olarak 6 katlı yeni bir bina yaptık. Bina içinde sizin yaşınızdaki engelli çocuklar için de bir kat ayırdık. Çocuklar burada zamanlarını değerlendirip, yaptıkları ürünlerden gelir de elde edebilecekler. Engelli ailelilerinin en çok düşündüğü şey, ‘Bana bir şey olursa çocuğuma kim bakacak’ sorusudur. Bunun için de bir katı misafirhane yaptık. Ayrıca binada merdiven yok. Engellilere uygun olması için tamamı rampa şeklinde yapıldı.” bilgisini verdi.
DERNEK YÖNETİMİNE ÇİÇEK TAKDİM ETTİLER
Ziyaretin sonunda, Kapaklı Anaokulu Yönetimi tarafından Dernek Başkanı Hayrettin Çetinkaya ve beraberindekilere çiçek takdim edilirken, Çetinkaya da idareci ve öğretmenlere teşekkür etti.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306