banner265

banner571

Şanlı zaferin 101’inci yılı kutlandı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101’inci yıl dönümü dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi.

Çerkezköy 18.03.2016, 18:21 18.03.2016, 18:24 Bakış Haber Merkezi
Şanlı zaferin 101’inci yılı kutlandı
banner301
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101’incü yıl dönümü dolayısıyla Çerkezköy’de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Geniş bir katılımla gerçekleştirilen programlarda duygusal anlar yaşandı. Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin yer aldığı tiyatral gösteri davetlilerden büyük beğeni topladı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101’inci yıl dönümü dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi.

“ŞEHİTLERİ ANMA YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ”


Anma etkinlikleri öncesinde Çerkezköy Belediyesi tarafından ‘Şehitleri Anma Yürüyüşü’ düzenlendi. Yürüyüşe Belediye Başkanı Vahap Akay, eşi Güliz Akay, Belediye Başkan Yardımcısı İmdat Özgör, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan ile gaziler, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya ile TSD Çerkezköy Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, şehit aileleri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Belediye Hizmet Binası önünden başlayan yürüyüş  Atatürk Caddesi, Altıyol Kavşağı ve Atatürk Viyadüğü güzergahında devam ederek Çerkezköy Şehitliği'nde sona erdi.

ŞEHİTLİKTE TÖREN DÜZENLENDİ


Çerkezköy Şehitliği’ndeki tören saat 09.30’da başladı. Törene Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcısı Hacı Ünal, Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Cumhuriyet Halk Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, Çerkezköy Jandarma Komutanı Yüzbaşı Göksel Söylemez, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Ogan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Erdoğan, İlçe Müftüsü Yusuf Tuna, İlçe Tarım Müdürü İsa Altay, okul müdürleri, gaziler, öğretmenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.ÇELENKLER ŞEHİTLİK ANITI’NA SUNULDU


Program saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sonrasında Kaymakamlık Makamı, Garnizon Komutanlığı ile Belediye Başkanlığı çelenkleri sırasıyla Şehitlik Anıtı’na sunuldu.

“TARİH KAHRAMANLIKLARA IŞIK TUTAR”


Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan Maliye Teğmen Muhammet Gedik yaptı. Muhammet Gedik konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Tarih, öyle bir aynadır ki, insan ona baktıkça geçmişin derinliklerine sürüklenmekten kendini alamaz. Millet hayatı için bu hakikat aynasının önemi büyüktür. Milletler, tarihlerinden ders ve güç alarak ayakta kalırlar. Ya da yaptıklarıyla tarih olur, sadece isimlerini yaşatırlar. Tarih, bir yandan acıları, üzüntüleri gözler önüne sererken, diğer yandan da kahramanlıklara ışık tutar.

“İSİMSİZ KAHRAMANLARIN DESTANLARIYLA BÜYÜMÜŞTÜR”


İşte Türk tarihi de böyledir. Türk Milletinin mazisi, adeta bir kahramanlıklar dizisi ve abideleşmiş şahsiyetlerin mekanı gibidir. Türk çocukları yüzyıllarca Mete Han’ların, Atillaların, Bilge Kağanların, Alpaslanların, Fatihlerin, Mustafa Kemallerin ve daha nice toprağa düşerek ‘Herc ü merc’ olmuş isimsiz kahramanların destanlarıyla büyümüştür. Onlar yeni nesile şunu öğretmiştir: “Bugünkü Türk Yurdu, yüzyıllarca verilen mücadelelerin, her bir tümseğin altında yatan binlerce kefensiz şehidin, yaşanmayan gençliklerin, kavuşulamayan hasretliklerin ve ölürcesine tapılarak tezahür eden Vatan Sevgisinin en büyük bedelidir. Adeta, baştan sona Türk’ün, o mübarek kanıyla yıkanarak milli bir mabed haline gelen, o küçük yarımadada Çanakkale’de yazılan destan bu tezahürlerden birisi olmuştur.

“ÇANAKKALE KAHRAMANLIĞIN DESTANIDIR”


Çanakkale muharebeleri sadece Türk’ün tarihinin değil, dünya tarihinin de dönüm noktalarından birini teşkil etmiştir. Çanakkale, öldü zannedilen bir milletin bütün dünyaya ölmediğinin haykırışıdır. Çanakkale, zamanın süper güçlerinin en büyük ayıbı, mazlum milletlerin haklı gururudur. Çanakkale, Türk milletinin binlerce evladını mukaddes vatan toprağına uzattığı ama namusunu çiğnetmediği bir kahramanlığın destanıdır.

“ÇANAKKALE DESTANLAŞMIŞTIR”


Çanakkale Muharebeleri, 1.Dünya Savaşı’nın içinde ayrı bir özelliği olan, tarihin kaderini değiştiren, yaşama hakkına şerefiyle ulaşan bir milletin, her şeyden önce kahramanlık destanıdır. Burada savaşan insanlar kahramanlaşmışlar, kahramanlaşarak kutsallaşmışlardır. Geçilmeyen Çanakkale bir sır değil, güçtür. Önce manevi değerlerle güçtür, sonra da silahı ile, süngüsü ile bir güçtür. Türk Ordusu saldırgana karşı dur demesini bilmiş, vatanı için milletinin özgürlüğü için canını feda etmekten çekinmemiştir. Çanakkale diye destanlaşmış olan bu savaş sadece parlak bir zafer değil, yurdunu, egemenliğini korumak için şahlanmış bir milletin en güç koşullar altında bile neler başarabileceğinin ibret verici bir kanıtı olarak asıl değerini kazanmıştır.“TÜRK MİLLETİ’NİN ŞEREF TABLOSUDUR”


Anlatılmalıdır ki Çanakkale bütün Avrupa’ya kafa tutmuş bir ordunun zafer abidesi, en haksız saldırılara maruz kalmış Büyük Türk Milleti’nin şeref tablosudur. Yine anlatılmalıdır ki Çanakkale; sömürgeci devletlere Türk tokadının indirildiği yer ve tüm olumsuzluklara rağmen kazanılan zaferinin adıdır. Çanakkale’de Türk yüzbinlerce şehidine karşılık, düşmanın toprağına adım attırmayarak onu bir kez daha vatanlaştırmış ve abideleştirmiştir.

“ÇANAKKALELER HİÇ GEÇİLMEYECEK”


Söz veriyoruz ki Çanakkaleler hiç geçilmeyecek, gökkubbeden Ayyıldızlı Albayrak hiç inmeyecek, Türk yurdumda serhat boylarında ezanlar susmayacaktır. Ve yine böyle destanlar yazabilecek güç, azim, milli birlik ve beraberlik duygusu içinde seve seve canımızı vermeye hazır olduğumuza and içiyoruz”

ŞEHİTLİKLERE KARANFİL BIRAKTILAR


Maliye Teğmen Muhammet Gedik’in konuşmasının ardından Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile protokol şehitliklere karanfil bırakarak dua ettiler.

PROGRAM HALK EĞİTİMDE DEVAM ETTİ


İstasyon Mezarlığı Şehitlik Anıtındaki çelenk sunma programının ardından 18 Mart Şehitleri Anma etkinlikleri Çerkezköy Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programlarla devam etti. Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa saygı duruşunda bulunulması, akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı. ‘Çanakkale Hisset’ isimli Çanakkale Zaferi’ni anlatan kısa film gösterimi sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ali Ercan yaptı.

ALİ ERCAN’IN SUNUMU DUYGU DOLU ANLAR YAŞATTI


Ali Ercan’ın Çanakkale Zaferi’ni anlatan şiirsel sunumu davetlilere duygu dolu anlar yaşattı.  Programa Çanakkale Şehitleri Şiiri’nin okunmasıyla devam edildi. Şiiri okul öğrencilerinden Muhammed Fatih Akşamoğlu okudu.

GİZEM NESİL GENÇ AYAKTA ALKIŞLANDI


İstiklal Marşı’nın kabulü nedeniyle düzenlenen İstiklal Marşı’nı Okuma Yarışması ilkokul kategorisinde hem Çerkezköy ilçe birincisi hem de Tekirdağ İl birinciliğini elde eden Fevzipaşa İlkokulu 4/D Sınıfı Öğrencisi Gizem Nesil Genç, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını okudu. İstiklal Marşı’nı başarıyla okuyan Gizem Nesil Genç, salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

KAYMAKAM KUBİLAY TEBRİK ETTİ


Anma etkinliğine hediye takdimiyle devam edildi. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi nedeniyle düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinciliği elde eden Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nden Selin Taşkın’a, ikinciliği elde eden Pakize Narin Anadolu Lisesi’nden Fahriye Gündoğdu’ya, üçüncülüğü elde eden Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi’nden Helin Han’a ve İstiklal Marşı’nı Okuma Yarışması ilkokul kategorisinde hem Çerkezköy ilçe birincisi hem de Tekirdağ İl birinciliğini elde eden Fevzipaşa İlkokulu 4/D Sınıfı Öğrencisi Gizem Nesil Genç’e ödüllerini Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay takdim etti. Metin Kubilay, hediye takdimi sonrasında yaptığı konuşmada öğrencileri, öğretmenleri, aileleri ile Milli Eğitim camiasını tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

HEDİYELERİ TAKDİM EDİLDİ


18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi nedeniyle düzenlenen şiir yarışmasında birinciliği elde eden Veliköy Belediyesi Ortaokulu’ndan Hilal Karademir’e, ikinciliği elde eden Raif Dinçkök Ortaokulu’ndan Rıdvan Arslan’a, üçüncülüğü elde eden Nurullah Narin Ortaokulu’ndan Beyzanur Tuğran’a ödüllerini Çerkezköy 3’üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım takdim etti. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi nedeniyle düzenlenen resim yarışmasında birinciliği elde eden Özel Gülerçin Koleji’nden Melisa Bilgen, ikinciliği elde eden Çerkezköy Tepe İlkokulu’ndan Ekin Simge Şuekinci ile üçüncülüğü elde eden Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’ndan Miray Sude Naz’a ödüllerini Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay takdim etti. Program Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin sahne aldığı Çanakkale Zaferi’ni anlatan tiyatral gösterinin ardından sona erdi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2