Şap aşılarında son üç gün

Çerkezköy İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kasım ayı başında başlatılan ‘2012 Sonbahar Dönemi Şap Aşısı’ 30 Kasım’da sona eriyor. Şu ana kadar 6 bin 400 hayvana aşı yapıldığı bilgisini veren Veteriner Hekim İbrahim Karagöz, Trakya’da hayvancılığın kaliteli bir şekilde yapıldığına da değinerek, “Trakya Bölgesi olarak Avrupa’ya süt ve et ihraç ediyoruz. Sadece Kırklareli’nden geçtiğimiz yıllarda Avrupa’ya 40 ton süt ihraç edildi.’’ ifadelerini kullandı.

Şap aşılarında son üç gün
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy’de sonbahar mevsimi şap aşıları 30 Kasım itibari ile sona erecek.
“ŞAP HASTALIĞININ EKONOMİYE ZARARI BÜYÜK OLUR’’
Yılda ilkbahar ve sonbahar olmak üzere 2 kez şap aşısı yaptıklarını ifade eden İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri bu yıl ki sonbahar şap aşılarını kasım ayı itibari ile yapmaya başladıklarını belirterek “30 Kasım tarihinde sona erecek olan şap aşısı yapımlarının gerçekleşmemesi durumunda ise bunun ekonomiye katkısı çok büyük oranda zarar olur. Çünkü, şap hastalığının ekonomiye zararı çok büyük olur. Bu hastalığa yakalanan hayvanın ağzında yaralar çıkıyor, hayvan yemekten kesiliyor, bunun da etkisiyle sütünde azalma ve akabinde pek çok olumsuzluk geliyor. Hayvandan hayvana hızla yayılan bu hastalık bu yönüyle de ülke ekonomisini çok ciddi oranda etkileyebilir.’’ Bilgilerini verdiler.
“İNSANA DA BULAŞABİLİR’’
Yetkililer, bu hastalığın hayvandan hayvana çok hızlı bir şekilde bulaşırken, hayvandan insanlara da bulaşabildiğini aktararak, “Bu hastalık insanlarda hayvanlardaki gibi ağır bir şekilde seyretmiyor. Farklı virüs gibi nitelendirilebilecek bu hastalıkta ise en yaygın olan türler A-B-C-0 türleridir. Bunun yanı sıra Suriye ve Irak gibi ülkelerden gelen Asya-1 ve Asya-2 gibi türleri de zaman zaman görülebilmektedir.’’ifadelerini kullandılar
 “CANLI HAYVAN SEVKLERİNDE ÇEŞİTLİ RAPORLAR İSTENİYOR’’
banner287
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Veterinerlerinden Dr. İbrahim Karagöz Trakya’nın ‘Arilik’ statüsü kazandığına dikkat çekerek, “Bu statü ile birlikte Trakya’ya Anadolu’dan gelen canlı hayvan sevklerinde çeşitli sağlık raporları aranıyor. Üstelik bu sadece Trakya’ya Anadolu’dan gelen canlı havyaları kapsamıyor, bölge içerisindeki canlı hayvan sevklerinde de çeşitli raporlar aranıyor.’’ Dedi.
“TRAKYA’DAN AVRUPA’YA ET VE SÜT İHRAÇ EDİLİYOR’’
Trakya bölgesinden Avrupa’ya süt ve et ihraç edildiğini İbrahim Karagöz, “Bu sevklerin ileriye dönük diğer bölgelere de yansıyacağını sanıyorum. Bunun yanı sıra hayvanı kaliteli olan bölgemizin sadece Kırklareli ilinden geçtiğimiz yıllarda Avrupa’ya 40 ton süt ihraç edildi. Trakyalı vatandaşlarımız özveriyle hareket etti, bizler de müdürlük olarak üzerimize düşeni yaptık. Tam bir organizasyon işi olan bu başarıya tüm Trakya olarak imzamızı attık.’’ şeklinde konuştu.
“AHIRDAN SOFRAYA KADAR SAĞLIK’’
Karagöz, hayvancılık çalışmalarında en titiz davranması gereken müdürlüklerin de Tekirdağ ili çevresinde olduğunu ifade ederken, bu durumun il sınırlarının tam bir geçiş bölgesinde kalmasından kaynaklandığı yorumunda bulundu. Hayvan sevkleri konusundaki kuralların da tüm yıl boyunca uygulandığını kaydeden Karagöz, “Bu durum sadece hayvanları korumak için yapılmıyor. Bu hayvanların eti ve sütünden yararlanan milyonlarca insanı da korumak için yapılıyor. Bu noktada da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde çalışan bizler sağlığın temel taşı olarak görev alıyor ve ahırdan sofraya kadar sağlık diyoruz.’’ İfadelerini kullandı.
“6 BİN 400 HAYVAN AŞILANDI’’
Öte yandan İbrahim Karagöz, küçükbaş hayvanların sadece ilkbahar dönemi olmak üzere senede bir kez aşılandığı bilgisi vererek, “Büyükbaş hayvanlar ise ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda 2 kez şap aşısı oluyor. Bu kapsamda ise kasım ayında yapmaya başladığımız şap aşılarında şu ana kadar 6 bin 400 hayvan aşı oldu.’’dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306