‘Selam’ filminin galası Lemar’da yapıldı

Dünyanın 3 farklı kıtasında çekilen ilk Türk filmi olan 'Selam' filminin galası Lemar Sinema Salonu’nda yapıldı. Yönetmenliğini Levent Demirkale’nin yaptığı ‘Selam’ filminde, Türk okullarında görev yapan 3 öğretmenin hikayesini anlatılıyor.

‘Selam’ filminin galası Lemar’da yapıldı
ÇerkezköyBakış - Dünyanın 3 farklı kıtasında çekilen ilk Türk filmi olan 'Selam' filmi, dünyada olduğu gibi Çerkezköy’de de gösterime girdi.
KATILIM YOĞUN OLDU
Senaryosunu Necati Şahin'in yazdığı, Levent Demirkale'nin yönettiği, başrollerini ise Burçin Abdullah, Yunus Emre Yıldırımer ve Hasan Nihat Sütçü'nün paylaştığı ''Selam'' filmi, Cuma günü gösterime girdi. Lemar Sinamasında Cuma günü saat 19.30’da düzenlenen filmin galasına Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Kızılpınar Belediye Başkanı Faruk Korkmaz, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Sait Yazı, İlçe Emniyet Müdürü Murat Koçabıçak ile eşi komiser Hatice Kocabıçak, Hema Endüstri Genel Müdürü Tunç Doğan, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, İlçe Sağlık Müdürü Dr.Olcay Palak, Optimed Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Ayhan Arslan, Eğitim Bir-Sen Çerkezköy Temsilcisi Ahmet Üzgün, ÇESİAD yönetimi, FEM Dershanesi Müdürü Ahmet Avcı, Anafen Müdürü Mustafa Tunç, Pera Villa Pastaneleri sahibi Şahin Aktürk ile çok sayıda davetli katıldı.
3 FARKLI KITADA ÇEKİLDİ
Yapımcılığını Eyüp Sabri Koç’un, konsept danışmanlığını Haluk Örgün’ün, yönetmenliğini Levent Demirkale’ nin üstlendiği, senaryosunu ise Necati Şahin’in yazdığı “Selam” filminin başrollerini; Yunus Emre Yıldırımer, Burçin Abdullah ve Hasan Nihat Sütçü paylaşıyor. Dağıtımını Warner Bros’un yapacağı ve çekimleri Asya, Afrika ve Avrupa’da gerçekleştirilen “Selam” filmi, 3 kıtada ve 4 farklı ülkede çekilen ilk Türk filmi olma özelliğine sahip. Selam filmi aynı zamanda 35 yıl aradan sonra Afganistan’da çekilen ilk film.


banner287

FİLMİN HAZIRLIKLARI 2 YIL SÜRDÜ
Dünyada kimsenin gitmek istemeyeceği, savaşların, açlığın ve fakirliğin yaşandığı ülkelere gözlerini kırpmadan giden fedakar öğretmenleri anlatan Selam filminin hazırlıkları 2 yıl sürdü. Dört ayda tamamlanan çekimler boyunca 50 kişilik teknik ekip ve 2 ton teknik malzeme Senegal, Afganistan ve Bosna Hersek’e taşındı.
Filmde yer alan aksiyon sahnelerinin gerçeğe uygun yansıtılabilmesi için çok sayıda görsel efekt kullanıldı. Hikayenin atmosferini yaşatan mekanlar ise Senegal, Afganistan ve Bosna Hersek’te aylar süren araştırmalar sonunda seçildi. Yurtdışında yapılan çekimlerde çok sayıda ünlü yabancı oyuncuyla çalışıldı. Ayrıca Türk kolejlerinde okuyan Bosnalı, Afgan ve Senegalli öğrenciler de filmde yer aldı. Oyunculuk performansıyla göz dolduran öğrenciler, filme ayrı bir anlam kattı.
FİLMİN KONUSU
Gittikleri ülkeleri vatanları, karşılarına çıkan farklı renk ve dildeki insanları ise kardeşleri bilen Zehra, Harun ve Adem öğretmenin İstanbul’dan yola çıkışıyla başlıyor film. Haritada yerini dahi bilmedikleri ülkelere giden fedakar öğretmenlere destek olmak için vatanlarından ayrılan üç öğretmenin öyküsü tamamen yaşanmış hikayelerden yola çıkılarak beyazperdeye yansıtılıyor. Türkiye’den dünyaya uzanan barış köprüsü kurmak üzere yola çıkan fedakar öğretmenlerin tek bir gayeleri vardı: Gittikleri ülkelere sıcacık bir Selam götürmek. Harun, Zehra ve Adem öğretmen, idealleri uğruna sevdiklerinden, ailelerinden, evlerinden, yurtlarından ayrılarak 3 farklı kıtaya doğru yola çıkar. Adem, hamile karısını geride bırakarak binlerce kilometre uzaklıktaki Bosna Hersek’e sıcacık bir selam ve dostluk götürmenin peşine düşer. Zehra, Harun’un hasretini yüreğine gömerek açlığın ve susuzluğun pençesinde olan Afganistan’a ulaşarak savaşın gölgesindeki çocuklara yardım eli uzatır. Hizmet aşkıyla yanıp tutuşan Harun ise geçmişini düşünmeden eski bir sömürge devleti olan Senegal’deki karanlığa ışık olmaya gider. Bu üç fedakar öğretmen, gittikleri ülkelerde sadece eğitimci değil, aynı zamanda anne, baba, dost ve arkadaş olabilmek için ellerinden geleni yapar. Dünya’nın en çilekeş ülkelerine barışı, dostluğu, kardeşliği, yardımı götüren bu isimsiz kahramanlar kendi hayatlarını hiçe sayarak ve eğitim fedakarlığını her şeyin üstünde görür. Üç öğretmenin hikayesi zaman zaman birbiriyle kesişirken çoğu zaman binlerce kilometreyle birbirinden ayrılır ve onlar gittikleri her ülkede solmayan birer hatıra olur.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306