Sele karşı istinat duvarlı önlem

Çerkezköy Belediyesi tarafından Çorlu Deresi etrafına sel taşkınlarında önleyici istinat duvarı örülüyor. 150 metre uzunluğunda ve 1,5 metre yüksekliğinde olacak olan duvarlar olası bir sel taşkınına karşı kalıcı bir çözüm olarak yapılıyor.

Sele karşı  istinat duvarlı önlem
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi tarafından Çorlu deresi etrafına sel taşkınlarında önleyici istinat duvarı örülüyor.
1 BUÇUK METRE
Çerkezköy’ün en köklü sorunlarından biri olan Çorlu Deresi etrafına Çerkezköy Belediyesi tarafından istinat duvarları örülüyor. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılacak olan istinat duvarlarının yüksekliği 1 buçuk metre olacak. Çalışma hakkında bilgi veren yetkililer, “Sel baskınlarında olası taşkınları normalde 10-15 santimetrelerle atlattığımız anlar oluyordu. Geçici bir önlem almak amacıyla dere kenarına sürekli toprak ve çamurlar döküyorduk. DSİ güzel bir çevre düzenlemesi yapmaya çalışırken, olası sel baskınlarına karşı yapılan çevre düzenlemesi de zarar görmüş oluyordu. Bunları her seferinde yapmamak için Mehmetçik gazinosu ile Askeri lojman kenarına set yaptık. Toplamda 150 metre uzunluğunda ve 1,5 metre yüksekliğinde duvar şeridi olacak ki taşkınlardan korusun” denildi.
SUYUN KÖPRÜDEN PATLAMASI ENGELLENECEK
banner287
Yetkililer açıklamanın devamında ise, “Seli sıyırma kapasitemiz 15-20 santimetreydi, biz onu bir metre daha yukarı çekmiş olduk. İstinat duvarlarını köprüye doğru getirdik ve şimdi oraya geçici olarak set de hazırlayacağız. Kum çuvalları hazırlatıp paket halinde dere kenarında yapacağımız bir alanda muhafaza altına alacağız. Olası sel taşkınında araçlarımız hemen paketleri alarak hem trafiği kapatacak hem de suyun direk akışını sağlayacak. Suyun köprüden patlamasını engellemiş olacağız” ifadeleri kullanıldı.
BİR HAFTA İÇİNDE TAMAMLANACAK
Çalışmaların 15 gün önce başladığını belirten Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, bir hafta içinde de dere kenarında sürdürülen istinat duvarı çalışmalarının tamamlanacağını ifade ettiler.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 13:14

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306