Seminer ile iş hayatına hazırlanıyorlar

Çerkezköy TTV METEM Çok Amaçlı Salonu’ndöğrencilere iş hayatını daha detaylı bir şekilde anlatmak amacıyla ‘İş Hayatına Hazırlık’ adlı seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak katılan isimler öğrencilere, iş dünyası hakkında çeşitli bilgilendirmede bulundular.

Seminer ile iş hayatına hazırlanıyorlar
ÇerkezköyBakış - Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi bünyesinde oluşturulan Okul Sanayi Üniversite İşbirliği ve İletişim Ekibi tarafından, öğrencilere iş hayatını daha detaylı bir şekilde anlatmak amacıyla ‘İş Hayatına Hazırlık’ adlı seminer düzenlendi.
SEMİNER DÜZENLENDİ
İş dünyasından katılımcıların yanı sıra, okuldan mezun olduktan sonra çalışmaya başlayan isimlerin de konuşmacı olarak yer aldığı seminerde, öğrencilerin iş hayatında karşılaşacakları durumlar ve kariyer öyküleri anlatıldı. Önceki gün okulun çok amaçlı salonunda saat 13.30’da düzenlenen programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Tuğrul Selimoğlu gerçekleştirdi. Seminerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Okullar Hayat Bulsun Projesi kapsamında kurdukları ekipler tarafından düzenlendiğini kaydeden Okul Müdürü Tuğrul Selimoğlu, düzenlenen seminerle kurumun imkanlarının öğrencilere daha fazla katkı sağlayacağını ifade etti.
SEKTÖRDE ÖNCE SINAV DAHA SONRA DERS VERİLİR
Gerçekleştirilen çalışmaların okula katma değer sağlayacağını ifade eden Selimoğlu, “Bu ekibimizin yaptığı çalışmada, mesleki teknik eğitimin yanı sıra sektördeki beklentilerin, başarı hikayelerinin ne kadar önemli olduğunu gösterecek. Sadece teknik bilgilerin yeterli olmadığını düşünürseniz, işletme ortamına daha rahat adapte olacağınızı düşünüyorum. Okulda önce ders çalışırsınız, sonra sınav olur. Ancak sektörde önce sınav yaparlar daha sonra ders verirler” dedi.MEZUN OLDUKTAN SONRA OKUL HEP YANIMDA OLDU
banner287
Tuğrul Selimoğlu’nun konuşmasını tamamlamasının ardından, semineri düzenleyen ekibin tanıtımı yapılırken, slayt gösterisinde ayrıca ekibin bu güne kadar çeşitli firmalarda gerçekleştirdiği çalışmalar da katılımcılara izlettirildi. Programın devamında, okuldan mezun olduktan sonra iş dünyasına giren isimler tek tek kürsüye geldi. İlk olarak konuşan okulun mezunlarından Ebubekir Aydın, okulun mezun olduktan sonra da her zaman yanında olduğunu belirtirken, arkadaşlarından bu emeğin hakkını vermelerini istedi.
OKUDUĞUM BÖLÜM GELECEĞİMDİ VE DEVAM ETMEYE KARAR VERDİM
2011-2012 Eğitim Öğretim yılının sonunda okuldan mezun olduğunu dile getiren Merve Yumlu ise, “Mezun olunca düşünmeye başladım. 4 yıl boyunca öğrendiğim birçok şey vardı. Her ne kadar uzak kalmayı seçsem de üzerimde öğretmenlerimin emeği vardı. Bizi en iyi şekilde yönlendiren yine öğretmenlerimizdir. Bazı şeylerin farkına vardım ve yeniden denemeye karar verdim. Mezun olur olmaz tekstil sektöründe sözleşmeli olarak çalışmaya başladım. Yaptığım işi biliyordum. Seve seve yapmaya başladım ve sonunda kadrolu çalışmam için teklif aldım. Yavaş yavaş anladım ki, okuduğum bölüm geleceğimdi ve sonuna kadar devam etmeye karar verdim” diye konuştu.
“ÖĞRETMENLERİNİZİN EMEKLERİNE LAYIK OLUN’’
Merve Yumlu, konuşmasının devamında şunları söyledi; “Ben bu okuldan pişmanlıkla mezun oldum. Bu okulun bizler için hazırladığı imkanlardan daha fazla yararlanabilirdim. Bu okul sizin, öğretmenlerinizin emekleri, sizlere gösterdiği itinaya, çabalara layık olun” Kürsüye gelen diğer mezun öğrenciler de, okulun gerek öğrenciyken sağladığı yararlardan ve gerekse iş dünyasına girdiklerinde sağladığı kolaylıklardan ve avantajlardan bahsederek, öğrencileri çok çalışmaları ve kaygı duymamaları yönünde uyardılar.
PROGRAM SONUNDA PLAKET TAKDİM EDİLDİ
Seminerin devamında, Türk Tekstil İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Lütfi Paker, iş dünyasının nasıl gençler aradığı hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Vakko’da Desinatör olarak görev yapan Aytül Göze, öğrencilere kariyer hikayesini anlatırken, Türk Tekstil Vakfı METEM Danışmanlık görevini yürüten Akgün Ertem de Nerede ve Nasıl Çalışmalı adlı sunum yaptı. Programda ayrıca, halen 12.sınıfta okuyan öğrenciler Okul Sıralarından İş Hayatına adlı bir sunum gerçekleştirirken, kürsüye gelen öğrenciler, tekstil hayatı hakkında görüşlerini, bölümleriyle ilgili fikirlerini aktardılar. Seminerin son konuşmasını ise okulun öğretmenlerinden Murat Kıroğlu, Kariyer Yaşamında Duygusal Zeka ve İletişim adlı sunumunu gerçekleştirdi. Programın sonunda, Aytül Göze, Lütfi Paker ve Akgün Ertem’e katılımlarından ötürü birer plaket takdim edildi.
Haber: Emrah Çoğalan

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner510