Serbest kıyafet uygulaması rafa kalkıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın ‘Okullarda tek tip kıyafet zorunluluğuna okullar ve veliler isterse dönülebilir’ şeklindeki açıklamasını yorumlayan Trakya Okul Kıyafetleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği Başkanı Yaşar Yılmaz, okullar ile velilerin istemesi halinde tek tip kıyafete dönülebileceğini söyleyerek “Tek tip kıyafet zorunluluğuna dönülmesi için büyük mücadeleler verdik. Velilerden topladığımız 70 bin imzayı ilgili kurumlara ilettik. Artık bundan sonra okullarda tek tip kıyafet uygulamasına geri dönülebilecek.’’ dedi.

Serbest kıyafet uygulaması rafa kalkıyor
ÇerkezköyBakış - Trakya Okul Kıyafetleri İmalatçıları ve Satıcıları Derneği Başkanı Yaşar Yılmaz, okullarda yeniden tek tip kıyafete geçilmesi yönünde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamalarını olumlu bulduklarını söyledi.
“BAKAN AÇIKLADI’’
Yaşar Yılmaz, Bakan Avcı’nın ‘Okullarda tek tip kıyafet zorunluluğuna okullar ve veliler isterse dönülebilir’ şeklindeki açıklama yaptığını söyleyerek “Bakan Avcı yaptığı açıklamayla tıpkı özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında da serbest kıyafet kararını velilerin verebileceğini söyledi. Bakan Avcı'nın bu mesajı, gelecek yıldan itibaren başlaması öngörülen serbest kıyafet uygulamasının her devlet okulu için zorunlu tutulmayacağını, veli kararı ile formaya devam edebileceğine işarettir.” Şeklinde konuştu.
“ÇOK MÜCADELE VERDİK’’
Yılmaz, devlet okullarında tek tip kıyafet kararına geri dönülmesi için Dernek Muhasip Üyesi Atilla Dinç, Dernek Sekreteri Selim Arıkök ve Denetleme kurulu üyesi Mustafa Yaman ile birlikte büyük mücadeleler verdiklerini söyleyerek “Verdiğimiz mücadeleler de Milli Eğitim Bakanımıza hatta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a kadar gittik. İşlerimizi aksatıp bu adaletsiz uygulamanın son bulması için çalıştık. Bu mücadelede yanımızda olan veliler, okul yönetimleri başta olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.
banner287
“70 BİN İMZA TOPLADIK”
2012-2013 eğitim-öğretim döneminde çıkan okullarda kıyafet serbestliği yasasının kendilerini olumsuz etkilediğini belirten Yaşar Yılmaz şöyle devam etti: “Biz eğitim-öğretim yılı başında bütün okul malzemelerimizi aldık ve satışa sunacağımız günü bekledik. Ancak ansızın çıkan bu yasa, biz ve bizim gibi bu işte çalışan esnaf ile imalatçıları çok zor durumda bıraktı. İflas edenler, çalışanlarını işten çıkaranlar oldu. Biz mücadele etmeye devam ettik. Bu uygulamanın hem işverenler olarak bizi, hem de sektöre darbe vuracağını her platformda belirttik. Federasyonlara konfederasyonlara üye olduk. Çalıştaylara katıldık. Halkımızı bu konuda bilinçlendirmeye çalıştık. Yaptığımız anketler ve yüz yüze görüşmelerde de okullarda tek tip kıyafet uygulamasına dönülmesi gerektiği izlenimini aldık. Okullarda tek tip kıyafete dönülmesi gerektiğini içeren bir kampanya başlattık ve velilerden 70 bin imza topladık. Bu uygulamanın kalkmasını savunan vatandaşımızın isteklerini Ankara’ya taşıdık.”
 “ADALETSİZ BİR UYGULAMAYDI”
Okul yönetimlerinin de serbest kıyafet uygulamasından rahatsız olduğunu belirten Yılmaz, şunları söyledi:  “Her gün farklı bir kıyafetle okula gitmek isteyen çocuklarımız var. Ancak bu kıyafetleri alacak imkanı olmayan aileler, vatandaşlar var.  Velilerin de bu durumdan zarar göreceğini biliyorduk. Tek tip bir kıyafetle yılda 100 TL masraf eden bir aile serbest kıyafet uygulaması ile birlikte haftada bir elbise, kıyafet, ayakkabı alacak durumda kalacaktı.  Kaldı ki çocuklarımızın, gençlerimizin de psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilecek bu kararı velilerimizin, okul aile birliği başkanlarımızın ve okul yönetimlerimizin de katkılarıyla çözüme kavuşturduk.”
Haber: Savaş Akyıldırım


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306