banner265

banner571

Sınavda ter dökecekler

Çerkezköy genelinde öğrenci ve öğrenci velilerine yönelik Aralık ayında başlatılan ‘Çerkezköy Okuyor’ yarışmasının sınavı hafta sonu yapılacak.

Çerkezköy 07.05.2016, 15:20 07.05.2016, 15:22 Bakış Haber Merkezi
Sınavda ter dökecekler
banner301

Çerkezköy genelinde öğrenci ve öğrenci velilerine yönelik Aralık ayında başlatılan ‘Çerkezköy Okuyor’ yarışmasının sınavı hafta sonu yapılacak.

BU YIL İKİNCİSİ DÜZENLENİYOR


Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen yarışmanın bu yıl ikincisi düzenleniyor. Yarışmayla kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitap okumayı özendirmek ve okumayı sevdirmek, Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanma bilincini geliştirmek, okuduğunu anlayan, yorumlayan bireyler yetişmesini sağlamak, öğrencilerin kelime dağarcığını zenginleştirmek ve güven duygusunun geliştirilmesi hedefleniyor.

5 BİN 590 ÖĞRENCİ KATILACAK


Sınava Kızılpınar 125 Yıl İlkokulu’ndan 410 öğrenci, Kızılpınar Belediyesi Çok Programlı Anadolu Lisesi’nden 26 öğrenci, 75.Yıl Ortaokulu’ndan 340 öğrenci, Atatürk İlkokulu’ndan 340 öğrenci, Recep Arif Gabralı İlkokulu’ndan 67 öğrenci, Cumhuriyet İlk-Ortaokulu’ndan 277 öğrenci, Nurullah Narin Ortaokulu’ndan 253 öğrenci, Çerkezköy Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 51 öğrenci, Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nden 6 öğrenci, Çerkezköy Tepe İlk-Ortaokulu’ndan 543 öğrenci, Fevzipaşa İlkokulu’ndan 91 öğrenci, Özel Gülerçin İlkokulu’ndan 91 öğrenci, Çerkezköy İmam Hatip Ortaokulu’ndan 250 öğrenci, Özel Gülerçin Ortaokulu’ndan 25 öğrenci, Özel Modern Fen Bilimleri Ortaokulu’ndan 15 öğrenci, Özel Gülerçin Anadolu Lisesi’nden 3 öğrenci, Özel Görür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 1 öğrenci, Özel Kültür Temel Lisesi’nden 8 öğrenci, İnci Narin Yerlici İlkokulu’ndan 176 öğrenci, Kızılpınar Atatürk İlkokulu’ndan 176 öğrenci, Kızılpınar İlkokulu’ndan 64 öğrenci, Kızılpınar Anadolu Lisesi’nden 36 öğrenci, Mevlana İlk-Ortaokulu’ndan 323 öğrenci, Nurullah Narin Ortaokulu’ndan 616 öğrenci, Pakize Narin Anadolu Lisesi’nden 150 öğrenci, Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 66 öğrenci, Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’ndan 352 öğrenci, Şehit Mustafa Baykuş İlkokulu’ndan 156 öğrenci, Raif Dinçkök Ortaokulu’ndan 70 öğrenci, Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nden 85 öğrenci, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi’nden 300 öğrenci, Hacı Fahri Zümbül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 39 öğrenci, Veliköy İlkokulu’ndan 142 öğrenci, Veliköy Belediyesi Ortaokulu’ndan 130 öğrenci, Veliköy Çok Programlı Anadolu Lisesi’nden 58 öğrenci sınava girecek. 

245 ÖĞRENCİ VELİSİ KATILACAK


Öğrencilerin yanı sıra veliler de sınava katılacak. 75.Yıl Ortaokulu’ndan 8 veli, Atatürk İlkokulu’ndan 50 veli, Recep Arif Gabralı İlkokulu’ndan 7 veli, Çerkezköy Tepe İlk-Ortaokulu’ndan 72 veli, Fevzipaşa İlkokulu’ndan 4 veli, Özel Gülerçin İlkokulu’ndan 8 veli, Çerkezköy İmam Hatip Ortaokulu’ndan 1 veli, Özel Gülerçin Ortaokulu’ndan 3 veli, Cansen Gürsoy Şen Anaokulu’ndan 3 veli, Hacı Fahri Zümbül Anaokulu’ndan 7 veli, Zehra-Mehmet Gülkaya Anaokulu’ndan 1 veli, Özel Gülerçin Anadolu Lisesi’nden 1 veli, Kızılpınar Atatürk İlkokulu’ndan 26 veli, Nurullah Narin Ortaokulu’ndan 8 veli, Pakize Narin Anadolu Lisesi’nden 4 veli, Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 1 veli,  Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu’ndan 30 veli, Şehit Mustafa Baykuş İlkokulu’ndan 3 veli, Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nden 5 veli, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi’nden 1 veli, Veliköy Belediyesi Ortaokulu’ndan 1 veli olmak üzere 245 öğrenci velisi yarışacak.

SINAV MERKEZLERİ BELİRLENDİ


Öğrenciler ile velilerin sınava gireceği okullar da belli oldu. Kızılpınar 125.Yıl Ortaokulu ile Kızılpınar Belediyesi Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri Kızılpınar Belediyesi Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde, 75.Yıl Ortaokulu öğrenci ve öğrenci velileri, Atatürk İlkokulu öğrenci ve öğrenci velileri kendi okullarında sınava girecek. Recep Arif Gabralı İlkokulu ile Cumhuriyet İlk-Ortaokulu öğrenci ve velileri Cumhuriyet İlk-Ortaokulu’nda sınava girecek. Nurullah Narin Ortaokulu, Halit Narin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencileri Çerkezköy Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nde sınava girecek. Tepe İlk-Ortaokulu öğrenci ve velileri kendi okullarında; Fevzipaşa İlkokulu, Özel Gülerçin İlkokulu, Çerkezköy İmam Hatip Ortaokulu, Özel Gülerçin Ortaokulu, Özel Modern Fen Bilimleri Ortaokulu, Özel Gülerçin Anadolu Lisesi, Özel Görür Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Kültür Temel Lisesi öğrenci ve öğrenci velileriyle Cansen Gürsoy Şen Anaokulu, Hacı Fahri Zümbül Anaokulu, Zehra-Mehmet Gülkaya Anaokulu öğrenci velileri Fevzipaşa İlkokulu’nda girecek.

38 SINAV MERKEZİNDE DÜZENLENECEK


İnci Narin Yerlici İlkokulu öğrencileri kendi okullarında; Kızılpınar Atatürk İlkokulu, Kızılpınar İlkokulu ile Kızılpınar Anadolu Lisesi öğrenci ve velileri Kızılpınar Atatürk İlkokulu’nda sınava girecek. Mevlana İlk-Orta Okulu öğrencileri kendi okullarında; Nurullah Narin Ortaokulu öğrenci ve velileri kendi okullarında; Pakize Narin Anadolu Lisesi ile Enesler Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve velileri Pakize Narin Anadolu Lisesi’nde; Şehit Dinçer Ersoy İlkokulu öğrenci ve velileri kendi okullarında; Şehit Mustafa Baykuş İlkokulu ile Raif Dinçkök Ortaokulu öğrencileri ile öğrenci velileri Şehit Mustafa Baykuş İlkokulu’nda sınava girecek.

VELİKÖY’DE TEK SINAV MERKEZİ


Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi ile Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve velileri Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Anadolu Lisesi’nde; Veliköy İlkokulu, Veliköy Belediyesi Ortaokulu ile Veliköy Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrenci ve velileri Veliköy İlkokulu’nda sınava girecek.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE 100 SORU SORULACAK


İlkokul kitap okuma yarışmasına 3., ve 4.sınıf öğrencileri katılıyor. Sorular, Yarışma Yürütme Komisyonu tarafından seçilen 7 adet kitaptan gelecek. Hazırlanan sorular listedeki okunacak kitaplardaki bilgiye bağlı kalınarak, kitabın konusu, yeri, zamanı, yazarı, şahıslar, özellikleri, akıbetleri, olaylar vb. konuları kapsayacak. Sınav, her kitaptan, çoktan seçmeli, 10’ar adet olmak üzere toplam 70 sorudan oluşacak. Yarışma süresi 100 dakika olacak.

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE 80 SORU YÖNELTİLECEK


Ortaokul öğrencilerinin soruları belirlenen 8 adet kitaptan seçilecek. Hazırlanan sorular listedeki okunacak kitaplardaki bilgiye bağlı kalınarak, kitabın konusu, yeri, zamanı, yazarı, şahıslar, özellikleri, akıbetleri, olaylar vb. konuları kapsayacak. Sınav, her kitaptan, çoktan seçmeli, 10’ar adet olmak üzere toplam 80 sorudan oluşacak. Yarışma süresi 100 dakika olacak.

LİSE ÖĞRENCİLERİNE 80 SORU SORULACAK


Lise kategorisine Çerkezköy’deki 9,10,11 ve 12. sınıf öğrencileri katılacak. Sorular, Yarışma Yürütme Komisyonu tarafından seçilen 7 adet kitaptan gelecek. Hazırlanan sorular listedeki okunacak kitaplardaki bilgiye bağlı kalınarak, kitabın konusu, yeri, zamanı, yazarı, şahıslar, özellikleri, akıbetleri, olaylar vb. konuları kapsayacak. Sınav, her kitaptan, çoktan seçmeli, 10’ar adet olmak üzere toplam 70 sorudan oluşacak. Sınav süresi 90 dakika olacak.

VELİLERE 50 SORU SORULACAK


Yarışmaya öğrencilerin yanı sıra Çerkezköy’deki tüm veliler de katılabilecek. Velilerin soruları, Yarışma Yürütme Komisyonu tarafından seçilen 5(beş) adet kitaptan gelecek. Hazırlanan sorular listedeki okunacak kitaplardaki bilgiye bağlı kalınarak, kitabın konusu, yeri, zamanı, yazarı, şahıslar, özellikleri, akıbetleri, olaylar vb. konuları kapsayacak. Sınav, her kitaptan, çoktan seçmeli, 10’ar adet olmak üzere toplam 50 sorudan oluşacak. Sınav süresi 70 dakika olacak.

SONUÇLAR AÇIKLANACAK


14 Mayıs cumartesi günü yapılacak sınav sonrasında cevaplar optik okuyucu ile okutulacak. Sonuçlar ilan edildikten sonra iki gün itiraz süresi tanınacak. Yarışmada puanlarda eşitlik olması durumunda doğum tarihlerine göre daha küçük yaşta olan yarışmacının üstünlüğü kabul edilecek. Eşitliğin devamında ise komisyon tarafından kura çekilecek.

VELİLİLERİN OKUDUĞU ESERLER


Veli Kitap Okuma Yarışması’nda okunan eserler ve yayınevleri şöyle: “İskender Pala-Od- (Kapı Yayınevi), Doğan Cüceloğlu-Başarıya Götüren Aile (Remzi Yayınevi), Üstün Dökmen-Küçük Şeyler 1 (Remzi Yayınevi), Richard Bach-Martı (Epsilon Yayınevi), Turan Oflazoğlu-Sinan (İz Yayınevi)”  Lise Kitap Okuma Yarışması’nda okunacak eserler ve yayınevleri: “Hazırlayan Pervin Ergun-Dede Korkut Hikayeleri (Akçağ Yayınları), A.Turan Oflazoğlu-Fetih (İz Yayınevi), Peyami Safa-Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (Alkım Yayınevi), G.Petrov-Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Koridor Yayınevi), Cengiz Dağcı-Yurdunu Kaybeden Adam (Ötüken Yayınevi), Mustafa Kutlu-Nur (Dergah Yayınevi), İskender Pala-Bülbülün Kırk Şarkısı (Kapı Yayınevi)”

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN OKUDUĞU ESERLER


Ortaokul Kitap Okuma Yarışması’nda Kitap Okuma Yarışması’nda okuduğu eserler şunlar: “Vladimir Tumunov-Haritada Kaybolmak (Günışığı Yayınları), Aytül Akal-Süper Gazeteciler 1(Tudem Yayınları), Feyza Hepçilingirler-Off,Dilim (Kırmızı Kedi Çocuk Yayınları), Pelin Gümüş-Hayal Kurma Dersleri (Tudem Yayınları), Luis Supulveda-Martıya Uçmayı Öğreten Kedi (Can Yayınları), E.Molnar-Pal Sokağı Çocukları (YKY Yayınevi), Koray Avcı Çakman-Almarpa’nın Gizemi (Tudem Yayınları), Figen Gülü-Amber’in Zaman Kapsülü (Tudem Yayınları)”

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN OKUDUĞU ESERLER


İlkokulu öğrencilerinin okuduğu eserler şunlar: “Miyase Sertbatur-Kırmızı Kartal (Tudem Yayınları), Antonie De Saint-Küçük Prens (Can Çocuk), Bekir Yıldız-Arılar Ordusu (Özyürek Yayınevi), Behiç Ak-Vapurları Seven Çocuk (Gün Işığı Yayınları), Sevim Ak-Vanilya Kokulu Mektuplar (Can Yayınları), Elananur Cuerr-Sadako (Beyaz Balina Yayınevi), Bilgin Adalı-Atlantis’in Çocukları 1 (Can Çocuk)”

İLK 3’E LAPTOP


İlk 3’e giren öğrencilere dizüstü (Laptop) bilgisayar verilecek. İkinci 3’e giren öğrencilere tablet bisiklet, Üçüncü 3’e giren öğrencilere mansiyon ödülleri verilecek. İlk 80 öğrenciye de Edirne’ye  Kültür Gezisi düzenlenecek. Veliler arasında düzenlenecek yarışmada ilk 3’e girecek velilere plaket, ilk 40’a girecek veliler için ise kültür gezisi düzenlenecek.

Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31