Soğuklarda yüz felcine dikkat!

Soğuk havaların iyice kendini hissettirdiği bugünlerde Çerkezköy İrmet Hospital Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm.Dr.Burcu Özdemirli Tokmak, önlem alınmadan dışarı çıkılmasının yüz felci riskini beraberinde getirdiği söyledi.

Soğuklarda  yüz felcine dikkat!
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Özel İrmet Hospital Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm.Dr Burcu Özdemir Tokmak açıklamalarda bulundu.
YÜZ FELCİ NEDİR?
İrmet Hospital Hastanesi Nöroloji Uzmanı Burcu Özdemirli Tokmak yüz felci ile ilgili bilgi vererek “Kış aylarında yüz felci vakalarının sayısı artmaktadır. Yüz felci yüz kaslarını (dudak, yanak, kaş, göz çevresi kasları) etkileyen ve çok hızlı gelişen bir felç durumudur. Yüz felcine maruz kalmamak için aşırı soğuk ve rüzgarlı havalarda yüz felcine karşı dikkatli olunması gerekir, dışarıya çıkarken boyun ve yüz kısmının korunması önemlidir. Yüz hareketlerini (dudak, yanak, kaş, göz çevresi) yapmamızı yüz siniri (fasial sinir) aracılığı ile sağlarız. Beyinden gelen hareket emirlerini yüz siniri, yüz kaslarına ileterek istediğimiz hareketleri yapmamızı sağlar. Eğer beyindeki veya yüz sinirindeki bazı hastalıklar bu iletiyi engellerse yüz felci oluşur ve yüz hareketleri kısmen ya da tamamen ortadan kaybolur. Yüz felci tıbbi olarak fasial paralizi olarak isimlendirilir.” dedi.
“HEM FONKSİYONEL HEM DE ESTETİK SORUNDUR”
Yüz felcinin hem fonksiyonel hem de estetik bir sorun olduğunu da kaydeden Tokmak, “Kişi gözünü kapatamaz, ağız köşesi aşağıya kayar, çiğneme hareketini tam yapamaz, yüzün felçli olan kısmında yüz çizgileri kaybolur, yanak dokusu aşağı sarkar. En kötü yanı mimiklerinizin kaybolmasıdır. Karşımızdaki ile en etkili haberleşme yollarından biri olan mimiklerin kaybı oldukça fazla sıkıntı yaratır. Kişi sevincini, kızgınlığını ifade edemez.” ifadelerini kullandı.
banner287
YÜZ FELCİNİN NEDENLERİ NELERDİR?
Toplumda en sık görülen yüz felci sebebi olan ve “Bell paralizisi” adı verilen durumun, yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap ve ödem oluşmasıyla geliştiğini kaydeden Uzm.Doktor Burcu Özdemirli Tokmak, “Yüz çok fazla soğuğa maruz kalan bir bölgedir. Soğuk ve rüzgar da yüzdeki virüsleri tetikler ve yüzdeki sinir uçlarında ödem oluşturabilir. Yüz felci tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu nedenle yüz felci bulguları olan hastalar hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdırlar. Bu hastaların büyük çoğunluğu tedaviyle iyileşmektedir.” şeklinde konuştu.
TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Yüz felcinin tedavisinin sebeplere göre ayrıldığını söyleyen Tokmak,” Belli paralizisinde tedavi ilaç tedavisidir. Hastanın diğer hastalıkları izin verirse (tansiyon, şeker yüksekliği veya mide problemleri) kortikosteroidler ve B vitamini ilaçlar verilir. Buna ilave olarak mide için ilaçlar, göz kurumalarını önlemek için yapay gözyaşı veya antibiyotikli kremler verilir. Hastanın dikkat etmesi gereken durumlar olarak yüz kasları üzerine masaj yapılması, sıcak uygulamaları, yüz kaslarını hareket ettirmek için sakız çiğnenmesi sayılabilir. Ramsay-Hunt sendromunda ilave olarak virüslere karşı da ilaç verilir.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 12:42

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
YORUMLAR
konuk
konuk - 3 yıl Önce

3 yıl önce bende yaşadım bu durumu enseden bi damarım çok fena yanmıştı o akşam ve yüzümde aynı şekilde ceylan da kalmamak özen gösterin sabah kalktığında kahve iiçerken bi yandan içiyorum bi yandanda kahve suzuluyodu bir ay içinde iyileştim ama psikolojik olarakta etkilemiştim Afife almayın lütfen

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306