Somuncu Baba Derneği’nden kermes

Güveniş Caddesi’nde el emeği göz nuru ürünlerin yer aldığı Somuncu Baba kermesi düzenlendi.

Somuncu Baba Derneği’nden kermes
Şefkat Gülleri Somuncu Baba Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından Güveniş Caddesi’nde kermes açıldı. Kermesten elde edilen gelir, öğrenciler ile ihtiyaç sahipleri yararına kullanılacak. Kermes ay sonuna kadar açık kalacak.

Güveniş Caddesi’nde el emeği göz nuru ürünlerin yer aldığı Somuncu Baba kermesi düzenlendi.

BİRÇOK ÇEŞİT BİR ARADA BULUNUYOR


Güveniş Caddesi’nde kermeste gönüllülerin yıl boyu el emeği göz nuru ile yaptıkları yüzlerce çeşit çeyiz, el işi ürünler gibi ürünler ile pasta çeşitleri, mantı, dolma, döner gibi onlarla yiyecek çeşidi yer alıyor. 

banner287
AY SONUNA KADAR AÇIK KALACAK


Kermes ay sonuna kadar açık kalacak. Kermesten elde edilecek gelir öğrenciler ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar için kullanılacağı öğrenildi.

SOMUNCU BABA KİMDİR?


Asıl adı Hamid Hamideddin’dir. 4. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid Han zamanında yaşamıştır. 1331 yılında Kayseri’nin Akçakaya köyünde doğmuştur. Horasan erenlerinden Şemseddin Musa Kayseri’nin oğludur. 24. kuşaktan Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in torunudur. İlk eğitimini babasından almış daha sonra ilim alanındaki çalışmalarını Şam, Tebriz ve Erdebil’de sürdürmüştür. Bayezid-i Bistâmi’nin ruhaniyetinden istifade etmiş ve Alaaddin Erdebili’den icazet almıştır.İrşad vazifesi için Anadolu’ya dönmüş Bursa’ya yerleşmiştir. Bursa’da çilehanesinin yanında yaptırdığı ekmek fırınında somun pişirip çarşı pazar dolaşarak “Somunlar Müminler” nidasıyla insanlara somun dağıtmıştır. Bu sebeple “Somuncu Baba” lâkabıyla anılmıştır.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 16:06

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510