Suçsuz yere Yunanistan’da tutsağım

Kapaklı’da ikamet eden Nihat Öztürk, yeni işe başladığı nakliye firmasına ait TIR ile Yunanistan’a yük götürdü. Mühürlü konteynırlardan 18 mülteci çıkınca, Yunanistan’da alıkonan Öztürk’e 44 yıl hapis cezası verildi.

Suçsuz yere Yunanistan’da tutsağım
CEZAEVİNDEN ‘SESİMİ DUYUN’ ÇAĞRISI
Gazetemiz Haber Merkezi’nin telefonla ulaştığı Nihat Öztürk, TIR’ı, yüküyle birlikte İpsala’da, ikinci şoför Erkan Mutlu’dan teslim aldığını, dolayısıyla, mühürlü konteynırlardan çıkan kaçaklardan haberi olmadığını vurgulayarak “Hiç suçum yokken, hapiste çürüyorum. Temyiz için başvurdum, 2016’ya tarih verdiler. Ülkemin yetkililerinden sesimi duymalarını istiyorum.” İfadelerini kullandı.
İŞ BULDUĞUNA ÇOK SEVİNMİŞTİ
Öztürk’ün Kapaklı’da ikamet eden eşi Türkan Öztürk de, eşinin bir süre işsiz kaldıktan sonra, TIR şoförlüğüne başladığını belirterek “İş bulduğuna çok sevindi. Ama ikinci seferinde böyle bir tuzağa düşürüldü. Eşim suçsuz yere Yunanistan’da tutsak tutuluyor. Sayın Başbakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yalvarıyorum. Eşimi bu uğradığı bu haksızlıktan kurtarın.” Çağrısında bulundu

ÇerkezköyBakış - Kapaklı-Yunanistan hattında sessiz sedasız, tam 3 yıldır can yakıcı bir dram yaşanıyor.
İŞ BULDUĞUNA ÇOK SEVİNMİŞTİ
Bir süre işsiz kaldıktan sonra, bir nakliyat şirketinde TIR şoförü olarak işe başlayan Nihat Öztürk’e, Yunanistan’a yük götürme görevi verildi. Gebze’den gelen TIR’ı, İpsala sınır kapısında, diğer şoför Erkan Mutlu’dan devralan Nihat Öztürk’ü, Yunanistan’da acı bir sürpriz karşıladı.
YÜKLERİN İÇİNDE KAÇAK İNSAN ÇIKTI
banner287
Yunanistan’da yapılan kontrollerde, yük konteynırlarından Pakistan ve Bangladeş uyruklu 18 kaçak mülteci çıkınca, Öztürk Ailesinin dünyası karardı. 3 yıldır Yunanistan’da tutsak bulunan ve 44 yıl hapis cezası verilen Nihat Öztürk, gazetemiz aracılığıyla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi.
Gazetemiz muhabirleri Emrah Çoğalan ve Savaş Akyıldırım’ın telefonla ulaştığı Nihat Öztürk, ekmek peşinde koşarken, kötü bir tuzağa düşürüldüğünü vurgulayarak “Çalıştığım nakliye şirketi adına, Gebze’den  bir TIR yük geldi. Benden de, İpsala Sınır kapısında yükü teslim alıp, Yunanistan’a götürmem istendi. Yükü Gebze’den Erkan Mutlu isimli diğer bir tır şoförü teslim aldı. İstanbul’da bütün gümrük işlemlerini kendisi yaptı. İpsala'ya kadar kendisi getirdi ve burada TIR’ı bana teslim etti. İşe gireli bir ay olmuştu ve bu benim ikinci yurtdışı seferimdi. Yunanistan sınırları içerisinde TIR polis tarafından durduruldu. Yapılan kontrollerde, mühürlü konteynırlardan Bangladeş ve Pakistan uyruklu 18 mülteci çıktı. Neye uğradığımı şaşırdım. Yunan yetkilileri bir türlü, şahıslardan haberim olmadığına inandıramadım.” Dedi.SESİMİZİ DUYURAMIYORUZ
Gümrük kontrollerinde yükün tekrar açılmaması ve kontrollerinin yapıldığı manasına gelen bir mührün Dorseye vurulduğunu kendisinin de TIR’ı teslim alırken bu mührü kontrol ettiğini belirten Öztürk, “Yüklerin Gebze’den yüklendiğini, mühürlerin de İstanbul Halkalı Gümrüğü’nde vurulduğunu, benim ise İpsala’dan yükü teslim aldığımı anlatmaya çalıştım ama sesimi duyuramadım. Burada sorgusuz bir infaza uğradık, sorgumuz yapılırken bir tercüman bile getirilmedi. Bana sorulan tek soru ‘evli misin, çocuğun var mı’ şeklinde oldu. Daha sonra bana 44 yıl hapis cezası verildi. Temyiz için başvurdum ama duruşma için 2016’ya tarih verildi. Burada 3 yıldır hapisteyim.10 kişilik koğuşta 45 kişi kalıyoruz. Türk yetkililerden, özellikle de Sayın Başbakanımızdan, sesimi duymasını ve devreye girmesini istirham ediyorum. Suçsuz yere burada çürütülüyorum” Çağrısında bulundu.
BENİ O ŞAHIS TUZAĞA DÜŞÜRDÜ
TIR’ı, İpsala'da kendisine teslim eden Erkan Mutlu’nun daha önce işlediği kaçakçılık suçları yüzünden Türkiye'de arandığını ve Romanya'ya kaçtığını belirten Öztürk, “Ben ve ailem, geçim derdi içindeyken, büyük bir oyunun kurbanı olduk. Çoluğumuz, çocuğumuzdan uzak kaldık. Konsolosluk ve Dışişleri Bakanlığı’na başvuruları yaptık, ancak geri dönülmedi. Türk makamlarına sesleniyorum. Lütfen yardım edin. Suçsuzum, en azından bu cezayı kendi ülkemde çekmek istiyorum.” Dedi.
NE OLUR YARDIM EDİN
Eşinin bir suçu olmadığına inandığını belirten Nihat Öztürk’ün eşi Türkan Öztürk de “3 yıldır, eşimi göremiyorum. Askerlik çağında iki tane oğlum var. Onların bütün sorumluluğu bana kaldı. En zor zamanımızda eşim böyle bir haksızlığa uğradı. Eşim suçsuz yere Yunanistan’da tutsak tutuluyor. Ne yapacağımızı bilemez hale geldik. Sayın Başbakanımıza ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yalvarıyorum. Eşimi uğradığı bu haksızlıktan kurtarın. Ne olur, bizi çaresizliğimizle baş başa bırakmayın.” diyerek gözyaşı döktü.
SESLERİNİ DUYAN OLACAK MI?
Kapaklı’dan yükselen feryadın, Ankara’ya ulaşıp ulaşmadığını ise, önümüzdeki günler gösterecek. 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 09:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
erdal
erdal - 6 yıl Önce

ekmek parası için ne hallere düşüyoruz .vay türki̇yem vay daha neler göstercek bu akp bi̇zlere

kumpas
kumpas - 6 yıl Önce

allah yardımcınız olsun, inşallah sesiniz ankaradan duyulur

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510