banner265

Taşkınların önüne geçilecek

Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İnşaatı’nın temel atma töreni yoğun bir katılımla yapıldı.

Çerkezköy 20.10.2015, 18:35 20.10.2015, 18:38 Bakış Haber Merkezi
Taşkınların önüne geçilecek
banner301
Çerkezköy İlçe merkezinde su taşkınlarının önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan ‘Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İnşaatı’ projesinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma töreninde konuşan TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa “Çalışmanın tamamlanması ile birlikte Çerkezköy şehir merkezindeki su taşkınlarının yüzde 80 oranında önüne geçilmiş olunacak. Çalışma taşkınlara yetersiz gelirse proje genişletilebilecek” dedi.

Çerkezköy Bakış -
Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İnşaatı’nın temel atma töreni yoğun bir katılımla yapıldı.

YARIM SAAT GEÇ BAŞLADI


Kapalı Pazar Yeri yanındaki alanda dün yapılan temel atma töreni belirtilen saatten yarım saat sonra gerçekleştirildi.

KATILIM YOĞUN OLDU


Saat 14.30’da başlayan temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP İl Başkanı Şeref Çetin, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, CHP Tekirdağ Milletvekili Adayları İlhami Özcan Aygun, Arzu Mandalı Sucu ile Şerafetdin Terzi, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Birol Öztürk ile ilçe kadın ve gençlik kolları yönetimleri, TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa, Büyükşehir Belediye Daire Başkanları ile Birim Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarlarıyla davetliler katıldı. Programa saygı duruşunda bulunulması akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlandı.

“KATKISINI GÖRDÜK”


Açılış konuşmasını TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa yaptı. Çerkezköy’ün alt yapısındaki eksiklikler nedeniyle her dönem taşkın yaşadığını söyleyen Şafak Başa “Büyükşehir Belediyesi olarak taşkınların önüne geçme adına ilk etapta 1 köprü ile 4 adet menfez yeniledik. 2-2.5 ay içerisinde yaptığımız bu çalışmanın faydasını son taşkın tehlikesinde hep birlikte gördük” dedi.

NELER YAPILACAK?


Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İnşaatı çalışmasıyla İlçe Merkezi’ndeki taşkın tehdidini engellemeyi hedeflediklerini anlatan Başa şöyle devam etti: “Sürekli taşkın tehdidi sonrasında bugün temelini atacağımız projenin çalışmalarına başladık. Kısa süre içerisinde çalışmayı projelendirerek ihaleye çıkarttık.  İlk etabında 4 adet menfez, 1 adet köprü ve dere yatağı temizliğinin yapılması işinin 2. etabı olan 200 metre uzunluğunda 800’lük boru kullanılarak gerçekleştirilecek.

İKİ ETAPTAN OLUŞACAK


Çalışmanın ilk güzergahında 1400 metre uzunluğunda 1800’lük beton boru kullanılacak. Uğur Sokağın Barbaros Caddesiyle kesiştiği noktadan başlayarak çalışma sırasıyla İmar Sitesi, Şehit İlker Akkaya Sokak, Danyeli Sokak, Batur Caddesi Yılmaz Sokak’tan geçerek Sanayi Bölgesi içerisinden Çorlu Deresi’ne bağlanacak. Projenin ikinci güzergahını ise 820 metre uzunluğunda 1600’lük beton boru olarak Kartal Sokağın Öztrak Caddesiyle birleştiği noktadan başlayarak Pınarça Deresine olan kısmı oluşturacak. Çalışma 5 milyon 168 bin TL’ye mal olacak. İhale sözleşmesi 365 gün olan çalışmayı 6 ay içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz. Çalışmanın tamamlanması ile birlikte Çerkezköy şehir merkezindeki su taşkın ihtimalinin yüzde 80 oranında önüne geçilmiş olunacak. Çalışma yetersiz gelmesi durumunda genişletilebilecek.”

“ATIKSULAR ARITILMADAN DEREYE BIRAKILIYOR”


Atıksuların arıtılmadan derelere boşaltıldığını kaydeden TESKİ Genel Müdürü Başa sözü Veliköy Mahallesi mevkiinde yapımı devam eden Atıksu Arıtma Tesisi’ne getirdi. Atıksu Arıtma Tesisi’nin tamamlanması ile birlikte Çerkezköy ile Kapaklı’daki tüm atıksuların kolektör hattı ile Atıksu Arıtma Tesisi’ne taşınacağı bilgisini veren Başa “Kollektör Hattı Projesi için İller Bankası’nda 27,5 milyon TL kredi kullanacağız. Bizler, Kızılpınar Mahallesi’nin de çalışmaya dahil edilmesi için çeşitli girişimlerde bulunduk. Girişimlerimiz karşılık buldu. Kızılpınar’ın da atıksuları kolektör hattı ile çalışmaya dahil edilecek. Bunun için İller Bankası’nda ihale sırası alındı.” şeklinde konuştu.“İÇME SUYU HATTI DEĞİŞECEK”


Konuşmasında Çerkezköy’ün içme suyu hattının değiştirilmesi için sürdürülen çalışmaları da anlatan Teski Genel Müdürü Dr. Şafak Başa “Çerkezköy’ün içme suyu hattı sağlıksız, her gün su patlakları meydana geliyor. Çerkezköy’ün içme suyu hattının değiştirilmesi anlamında etüt çalışması başlattık. Çalışmanın proje ihalesi gerçekleştirilecek. Ardından da projenin hayata geçirilmesi için diğer adımlar atılacak” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNİN KARARI BEKLENİYOR”


Karaağaç Deresi’nin ıslah edilmesi için gelinen noktayı da açıklayan Başa “Karaağaç Mahallesi’nin de atıksuları kolektör hattına bağlanacak. Bu çalışma da yaklaşık 10 milyon TL’ye mal olacak. Büyükşehir Belediyesi’nde proje onayı çıkarsa çalışmalara başlanacak” diye konuştu.

AKAY TEŞEKKÜR ETTİ


TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa’nın konuşması sonrasında Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay bir konuşma yaptı. Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İnşaatı çalışması için hem Büyükşehir Belediyesi’ne hem de TESKİ’ye teşekkür eden Başkan Akay “Bu çalışma Çerkezköy’ün kanayan yaralarından birine merhem olacaktır” dedi.

“ÇERKEZKÖY GENEL İDAREDEN HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI ALAMIYOR”


Çerkezköy’ün sanayisi ve her geçen gün artan nüfusu ile birlikte farklı bir yapı taşıdığını kaydeden Başkan Akay “Nüfusumuz her yıl yaklaşık olarak yüzde 11 oranında artış gösteriyor. 3 sanayi bölgesi ile yaklaşık 400’e yakın sanayi kuruluşunu barındırıyor. Tekirdağ’ın iş gücüne büyük katkı sağlıyor. Tekirdağ vergi gelirlerinde 9.sırada yer alırken, hizmet alımında ise son sıralarda bulunuyor.” diye konuştu.

“HER YIL BİR OKULA İHTİYAÇ VAR”


Çerkezköy’ün devlet yatırımlarından hak ettiği karşılığı alamadığını belirten Başkan Akay “Çerkezköy’de ulaşım sıkıntısı yaşıyoruz. Uzun yıllar sonra Çerkezköy-Kapıkule Tren Seferleri başlatıldı. Kapaklı-Saray Yolu bir türlü tamamlanamadı, sıkıntısını hep birlikte çekiyoruz. Yeni Çerkezköy Devlet Hastanesi bitme aşamasında bulunuyor. Artan nüfus nedeniyle Çerkezköy’e her yıl bir okul inşa edilmesi gerekiyor. Mahallelerimizde elektrik sıkıntısı had safhada, 8-9 saat elektrik kesintileri yaşanıyor. Gençlik Merkezi inşaatı henüz tamamlanamadı” dedi.

DSİ’YE ÇAĞRIDA BULUNDU


Çorlu Deresi’nin henüz ıslah edilmediğini belirten Başkan Akay, bunun da sorumlusu olarak DSİ’yi sorumlu tuttu. DSİ yetkililerine gazetelere konu olan açıklamalarını hatırlatarak sözlerini sürdüren Başkan Akay “DSİ’yi göreve davet ediyorum. Çerkezköy yağış almadan dahi su baskını ile karşı karşıya kalıyor” dedi.

“ALT YAPI ÇALIŞMALARI TAMAMLANMALI”


Kızılpınar Mahallesi’nin alt yapı sorunlarına değinerek sözlerini sürdüren Başkan Akay, Kızılpınar’da alt yapı çalışmalarının tamamlanması sonrasında üst yapı çalışmalarının başlayacağını söyledi.

ALBAYRAK BİR ÖNCEKİ YÖNETİMİ ELEŞTİRDİ


Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, konuşmasında Çerkezköy’ün bir önceki belediye yönetimini eleştirdi. Çerkezköy’ün sorunlarla karşı karşıya bırakıldığını belirten Albayrak “Çerkezköy’ü bu şekilde bırakmayacağız, Çerkezköy’ü de vermeyeceğiz” dedi.

ELEŞTİRİLERİ YANITLADI


Albayrak konuşmasına isim vermeden AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Ahmet Akçay ile AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel’in eleştirilerine değinerek devam etti. CHP’li Belediyelerin Tekirdağ’ı cezalandırdığı yönündeki eleştiriye ‘Yapılanları görüyorsunuz, bunun yorumunu size bırakıyorum’ diyerek cevap veren Başkan Albayrak “Bizler 12 CHP’li Belediye olarak vatandaşımıza daha iyi hizmet verme düşüncesi içerisindeyiz. Bundan sonra da halkımız için en iyisini yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“KENDİLERİNE NE YAPTI?”


Tekirdağ’daki bir programda Tekirdağ halkına küfür edildiği yönündeki eleştirilere de değinen Albayrak “O sanatçı Kültür Bakanlığı’nın sanatçısıdır. Büyükşehir Belediyesi olarak gerekenleri yaptık. Peki kendileri bu konuda neler yaptılar?” ifadelerine yer verdi. İsim vermeden Mustafa Yel’in ‘CHP, bu seçimde de HDP için pilav dağıtacak mı? şeklinde eleştirisini de yanıtlayan Albayrak “Biz pilav dağıtırsak ancak şehitlerimiz için pilav dağıtırız” dedi.

“NE SÖYLEDİYSEK YERİNE GETİRECEĞİZ”


Konuşmasında Çerkezköy’ün içme suyu hattına da değinen Albayrak şunları söyledi: “Çerkezköy’ün 98 km içme suyu hattının 43 km’si asbest borulardan oluşuyor. Çerkezköy’ün bu sorununu da çözüme kavuşturacağız.” Başkan Albayrak, 2016 yılı içerisinde Çerkezköy’de 53 milyon TL’lik yatırım olacağını açıklayarak “Yatırım hazırlıklarını sürdürüyoruz. Verdiğimiz tüm sözleri yerine getireceğiz. Çerkezköy’de bizden önceki dönemdeki sorunların tamamı genel iktidardan kaynaklanıyor” dedi.

“1 KASIM’DA YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK”


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın konuşmasını tamamlaması sonrasında CHP Tekirdağ Milletvekilleri Emre Köprülü ile Faik Öztrak birer konuşma yaptılar. Yatırımın önemine değinen milletvekilleri 1 Kasım seçimleri ile birlikte Türkiye’de yeni bir dönemin başlayacağını söylediler. Faik Öztrak ayrıca Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın oldukça başarılı çalışmalara imza attığını söyledi. Konuşmalar sonrasında Çerkezköy Belediyesi İmar Sahası Taşkın Koruma İnşaatı’nın temeli dualar eşliğinde atıldı.  
Kaynak: Çerkezköy Bakış
Yorumlar (2)
VATANDAŞ 655 6 yıl önce
VAHAP BEY, 3-5 METRE ÇUKURA BORU KOYMAKLA ANCA KENDİNİZİ KANDIRABİLİRSİNİZ. BIRAK SHOW YAPMAYI ÇERKEZKÖYDE HAALA ELLE TUTULUR BİR TANE YATIRIM YOK, ÇARŞIDAKİ ANLAMSIZ OTURAN ADAM HEYKELLERİ DIŞINDA!!!
55lim 6 yıl önce
Vahap Akay 3-5 m boru koymuş öncekilerde 3-5m koysalarmış toplamda16m yapardı adam başlamış bir yerden neden zorunuza gidiyor. O heykel dediğiniz şehitler mewmeleket kurtaran insanlar değilmi kardeşşşşş
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:53
Öğle 13:22
İkindi 17:17
Akşam 20:40
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
31°
açık