TCDD yasa tasarısının iptali için Ankara’ya yürüyorlar

Devlet Demiryollarının özelleştirmesini protesto eden Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) ile Türk Ulaşım Sendikası üyeleri Edirne’den başladıkları Ankara yürüyüşünde Çerkezköy’de bir basın açıklaması yaptılar. Yaklaşık 20 kişinin katıldığı yürüyüşte konuşan BTS Başkanı Yavuz Demirkol, TCDD’nin özelleştirmesini içeren yasa tasarısının geri çekilmesini istediklerini söyleyerek, aksi durumda greve gideceklerini açıkladı.

TCDD yasa tasarısının iptali için Ankara’ya yürüyorlar
ÇerkezköyBakış - Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası ile Türk Ulaşım Sendikası’nın birlikte gerçekleştirdiği TCDD’nin özelleştirilmesini protesto yürüyüşüne Edirne’den başlayan sendikalılar, Çerkezköy Tren İstasyonu’nda bir basın açıklaması yaptılar.
SENDİKA TEMSİLCİLERİ KATILDI
Önceki gün saat 15.00’da düzenlenen basın açıklamasına BTS Genel Başkanı Yavuz Demirkol, Türk Ulaşım Sen Genel Sekreteri Cihat Koray, BTS İstanbul Şube Başkanları Hasan Bektaş, Sadettin Gültekin, Özer Alpat, Öztürk Çınar, Türk Ulaşım Sen Çerkezköy Şube temsilcisi İbrahim Bilgiç ile Nevzat Yıldırım katıldı.
İŞ BIRAKMA EYLEMİ YAPACAKLAR
Sendikalılar, 3 Nisan’da Ankara TCDD önünde diğer illerden gelen temsilcilerle buluşup buradan Meclis’e yürüyecekler. 16 Nisan tarihine kadar eylemlerini sürdürecek olan sendika üyeleri bu süreye kadar bir sonuç alamazlarsa bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirecekler. “TCDD ÖZELLEŞTİRİLEMEZ”
banner287
TCDD’nin 156 yıllık şerefli bir geçmişe sahip olduğunun belirtildiği basın açıklamasında, “Demiryollarımızın kaderini ve geleceğini tayin edecek olan yasal bir düzenlemenin arifesindeyiz. Ulaşım ekonominin, üretimin ve ülke kalkınmasının motor gücüdür. Bu nedenle 156 yıllık tarihi geçmişini, tecrübe ve birikimi kültürel alt yapısını, yüklendiği misyon ve vizyonu üzeride yapılacak her türlü değişikliğin aslında özelleştirme olduğunu bilmekteyiz. Bu neden TCDD bünyesinde örgütlü bulunan sendika, Vakıf ve Dernek temsilcileri olarak bir araya geldik.” Denildi.
“AVRUPA BİRLİĞİ VE DÜNYA DAYATIYOR”
Açıklamada, Devlet Demiryollarının özelleştirmesini içeren yasa tasarısının Avrupa Birliği tarafından reform adı altında dayatılan bir karar olduğunun belirtilerek “Küresel sermayenin öngördüğü neo-liberal politikalar gereğince, demiryollarındaki devlet tekelinin kaldırılması öngörülmektedir. TCDD hizmet bütünlüğü içinde yer alan liman işletmeciliği ile banliyö hizmetleri ile ilgili başlatılan özelleştirme sürecinin yapılan düzenleme ile hız kazanacağı ortadadır. 2012 yılı sonu itibariyle yük taşımacığı oranı yüzde 4,5 olan TCDD’de bugün yüzde 35’inin özel şahıs vagonları ile yapıldığı düşünüldüğünde TCDD’nin nasıl bir kuşatma altında olduğu görülmektedir.’’ İfadelerine yer verildi.“MİLLİ EKONOMİYE DARBE VURULACAK”
Bu düzenleme ile TCDD’nin çok uluslu şirketlerin eline geçeceğini savunan sendika temsilcileri “Bu düzenleme ile TCDD çok uluslu şirketlerin uyguladığı yüksek fiyatlar sebebiyle ekonomiye indirilecek büyük bir darbenin mimarı olacaktır. Bu şekilde halkımız cezalandırılacaktır. Tüm bu sebepler bizleri bu direnişin başlamasına itmiştir.” Denildi.
MUSTAFA ORDU VE HAYRİ VAROL DA DESTEK VERDİ
Basın açıklamasının ardından MHP İlçe Eski Başkanı Mustafa Ordu ile MHP Kapaklı İlçe Başkanı Hayri Varol, sendika üyelerine destek vererek, sendikalılara baklava ikram ettiler. Basın açıklamasının ardından çevre esnafı ve kahvehaneleri gezen sendikalılar olaysız şekilde dağıldılar.
Haber: Savaş Akyıldırım

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306