Tever ‘ASCAME’ genel kuruluna katıldı

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever, odanın üyesi bulunduğu ASCAME (Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği)’nin 22.genel kuruluna katıldı. Tever genel kurulda ülke başkanları ve davetliler yakın temaslarda bulunarak çeşitli görüşmelerde bulundu.

 Tever ‘ASCAME’ genel kuruluna katıldı
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyesi buluğu ASCAME’nin haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilen 22.genel kurul toplantısına Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ali Tever de katıldı. 
BAKAN YAZICI DA KATILDI
23 Akdeniz ülkesinden 213 ticaret ve sanayi odasının başkanlarının ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, TBMM Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Volkan Bozkır, Akdeniz Birliği Genel Sekreter Vekili Lino Cardarelli, Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Nicolas Nahas, Fas Ekonomi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Abdelkadar Amara, Hırvatistan Ekonomi Bakanı Tamara Obradovic, İslam Yatırım Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık, Avrupa Yatırım Bankası Genel Direktör Vekili Claudio Cortese, Akdeniz Parlementosu Genel Sekreteri Sergio Piazzi gibi önemli devlet adamlarının da katıldığı ASCAME toplantısında ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün mesajı okundu. Ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İslam Birliği Organizasyonu Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun iyi dilek mesajları iletildi.
CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN MESAJI OKUNDU
banner287
Cumhurbaşkanı Gül, ASCAME’nin 30.kuruluş yıl dönümünde bu konferansa ev sahipliği yapan İTO’yu tebrik etti ve 23 bölge ülkesinden 213 ticaret odasını bir araya getiren birliğin, bölge ülkeleri arasında ekonomik işbirliğini kuvvetlendirmeye yönelik başarılı çalışmalarının devamını diledi. Akdeniz’in tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan, 3 kıtayı birleştiren, geçiş noktaları üzerinde yer alan, önemli enerji kaynaklarına sahip jeostratejik önem taşıyan bir bölge olduğunu vurgulayan Gül, Avrupa Akdeniz havzasında istikrar ve refahın güçlendirilmesi, bölgenin bir barış alanına dönüştürülmesinin müşterek hedefleri oluşturduğunu belirtti.
“BÜYÜK POTANSİYEL VAR’’
İTO Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş’ın 2007’den bu yana üstlendiği ASCAME Başkanlığı’nın son etkinliği olan ‘Akdeniz’in Politik ve Ekonomik Geleceği’ başlıklı konferansa Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı da katıldı. Yazıcı, bölgenin ekonomik potansiyelinin büyüklüğüne dikkat çekerek, 23 Akdeniz ülkesinin 2010 yılında 1 trilyon 63 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. ASCAME üyesi 23 ülkenin 2010 yılında 1 trilyon 63 milyar dolarlık ile 15 trilyon dolarlık dünya ihracatının yüzde 11’ini gerçekleştirdiğini belirtti. ASCAME üyesi ülkelerin 2 trilyon dolarlık ithalat ile dünya ithalatının ise yüzde 13’ünü yaptığını anlatan Yazıcı, Türkiye’nin 2011 yılı 135 milyar dolarlık ihracatının 35 milyar dolarını yani yüzde 27’sini Akdeniz’e kıyısı olan ülkelere, 241 milyar dolar ithalatının yüzde 17’lik kısmını oluşturan 41 milyar dolarını bu ülkelere gerçekleştirdiğini kaydetti.
YALÇINTAŞ GÖREVİNİ DEVRETTİ
Genel kurul ile birlikte 30.yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen gala yemeğinde Yalçıntaş, 2007’den beri sürdürdüğü ASCAME başkanlığı görevini Lübnanlı Mohammed Choucair’e devretti. 

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 14:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306

banner510