“Toprağı koru, iklimi koru”

Erozyonla Mücadele Haftası’nda TEMA Vakfı, toprak ve iklim ilişkisine dikkat çekerek tüm Türkiye'de “Toprağı koru, iklimi koru” sloganıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor.

“Toprağı koru, iklimi koru”

Çerkezköy Bakış - Toprak ve iklimin birbiriyle yakından ilişkili olduğuna değinen TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “İklim değişikliği bugün ve yarınımızı tehdit eden en önemli sorunlardan biri olarak görülüyor. İklim değişikliğine özellikle fosil yakıt kullanımı sonucu ortaya çıkan sera gazları (karbondioksit vb.) neden oluyor. Sera gazları küresel ortalama sıcaklıkları artırıyor. Sanayi devrimini takiben dünyadaki ortalama sıcaklık 1 derece arttı. Bu artışın 1,5 derecede sınırlı tutulması iklim değişikliğinin etkilerinin daha da şiddetlenmemesi için ciddi önem taşıyor. Küresel sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar 2010 yılı seviyesine göre yüzde 45 azaltmamız ve 2050 yılına kadar net sıfırlamamız gerekiyor. Bunu başarmak için öncelikle toprak olmak üzere tüm karbon yutaklarını korumak büyük öneme sahiptir. Bu nedenle ülke genelinde düzenlediğimiz toprak yürüyüşleri, tanıtım ve bilgilendirme stantları ve eğitim etkinlikleri ile ‘toprağı korumak, iklimi korumaktır’ diyerek, toprak ve iklim değişikliği arasındaki karşılıklı ilişkiye dikkat çekiyoruz.” dedi.
MEŞE PALAMUDU TOHUMLARI EKTİLER

banner287
Düzenlenen etkinlikler kapsamında, TEMA Vakfı Çerkezköy İlçe temsilcisi Nilüfer Ceylan, Çerkezköy’de yeni açılan Doğa Dostu ve Tema Vakfı üyesi Özel Çocuk Dünyası Anaokulunu ziyaret etti. Ambardere mevkiinde bulunan Çocuk Dünyası Anaokulu’nun minik öğrencileri ile meşe palamudu tohumlarını toprakla buluşturdular. Ceylan, “İnsan beyni ve biyolojik süreçleri hızla gelişir ve çocukların ilkokula başlamadan önceki deneyimleri, ömür boyu sahip olacakları yaklaşımları, değer yargıla davranışları, alışkanlıkları, becerileri ve kimliği belirler. Dolayısıyla hayatın ilk yılları, çocuklara doğa sevgisi kazandırmak ve sürdürülebilirliğe yönelik doğru tutum ve davranışlarını beslemek için iyi bir fırsattır. Çocukların doğa dostu bir yaşam tarzını benimsemesinde en önemli etkenlerden biri de açık havada doğada birebir yaşayarak öğrenmesidir. Çocuk Dünyası Anaokulu, öğrencilerin doğa konusunun Ekoloji dersi niteliğinde işlenilmesini ve çevre uygulamalarıyla çocuklara bu sevgiyi aşılıyor.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Erozyonun önlenmesi, su kaynaklarının korunması için oksijen kaynağı olan ağacın önemini vurgulayan Nilüfer Ceylan, fidanların sağlıklı bir şekilde büyümesi için öğrencilerin fidanlara özen göstermesi ve fidanları koruması gerektiğini belirtti.
TOPRAK HAKKINDA KAPSAMLI BİLGİ İÇİN: WWW.TOPRAKTEMA.ORG

TEMA Vakfı ayrıca Erozyonla Mücadele Haftası’nda kamuoyunun bilinçlendirilmesi için toprak hakkında kapsamlı bilgileri içeren Toprak TEMA (www.topraktema.org) web sitesini de yenileyerek yayına almaya devam ediyor.

Çerkezköy Bakış

Bakış Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306